Тварини в космосі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тварини в космосі — тварини, які відправлялися у космічний простір на комічних кораблях різного типу з науково-досліджувальною метою. До виходу людини у космічний простір в (1961) польоти тварин мали за мету перевірити, чи можуть майбутні космонавти вижити після польоту, і якщо так, то як політ може вплинути на їх здоров'я.

В епоху пілотованої космонавтики тварин відправляють у космос для вивчення різного роду біологічних процесів, ефектів мікрогравітації та з іншою метою.

Мікроорганізми[ред.ред. код]

Дослідження на Міжнародній космічній станції показали, що представники двох видів тихоходів (Richtersius coronifer та Milnesium tardigradum) вижили під час 10 денного перебування без захисту у відкритому космосі, за що отримали звання найвитриваліших тварини на землі.[1]

Собаки[ред.ред. код]

Поштова марка СРСР, 1966. Угольок та Вєтєрок в космічному просторі

. . . .

Мавпи[ред.ред. код]

Сем, резус-макака, що брала участь у польоті НАСА на висоту 91 км в 1959 році.

Польоти мавп були успішнішими ніж польоти з пацюками й надавали цінну інформацію, яка стала в пригоді під час підготовки польоту людини в космос.

Пацюки та миші[ред.ред. код]

Поки радянські вчені використовували як космонавтів сибірських лайок, американці надали перевагу пацюкам і мавпам. Улітку 1958 року американці запустили маленьку ракету з пацюком Маєю на борту. Апарат піднявся на висоту 80 км, але після повертання на Землю затонув в океані. Інший пацюк, Вікі, успішно повернувся, але це не принесло очікуваної користі через відмову моніторів, які фіксували показники стану організму тварини[Джерело?]. Серед космонавтів - пацюків найвідомішим є Гектор.

Черепахи[ред.ред. код]

. . .

Коти[ред.ред. код]

Котів запускала в космос тільки Франція. В підготовці до цього польоту брали участь дванадцять тварин, головним кандидатом з них був чорно-білий кіт Фелікс, який був знайдений на вулицях Парижу. Вважається, що успішний суборбітальний політ здійснив кіт Фелікс, хоча деякі джерела стверджують, що першою у світі кішкою, яка здійснила космічний політ, була Фелісетт[2], т.я. незадовго до старту кіт втік і його терміново було замінено кицькою. Франція запустила 18 жовтня 1963 року в навколоземний простір ракету «Вероніка АГІ №47» з кішкою на борту[3]. Експеримент пройшов успішно, кішку дістали з капсули живою та неушкодженою. На жаль, про її подальшу долю нічого не відомо.

Друга спроба запуску 24 жовтня того ж року була по деяким данним орбітальною, але невдалою — капсула не відпрацювала розрахункову команду на спуск й повернулась на Землю через 2 доби, але за цей час доля кішки вже була «печальною».


Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Космонавтика Це незавершена стаття з космонавтики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.