Текс-мекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чилі кон карне, типова страва техано

«Текс-мекс» (англ. Tex-Mex), теха́сько-мексика́нська кухня, також Теха́но (ісп. tejano) — місцевий різновид американської кухні на Південному-заході Сполучених Штатів Америки, в якій харчові продукти, доступні в США, з'єднуються з мексиканськими кулінарними традиціями. В Техасі й інших областях Сполучених Штатів та інших країнах такі страви часто називають «мексиканською кухнею» (Mexican food). У багатьох областях США за межами Техасу, Нью-Мексико і Аризоні для техасько-мексиканської кухні використовується синонім «кухня південно-західних штатів»[1][2][3].

Історія[ред. | ред. код]

Кухня текс-мекс виникла сотні років тому, коли іспанські та мексиканські рецепти почали поєднуватися з англо-американськими продуктами харчування. Термін «текс-мекс» вперше з'явився в англійській мові як прізвисько залізниці «Texas Mexican Railway». [4]

В розкладах поїздів, що публікувалися в газетах 1800-х років, назви залізниць замінялися абревіатурами, наприклад, Missouri Pacific Railroad позначалася як Mo. Pac., а Texas-Mexican Railroad скорочували до Tex. Mex. У 1920-их в американських газетах використовувалася форма з дефісом як для згадки про залізницю, так і для опису людей мексиканського походження, народжених в Техасі.[5]

За часів місіонерства в Техасі, як і в інших частинах північного кордону Нової Іспанії, іспанські та мексиканські страви поєднувалися одна з одною. [6] Однак, кухня яку тепер називають текс-мекс, насправді веде своє походження від техано (Tejano - техасці іспанського походження) як гібрид іспанських і національних мексиканських страв за часів, коли Техас був частиною Нової Іспанії і, згодом, Мексики.

В області південного Техасу між Сан-Антоніо і долиною Ріо-Гранде, ця кухня має невеликі відмінності і з давніх часів була схильна до впливу кулінарії сусідніх північних штатів Мексики. Скотарська культура Південного Техасу і північної Мексики поширилася по обидва боки кордону. Такі страви, як cabrito (м'ясо молодого ягняти), barbacoa de cabeza (смажені коров'ячі голови), carne seca (сушена яловичина), й інших продуктів скотарства звичайний по обидві сторони Ріо-Гранде.

Як стверджує Оксфордський словник англійської мови, перші відомі згадки у пресі терміна «текс-мекс» по відношенню до їжі зустрічаються в 1963 році в статті в журналі New York Times (додаток до газети New York Times), і в 1966 році в Great Bend (Kansas) Tribune.[7]

Деякі інгредієнти страв кухні текс-мекс звичайні для мексиканської кухні, але часто додаються також інгредієнти, невідомі в Мексиці. Для кухні Текс-Мекс характерно часте використання тертого сиру, м'яса (особливо яловичини), бобів та спецій, на додаток до мексиканської тортильї. Для Текс-Мекс звичайна комбінація тарілок з декількома стравами, розташованих на одному великому підносі. В якості закусок в ресторанах текс-мекс часто подають чипси з тортильї з соусом чилі або сальсою. Крім того, текс-мекс запозичує аромати прянощів з інших кухонь, наприклад, в декількох рецептах з центральної Мексики використовується зіра (кумін), яка звична в індійських стравах.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Robb Walsh. The Tex-Mex Cookbook (New York, Broadway Books, 2004), XVI
  2. Susan Feniger, Helene Siegel, and Mary Sue Miliken. Mexican Cooking for Dummies (Scranton, Courage Books, 2002)
  3. Mexicans in the U.S.A: Mexican-American / Tex-Mex Cousine; by Etienne MARTINEZ
  4. Kcsi.com
  5. Mexia Evening News (Mexia, Texas), May 23, 1922 «…to the new town of Marindo City on the TEX-MEX Railway, where oil is loaded…»; Newark Advocate (Newark, Ohio), September 19, 1928 «Q. What are TEX-MEX? B. R. A. Texas-born Mexicans.» Gastonia Daily Gazette (Gastonia, North Carolina|Gastonia, North Carolina), May 29, 1926 «…offering went to the Tex-Mex SCHOOL, the SCHOOL FOR MEXICANS on the Texas side.» Citations from www.newspaperarchive.com (subscription research service)
  6. Шаблон:Довідник Техасу
  7. Oxford English Dictionary entry for Tex-Mex: 1963 N.Y. Times Mag. 11 Aug. 50/1 Star of the evening was her Texas or Tex-Mex chili. 1966 Great Bend (Kansas) Daily Tribune 19 Oct. 5/4 It’s too bad that it has become known as ‘chilli powder’ because some homemakers may associate it only with the preparation of ‘Tex-Mex’ dishes.

Посилання[ред. | ред. код]