Текудер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Текудер
Tegüder recevant une ambassade.jpeg
Народився бл. 1247
Помер 10 серпня 1284
вбивство
Громадянство (підданство) Flag of Mongolia.svg Монголія
Національність монгол
Діяльність монарх
Титул хан
Посада Хан
Термін 1282—1284 роки
Попередник Абака-хан
Наступник Аргун-хан
Конфесія іслам
Батько Хулагу
Мати Кутай-хатун
Рід Ільхани
Брати, сестри  • Абака-хан
Дружина 6 дружин
Діти 3 сини

Текудер (*Tögöldör, бл. 1247 — 10 серпня 1284) — хан держави Ільханів у 12821284 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з династії Хулагуїдів. Сьомий син Хулагу-хана та Кутай-хатун. При народжені отримав ім'я Миколай, був хрещений у хрестиніанстві (у несторіанській конфесії). Водночас було надано монгольське ім'я Текудер, тобто «Досконалий».

У 1282 році після смерті брата Абаки посів трон Ільханів. Водночас його ним було оголошено про прийняття мусульманства. Після цього Текудер прийняв нове ім'я Султан-Ахмад. Разом з тим продовжив політику попередників щодо віротерпимості до інших релігій, насамперед християнства-несторіанства. Більшість монголів залишалися при ньому поганами або буддистами. Проте надавав значну підтримку мусульманському духівництву. У 1283 році проти нього виступив нойон Кангіртай, що рекував Малою Азією. Але Текудеру вдалося придушити заколот.

Ахмад Текудер розпочав перемовини з Калауном, султаном мамлюкського Єгипту щодо встановлення дружніх відносин. В Єгипет було направлено два посольства з пропозицією налагодити торговельні зв'язки між двома державами. Також відправив посольство до Туда-Менгу, хану Золотої Орди.

У 1284 року проти Текюдера підняв у Хорасані повстання його небіж Аргун-хан. У травні противники зустрілися в околицях Акходжі, неподалік від Казвіну. Запекла і тривала битва завершилася поразкою Аргуна, який потрапив у полон. Та тільки-но бранця привезли в табір дядька, його звільнив емір Бука. Багато бекі Текюдера вже давно були незадоволені своїм володарем і тепер перейшли на бік Аргуна. Покинутий усіма Текюдер втік і деякий час переховувався. У серпні його захопили і стратили, за монгольським звичаєм, без пролиття крові — йому зламали хребет.

Родина[ред.ред. код]

  • Кабланчі
  • Арсланчі
  • Нокачир

Джерела[ред.ред. код]

  • René Grousset, L'Empire des steppes, Paris, Éditions Payot, 2001, 656 p. (ISBN 2-228-88130-9, lire en ligne [archive]) (Première édition: Payot, 1939)
  • Atwood, Christopher P. (2004). The Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire. Facts on File, Inc. ISBN 0-8160-4671-9.
  • Christopher P. Atwood: The Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire. Facts on File Inc., New York NY 2004, ISBN 0-8160-4671-9.