Таємна рада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Таємна рада — орган, що консультує главу держави, особливо в монархії.

У державах Співдружності[ред. | ред. код]

Це важлива частина Вестмінстерської системи, яку первісно було представлено Її Величності Високоповажною Таємною радою у Великій Британії. Декілька інших «Таємних рад» також консультували Суверена. Англія и Шотландія раніше мали роздільні Таємні ради, але за Актом про об'єднання 1707 року були замінені єдиним органом. А Ірландія продовжувала утримувати окрему Таємну раду навіть після Акту про об'єднання 1800 року. Ірландську Таємну раду було скасовано у 1922 році, коли Держава Вільна Ірландія відокремилась від Великої Британії; після неї залишилась Таємна рада Північної Ірландії, яка стала сплячою після призупинення роботи Парламенту Північної Ірландії у 1972 році.

У Канаді є своя Таємна рада — Таємна рада Королеви для Канади — з 1867 року. Еквівалентний державний орган у більшості інших держав Співдружності називається Виконавчою радою. У Ямайки також є Таємна рада, члени якої консультують генерал-губернатора з питань привілеїв амністії.

Британська Таємна рада є також вищим судовим органом — еквівалентом Верховного суду для багатьох країн Співдружності, які формально були частиною Британської імперії (наприклад, Ямайка, Беліз) та інших британських заморських володінь (наприклад, Бермуди, Фолклендські острови). Рішення Таємної ради не є обов'язковими для судів Англії і Уельсу, але оскільки судді там ті ж самі, що й у палаті лордів, ці рішення розглядаються як глибоко переконливі.

Див. також[ред. | ред. код]

В інших країнах[ред. | ред. код]

В Данії і Швеції також існують Таємні ради.