Телемедицина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Телемедиц́ина (від грец. tele - дистанція, лат. meder - лікування) — напрямок медицини, що використовує телекомунікаційні й електронні інформаційні (комп'ютерні) технології для надання медичної допомоги й послуг у сфері охорони здоров'я в точці необхідності (у тих випадках, коли географічна відстань є критичним чинником) [1].

Ціль телемедицини — надання будь-якій людині, незалежно від її місцезнаходження, медичної допомоги в необхідному обсязі й в актуальний термін. Предмет телемедицини — обмін за допомогою телекомунікацій і комп'ютерних технологій всіма видами медичної інформації між віддаленими пунктами. При цьому даний процес обміну характеризується видом переданої інформації й способом її передачі. Функції телемедицини — клінічні, організаційно-адміністративні, превентивні, навчальні, наукові. Системи цифрових табло встановлюються не тільки на загальнодоступних ділянках різних клінік, а й в оглядових кабінетах, лабораторіях і операційних.[1]

В Україні телемедицина вперше була застосована у 1935 році в м. Львові, коли професор Мар'ян Франке та професор Вітольд Липинський організували постійне використання телеелектрокардіографії (теле-ЕКГ). Відповідно до публікації у виданні Polska Gazeta Lekarska (№ 27, 1937 рік, с.15): «Протягом 2 останнього років у відділенні інфекційних захворювань [Державного загального шпиталю у Львові, сучасна Львівська обласна клінічна лікарня ] систематично проводилися телеелектрокардіографічні обстеження. Хворі перебували у відділенні, а результати обстежень серця передавалися на 500 метрів в Інститут патології. Обстеження ці виконувалися разом із професором Франке» [2].

Завдання[ред.ред. код]

Сучасна телемедицина включає до себе різноманітні процедури, які спрямовані на вирішення різних клініко-організаційних завдань:

 • Галузевим нормативним документом з застосування телемедицини в Україні є Наказ МОЗ від 26.03.2010 № 261 «Про впровадження телемедицини в закладах охорони здоров'я» та методичні рекомендації [3].
  В Україні у 2007 році створено Державний клінічний науково-практичний центр телемедицини МОЗ України" — єдиний спеціалізований заклад охорони здоров'я, створений для впровадження та розвитку телемедицини в Україні. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2008 року № 878 його віднесено до Переліку закладів охорони здоров'я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій. Згідно Статуту, Державний центр телемедицини забезпечує надання висококваліфікованої комплексної консультативної медичної допомоги населенню із застосуванням телемедичних технологій.
 • Із 2009 року Державним центром телемедицини реалізується проект створення телемедичної мережі України, завдяки якій започатковано телемедичне консультування та обмін досвідом лікарів на Порталі телемедицини."

Телемедицина — це найширший спектр сучасних комп'ютерно-телекомунікаційних технологій, здебільшого простих й доступних будь-якому користувачеві. Зазвичай одну клінічну або організаційну задачу можливо вирішити принципово різними технічними засобами. Найчастіше зустрічається міф стосовно телемедицини — коли її технічний потенціал дорівнюють відеоконференсінгу або телеметричним пристроям тощо. Подібний підхід є повністю помилковим. Менеджер системи охорони здоров'я повинен чітко визначити мету, оцінити економічні можливості, визначити ключові моменти процесів надання медико-санітарної допомоги, врахувати кадрові, соціальні, географічні та інші локальні особливості, а потім — обрати ті технічні рішення для побудови телемедичних систем, котрі будуть оптимальними для даних цілей та умов. Також важливим підґрунтям для побудови телемедичної інфраструктури є доказові дослідження та клінічні випробування.

Процедура[ред.ред. код]

Телемедична процедура — стандартна послідовність спільних дій зі строго певною метою географічно віддалених один від одного медпрацівників, пацієнта(ів) і допоміжного персоналу з використанням комп'ютерної й телекомунікаційної техніки[2][3].

У наш час існують такі основні види телемедичних процедур, що становлять загальну телемедицину:

 • телемедичне консультування
 • біотелеметрія (телемоніторинг)
 • домашня (індивідуальна) телемедицина
 • телескринінг
 • телеприсутність
 • телеасистування
 • дистанційне навчання

Найпоширенішою в даний час процедурою є телемедичне консультування (дистанційне обговорення клінічного випадку), яке забезпечує наближення кваліфікованої допомоги, швидку підтримку клінічних рішень та покращує якість та доступність медико-санітарної допомоги. Телемедичне консультування є компонентом повсякденної лікувально-діагностичної роботи. З метою отримання підтримки для прийняття оптимального клінічного рішення кожен лікар повинен володіти навичками з підготовки медичної інформації та проведення телемедичного консультування. Менеджер системи/закладу охорони здоров'я також повинен вільно володіти подібними навичками для підтримки власної лікувальної роботи, аудиту телемедичної діяльності, контролю інформаційної безпеки, забезпечення надання медичних послуг на сучасному рівні на основі доказової медицини. Додатково наголосимо, що обов'язковим компонентом діяльності сучасного лікаря є спілкування з колегами через Інтернет (тематичні списки розсилання, професійні Інтернет-товариства, соціальні мережі), що також включає неформальне телеконсультування, яке здійснюється без протоколювання, але з дотриманням усіх вимог щодо якості та безпеки.

Мета[ред.ред. код]

Мета телемедицини - надання якісної медичної допомоги будь-якій людині незалежно від її місцезнаходження і соціального статусу[3].

Телеметрія[ред.ред. код]


Телеметрія (дистанційна фіксація фізіологічних параметрів) виникла як компонент космічної медицини; а її цивільний різновид — телемоніторинг — використовується в відділеннях інтенсивної терапії та при транспортування важких пацієнтів. Саме телеметрія застосовується в військовій, аерокосмічній медицині та медицині катастроф. Найпоширенішою формою клінічного застосування телеметрії є теле-ЕКГ.

Телескринінг[ред.ред. код]

Телескринінг (дистанційне виявлення й формування груп ризику, профілактичні дії з використанням телемедичних засобів) забезпечує широкий комплекс превентивних заходів, особливо актуальних для покращення здоров'я дітей та підлітків (розлади зору у немовлят, порушення постави у підлітків тощо), раннього виявлення онкологічної та фтизіатричної патології, особливо це стосується населення сільської місцевості, закритих колективів.

Телеприсутність[ред.ред. код]

Телеприсутність (з телеманіпулюванням) та індивідуальна телемедицина є нині основними трендами розвитку. Ці системи забезпечують постійне медичне спостереження та контроль за пацієнтами на амбулаторному етапі, повноцінну участь експерта в процесі надання медичної допомоги (особливо невідкладної) у віддаленому медичному закладі. Вище вказані телемедичні процедури забезпечують безперервність медико-санітарної допомоги та професійного навчання, також вони спрямовані на вирішення важливих кадрових та економічних проблем галузі охорони здоров'я.

Одним з ключових завдань телемедицини є забезпечення взаємодії між рівнями та етапами медико-санітарної допомоги. Телемедицина є потужним інструментом не тільки підвищення якості медичної допомоги, але й оптимізації та покращення ефективності менеджменту системою охорони здоров'я.

Телесестринство[ред.ред. код]

Використання телемедицини в практиці медсестри називається - телемедсестринством[4].

Телемедсестринство (від англ. telenursing) - використання телекомунікацій і інформативних комп'ютерних технологій для надання сестринської допомоги і забезпечення координованої роботи медсестер у випадку, коли фізична відстань є критичним чинником.

Використання телемедсестринства можна амбулаторно, у лікарні, у телемедичному центрі або за допомогою мобільних пунктів.

Технології[ред.ред. код]

Основні технології медсестринства[4][5][6]:

 • телефонний або відеоконференц-зв'язок між медичним центром та пацієнтом удома (дає змогу дивитися і коментувати перев'язки, маніпуляції, прийманням медикаментів, обгорювати лікування);
 • сестринські телеконсультації (консультації за протоколом й алгоритмом у вигляді програм, сортування пацієнтів);
 • дистанційне навчання пацієнтів і його родичів;
 • телеконтроль і/або моніторинг діагностичних досліджувань;
 • асистування лікареві в проведенні протоколу лікування;
 • пересилання фізіологічних параметрів (артеріальний тиск, рівень глюкози крові, маса тіла, зріст) через інтернет.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Використання відеоконференції у сфері медицині — DEKOM
 2. Владзимирский, А. В. (2005). Клиническое телеконсультирвание: Руководство для врачей. - 2-е изд., перераб. и доп. (російська). Донецк: ООО "Норд". с. 107. 
 3. а б Казаков, Климовицкий, Владзимирский, В. Н., В. Г., А. В. (2002). Телемедицина (російська). Донецк: ООО "Норд". с. 100. 
 4. а б Averwater, Burchfield, N., D. (2005). No place like home: telemonitoring can improve home care (англійська). Healthc. Financ. Manage. с. 46 – 48. 
 5. Eelsalu, H. (1999). Telematic application for nurses: integration and dissemination of European nursing terminology in information technology (english). Donetsk: High Nechnologies in Medicine. с. 26. 
 6. Charles, C. (2000). Telenursing: Nursing Practice in Cyberspace (english). с. 280. 

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Портал телемедицини — Порталі телемедицини."
 2. Телемедицина в Україні — www.telemed.org.ua.
 3. International Society for Telemedicine and eHealth (ISfTeH) — www.isfteh.org..
 4. Громадська організація Асоціація розвитку української телемедицини та електронної охорони здоров'я (АРУТЕОЗ має національний статус в ISfTeH) — telemed.org.ua/pages/aruteoz/aruteoz.html.
 5. Український журнал телемедицини та медичної телематики telemed.org.ua/journ/index.html.


Медицина Це незавершена стаття з медицини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.