Таємниця двох океанів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Таємниця двох океанів
рос. Тайна двух океанов
Таємниця двох океанів 1954 обкладинка.jpg
Жанр наукова фантастика
Автор Григорій Адамов
Мова російська
Видавництво Дитвидав ЦК ВЛКСМ
Опубліковано 1938
Переклад Д. Ткач та І. Соболь (1954)[1]

«Таємниця двох океанів» (рос. Тайна двух океанов) — науково-фантастичний роман Григорія Адамова. У романі описується похід радянською підводного човна «Піонер» з Ленінграда у Владивосток через Атлантичний в Тихий океани.

Історія написання та видання[ред. | ред. код]

Роман написаний наприкінці 1930-х років на хвилі сталінського патріотизму і вперше був частково опублікований в журналі «Знання — сила», а потім — в газеті «Піонерська правда» за 1938 рік. Перше книжкове видання вийшло в 1939 році у видавництві «Дитвидав ЦК ВЛКСМ». Згодом роман витримав понад 20 перевидань. Видання роману, що вийшли після 1953 року, мають невеликі текстові відмінності від раннішніх, оскільки з тексту були вилучені фрази, пов'язані зі Сталіним.

Сюжет[ред. | ред. код]

Син радянського дипломата Павлик, 14-річний хлопець, опиняється у воді внаслідок корабельної аварії в Північній Атлантиці, та потрапляє на борт радянською підводного човна «Піонер». Цей унікальний човен, що увібрав у себе всі найкращі досягнення радянської науки і техніки, прямує з Ленінграда на Тихоокеанський флот для створення противаги наростаючій японській морській міці.

Підводний човен слідує навколо мису Горн, трохи не гине в антарктичних морях, у Тихому океані піддається нападу японського крейсера «Ідзумо» та знищує його ультразвуковим променем. Один із членів екіпажу виявляється ворожим агентом і пошкоджує човен, проте екіпаж ремонтує його на дні океану неподалік острови Пасхи, знешкоджує диверсанта і, нарешті, успішно приводить «Піонер» у Владивосток.

У романі згадуються численні фантастичні науково-технічні нововведення, використовувані на «Піонерові». Корпус підводного човна зроблений з надміцного сплаву, який дозволяє йому занурюватися на будь-які океанські глибини. Джерело енергії підводного човна — термопара, кінці якої знаходяться на різній глибині. Отримана електрика накопичується в супер-акумуляторах і використовується для електролізу води. Отриманий водень і кисень використовуються в імпульсному детонаційному реактивному двигуні. Крім того, є можливість нагрівати обшивку корпуса до температури кипіння води, що дозволяє понизити опір руху (парове мастило) і розвинути швидкість, при якій плавання від острова Пасхи до Владивостока займає чотири доби.

На човні встановлена розгорнута система сонарів, здатна давати зображення, і безпілотний апарат з відеокамерою, що запускається в підводне й надводне плавання та в політ, і працює в інфрачервоному діапазоні. Човен озброєний ультразвуковим випромінювачем, що призводить до «руйнування молекулярних зв'язків матерії».

Екіпаж човна може вийти за борт на морське дно у водолазних скафандрах унікальній міцності, автономності і швидкості плавання. До них додаються пістолети, що діють за тим же принципом, що й основна зброя човна. Для розстібання скафандра використовується електрод-голка, яким потрібно провести по шву, після чого він розпадається.

Екранізації[ред. | ред. код]

У 1956 році за роману був знятий двосерійний однойменний фільм. Дія екранізації перенесена в повоєнні роки; кульмінацією сюжету є не бій «Піонера» з японською ескадрою, а знешкодження автоматичної торпедно-ракетної бази «паліїв нової війни». Попри те, що розбіжності з книгою досить істотні, фільм вирізняють вражаючі для кінематографа 1950-х років комбіновані зйомки.

Переклади[ред. | ред. код]

  • Адамов Г. Б. Таємниця двох океанів: Науково-фантастичний роман. — К. : Молодь, 1954. — 436 p. — (Бібліотека пригод та наукової фантастики)
  • Адамов Г. Б. Таємниця двох океанів: Науково-фантастичний роман. — К. : Молодь, 1957. — 436 с. — (Бібліотека пригод та наукової фантастики) — 45000 прим.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Г. Адамов «Таємниця двох океанів» на сайті Лаборатория Фантастики (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]