Татарська надбрамна вежа (Острог)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Татарська брама
Культурний Барбакан.jpg
Татарська вежа (Культурний Барбакан)

Статус невідомий
Країна  Україна
Розташування Острог
Тип будівлі барбакан
Автор проєкту Якуб Мадлайн
Будівництво друга половина XV - початок XVI століть — 
Стан реконструйовано
Ідентифікатори й посилання

CMNS: Татарська надбрамна вежа у Вікісховищі

Татарська брамапам'ятка оборонної архітектури в місті Острог на вулиці Татарській. Зведена поблизу Татарського передмістя, відігравала роль центральної ланки в оборонній системі міста.

Рідкісний зразок оборонної споруди — барбакана. Вважається однією з найвизначніших оборонних споруд України.

За автора проєкту прийнято вважати архітектора Якуба Мадлайна.

Історія і архітектура[ред. | ред. код]

Татарська вежа
Татарська вежа

За переказами, назва брами пов'язана з розташованим поблизу Татарським передмістям. На якому князь Костянтин Острозький вдавнину осадив полонених татар.

Брама складається з двох рівновисоких об'ємів. Об'єм основної, овальної у проєкції частини, винесений за межі оборонного муру міста, поєднується із яким прямокутним в проєкції перешийком. По периметру споруди розміщені стрільниці. Наприкінці XVI - на початку XVII століть над двоярусною спорудою добудований аттик з ключоподібними стрільницями. Нині значна частина овального об'єму брами і аттика втрачені.

Вимурувана з пісковика на вапняному розчині, кладка армована дерев'яними зв'язками. В першому ярусі знаходився наскрізний арочний проїзд. Мала обхідні дерев'яні галереї.

В 2018 р., завдяки перемозі в проєкті "Малі міста - великі враження", ініційованому Міністерством культури України, було проведено роботи щодо відновлення вигляду вежі. Зруйновану частину було реконструйовано за допомогою каркасу з сітки. Нова локація отримала назву "Культурний Барбакан".

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Годованюк Е. М. Надвратные башни городских укреплений Острога и Дубно // Строительство и архитектура. 1969. №5. С. 33-36. (рос.)
  • Могитич І., Вуйцик Є. Пам'ятка архітектури XVI ст. Татарська башта в Острозі Рівненської обл. Комплексні пошуки. Історична довідка. Львів, 1985.
  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. Киев 1985. Т. 3. С. 320-321. (рос.)
  • Годованюк О. Пам'ятки будівельної діяльності князів Острозьких в Острозі // Острозька давнина: дослідження і матеріали. Львів 1995. Т. 1. С. 40-58.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Татарська надбрамна вежа (Острог)