Тевфік Есенч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тевфік Есенч
тур. Tevfik Esenç
TevfikE 82.jpg
Народився 1904
Хаджиосманd, Карасі[d], Анатолія, Османська імперія
Помер 7 жовтня 1992(1992-10-07)
Хаджиосманd, Маньяс, Баликесір, Туреччина
Країна Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Османська імперія
Flag of Turkey.svg Туреччина
Місце проживання Хаджиосманd
Діяльність мовознавець, політик, державний службовець
Знання мов убихська[1] і адигейська

Тевфік Есенч (тур. Tevfik Esenç; нар. 1904, Баликесір — пом. 7 жовтня 1992, Баликесір) — останній носій убихської мови, представник черкеської громади Туреччини, відомий своєю активною співпрацею у дослідженні й вивченні цієї мови.

Біографія[ред. | ред. код]

Есенч народився у селі Хаджи-Осман у Османській імперії; певний час він жив зі своїм дідом і бабкою, які спілкувалися убихською мовою.

Згодом його було обрано мухтаром (старостою) цього села; відпрацювавши строк своєї легіслатури, він одержав посаду в державній поштовій службі у Стамбулі. Там він зустрівся з французьким лінгвістом Жоржем Дюмезілем, разом з котрим взяв діяльну участь у роботі з вивчення та збереження своєї мови, яка продовжувалася все його життя.

Обдарований чудовою пам'яттю й швидко зрозумівши мету, яку поставили перед ним вчені, він був головним джерелом відомостей не лише з убихської мови, а також з міфології, культури та звичаїв убихського народу. Він володів не тільки убихською, але й хакучинським діалектом адигейської мови, що дало вченим можливість провести важливі компаративні дослідження щодо цих двох представників північно-західної гілки північнокавказької сім'ї мов.

Найбільш вражаючою рисою убихської мови, що так цікавить лінгвістів, є її неймовірно багатий консонантизм — дослідники налічили в убихській фонетиці 81 приголосний з лише трьома голосними. Тевфік Есенч навіть дозволяв ученим просвічувати себе рентгенівським промінням щоб допомогти з'ясувати деталі цього надзвичайного явища. Він також декілька разів відвідав Париж і Осло щоб взяти участь у дослідженнях. Він з великою пошаною ставився до своєї мови, і Дюмезіль вважав його ідіолект убихської найкращим наближенням до літературної убихської мови, що колись існувала.

«Коли Есенч помре, — казав Жорж Дюмезіль, — багато буде втрачено. Однак багато вже й збережено: на відміну від давньогрецької та латини, ми маємо живу убихську мову на магнітофонній стрічці.»

Есенч помер в 1992 році у 88-річному віці. Перед смертю він висловив бажання, щоб на його могилі були вирізьблені такі слова:

Це могила Тевфіка Есенча. Він був останнім, хто вмів розмовляти мовою, що звалася убихською.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]