Таутомерія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Таутометрія етеналь—етенол

Таутомері́я (грец. Ταύτίς — той самий і грец. μέρος — міра) — особлива форма ізомерії, за якої два або більше ізомери легко переходять один в одного.

Загальний опис[ред. | ред. код]

При таутометрії встановлюється рівновага ізомерів і речовина одночасно містить молекули всіх ізомерів (таутомерія) у певному співвідношенні. Явище таутомерії відкрито у 1876 році О. М. Бутлеровим та введено в хімію як поняття у 1885 році німецьким хіміком Конрадом Лааром.

Таутомерія помітно проявляється для цілого ряду речовин, похідних ціановодню. Так, наприклад, вже сама синильна кислота існує у двох таутомерних формах:

З причини швидкого переходу двох таутомерних форм одна в одну часто неможливо виділити одну з декількох таутомерних форм.

Катiонотропна таутомерiя[ред. | ред. код]

  1. Таутомерiя, зумовлена мiграцiєю позитивно заряджених атомiв чи груп, пр., H+, M+ — прототропiя i металотропiя, вiдповiдно, як окремi випадки.
  2. Мiграцiя позитивно заряджених атомiв чи груп у нена-сичених сполуках, яка приводить до зміни положення под-війного зв'язку.

Синонім — катіонотропія.

Лактим-лактамна таутомерiя[ред. | ред. код]

Прототропна таутомерiя, що полягає в динамiчнiй рiвновазi мiж лактимом і лактамом.

Аци-нітро-таутомерія[ред. | ред. код]

Рiвновага α-нiтроалкільних сполук у нейтральному або лужному cередовищі з їх аци-формою (нiтроновою кислотою) та спiльним анiоном:

>CHNO2 →>C=NO2 + H+ →>C=N(=O)OH

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • IUPAC-tautomerization. Compendium of Chemical Terminology, 2nd ed. (the «Gold Book»). Compiled by A. D. McNaught and A. Wilkinson. Blackwell Scientific Publications, Oxford (1997), DOI:10.1351/goldbook.T06253.
  • IUPAC-tautomerism". Compendium of Chemical Terminology, 2nd ed. (the «Gold Book»). Compiled by A. D. McNaught and A. Wilkinson. Blackwell Scientific Publications, Oxford (1997), DOI:10.1351/goldbook.T06252.