Текстовий процесор богів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Текстовий процесор богів»
Автор Стівен Кінг
Назва мовою оригіналу Word Processor of the Gods
Мова англійська
Жанр оповідання
Ориг. видавництво Playboy Enterprises[d]
Виданий 1983
Виданий українською 1994
Перекладач(і) Віктор Колечко

«Текстовий процесор богів» або «Текстовий процесор» (англ. Word Processor of the Gods) — розповідь американського письменника Стівена Кінга в жанрі гуманітарної фантастики, вперше опублікований в журналі Playboy за січень 1983 під назвою «Текстовий процесор». Пізніше, в 1985 році зі зміненим найменуванням твір увійшов до авторський збірник «Команда скелетів». Сюжетна лінія оповідає про письменника Річарда Хагстроме, до якого після загибелі племінника потрапляє текст-процесор, здатний змінювати реальність.

Основа історії прийшла Кінгу після покупки текст-процесора — в 1980-ті так називали примітивні за сучасними мірками комп'ютери, призначені для набору і друку текстів. Ідея машини, що створює і нищівної матеріальні предмети, з'явилася у письменника, що зазнає симптоми отруєння, як спосіб позбавлення від лихого самопочуття. Ряд літературних критиків прихильно сприйняли твір, похваливши головного персонажа і оптимістичний фінал. Інші рецензенти вважали, що письменник не сприймає написане всерйоз, а щасливе закінчення має певним ступенем двозначності. Розповідь був екранізований як один з епізодів телесеріалу «Казки з темного боку».

Сюжет[ред. | ред. код]

Річард Хагстром (англ. Richard Hagstrom) не любив своїх дружину Ліну і сина Сета, вони давно стали йому чужими і хотіли від нього тільки грошей. У Річарда був старший брат Роджер, який в молодості відбив у Річарда дівчину Белінду, одружився на ній, але не цінував ні її, ні сина Джона — розумного і талановитого хлопця. До нещастя для Річарда, вони нещодавно загинуло в автокатастрофі, за кермом був п'яний Роджер. Після смерті Джона з'ясувалося, що він готував свого дядька на день народження подарунок — саморобний текст-процесор.

Річард перевозить комп'ютер до себе і виявляє, що він володіє незвичайним властивістю. Набрані на ньому твердження стають реальністью, а набрані і видалені — безслідно з реальності зникають. Спочатку Хагстром створює таким чином деяку кількість золотих монет. Потім він «викреслює» свого сина Сета. Вийшовши з кімнати, Річард виявляє повну відсутність будь-яких слідів його існування. Нарешті він позбавляється цим способом від дружини Ліни, і воскрешає загиблого племінника Джона і його мати Белінду, але вже як своїх дружину і сина. Після цього комп'ютер згорає від перевантаження.

Переклади українською[ред. | ред. код]

  • Стівен Кінґ. Текстовий процесор. Переклад з англійської: Віктор Колечко. Київ: журнал "Всесвіт".1994, № 5-6

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]