Текстовий процесор богів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Текстовий процесор богів»
Автор Стівен Кінг
Назва мовою оригіналу Word Processor of the Gods
Мова англійська
Жанр оповідання
Видавництво Playboy Enterprisesd
Видано 1983
Видано українською 1994
Перекладач(і) Віктор Колечко

«Текстовий процесор богів» або «Текстовий процесор» (англ. Word Processor of the Gods) — розповідь американського письменника Стівена Кінга в жанрі гуманітарної фантастики, вперше опублікований в журналі Playboy за січень 1983 під назвою «Текстовий процесор». Пізніше, в 1985 році зі зміненим найменуванням твір увійшов до авторський збірник «Команда скелетів». Сюжетна лінія оповідає про письменника Річарда Хагстроме, до якого після загибелі племінника потрапляє текст-процесор, здатний змінювати реальність.

Основа історії прийшла Кінгу після покупки текст-процесора — в 1980-ті так називали примітивні за сучасними мірками комп'ютери, призначені для набору і друку текстів. Ідея машини, що створює і нищівної матеріальні предмети, з'явилася у письменника, що зазнає симптоми отруєння, як спосіб позбавлення від лихого самопочуття. Ряд літературних критиків прихильно сприйняли твір, похваливши головного персонажа і оптимістичний фінал. Інші рецензенти вважали, що письменник не сприймає написане всерйоз, а щасливе закінчення має певним ступенем двозначності. Розповідь був екранізований як один з епізодів телесеріалу «Казки з темного боку».

Сюжет[ред. | ред. код]

Річард Хагстром (англ. Richard Hagstrom) не любив своїх дружину Ліну і сина Сета, вони давно стали йому чужими і хотіли від нього тільки грошей. У Річарда був старший брат Роджер, який в молодості відбив у Річарда дівчину Белінду, одружився на ній, але не цінував ні її, ні сина Джона — розумного і талановитого хлопця. До нещастя для Річарда, вони нещодавно загинуло в автокатастрофі, за кермом був п'яний Роджер. Після смерті Джона з'ясувалося, що він готував свого дядька на день народження подарунок — саморобний текст-процесор.

Річард перевозить комп'ютер до себе і виявляє, що він володіє незвичайним властивістю. Набрані на ньому твердження стають реальністью, а набрані і видалені — безслідно з реальності зникають. Спочатку Хагстром створює таким чином деяку кількість золотих монет. Потім він «викреслює» свого сина Сета. Вийшовши з кімнати, Річард виявляє повну відсутність будь-яких слідів його існування. Нарешті він позбавляється цим способом від дружини Ліни, і воскрешає загиблого племінника Джона і його мати Белінду, але вже як своїх дружину і сина. Після цього комп'ютер згорає від перевантаження.

Переклади українською[ред. | ред. код]

  • Стівен Кінґ. Текстовий процесор. Переклад з англійської: Віктор Колечко. Київ: журнал "Всесвіт".1994, № 5-6

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]