Телеекрани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Телеекрани (англ. Telescreen; також перекладається як монітор) — вигаданий пристрій, представлений в романі Джорджа Орвелла «1984» і його екранізаціях. Використовується як знаряддя пропаганди і засобу стеження за населенням.

Опис і принцип роботи[ред. | ред. код]

Телекран — широка панель, що встановлюється на стінах. Незважаючи на те, що пристрій є одним з ключових технологій світу «1984», Орвелл вкрай мало пише про механізм його роботи, про те, яким чином здійснюється стеження і телерадіомовлення. Автор приділяє значну увагу історії держави Океанія, але практично нічого не повідомляє про те, хто керує телеекранами, змушує його видавати звуки (наприклад, свист).

Незважаючи на те, що в романі принципам роботи пристроїв приділено мало уваги, деякі дослідники вважають, що за роботою телеекранів стежить значна кількість людей, які, можливо, перебувають в поліції думок. Це робить роботу засобів стеження недосконалою, оскільки люди можуть забути чи не записати якусь інформацію.

Література[ред. | ред. код]

  • Abbott Gleason, ‎Jack Goldsmith, ‎Martha C. Nussbaum. On "Nineteen Eighty-Four": Orwell and Our Future. — Princeton University Press, 2010.
  • Sebastien Lefait. Surveillance on Screen: Monitoring Contemporary Films and Television Programs. — Rowman & Littlefield, 2013.
  • Samuel L. Macey. Encyclopedia of Time. — 2013.