Телстар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Телстар
Основні параметри
Повна назва Telstar
Виготівник США Bell Telephone Laboratories
Штучний супутник Землі
Дата запуску 10 липня 1962 8:35:00 UTC
Ракета-носій Дельта
Номер запуску 1962-029A
Тривалість польоту 15 років
Технічні параметри
Маса 171 кг
Розміри 88
Джерела живлення Сонячні батареї
Орбітальні дані
Тип орбіти Геостаціонарна орбіта
Транспондери
Діапазон(и) 44,8 °

Телстар (англ. Telstar) — американський штучний супутник Землі, виведений на орбіту 10 липня 1962. Став першим активним супутником зв'язку; запущений до нього в 1960 апарат Echo був лише пасивним відбивачем радіохвиль. Телстар забезпечував двосторонній телефонний зв'язок по 60 каналам або трансляцію однієї телевізійної програми. Вийшов з ладу 21 лютого 1963, однак знаходиться на орбіті до сих пір.

Пізніше назва «Телстар» було дано кільком телевізійним супутникам.

Розробка і конструкція[ред.ред. код]

Створення Телстар було частиною угоди по розвитку супутникового зв'язку, укладеного AT & T, Bell Telephone Laboratories, NASA, британськими та французькими державними поштовими і телеграфними службами. Власником супутника була AT & T. Bell Telephone Laboratories побудувала наземну передавальну станцію в місті Андовер (штат Мен) і уклала контракт з NASA на запуск космічних апаратів. Ціна запуску становила 3 млн доларів, незалежно від його результату.

Супутник був створений співробітниками Bell Telephone Laboratories в 19601962 роках. Проект розробив Джон Пірс, транзистор і сонячні батареї — Джеймс Ерлі. Супутник мав сферичну форму з діаметром 88 см, важив він 77 кг. З усіх боків він був покритий сонячними батареями. Телстар був оснащений однією гвинтоподібною антеною, яка приймала сигнали з землі і безліччю передавачів, розташованих по «екватору» супутника.

Крім станції в Андовері, сигналами з супутником обмінювалися наземні станції в Корнуоллі (використовувалася BBC) і Кот-д'Арморі.

Використання[ред.ред. код]

Телстар був виведений на орбіту ракетою-носієм Дельта, яка була запущена 10 липня 1962 з мису Канаверал. Він здійснював один виток за 2 години 37 хвилин, нахилення орбіти по відношенню до площини екватора становило 45 °, так що вести трансатлантичну передачу сигналу супутник міг лише 20 хвилин протягом витка. Перигей орбіти становив 952 км, апогей — 5632 км.

Передача пробного телевізійного сигналу відбулася вже в день запуску. 23 липня через супутник були передані телефонна розмова, факс, телевізійний сигнал (як пряме мовлення, так і в записі). Трансатлантичну прес-конференцію через Телстар провів президент США Джон Кеннеді.

Напередодні запуску супутника США провели підрив ядерного заряду на великій висоті в рамках проекту Starfish Prime. Заряджені частинки, що з'явилися в результаті вибуху, були захоплені магнітосферою Землі, в результаті чого їх концентрація в штучному радіаційному поясі Землі збільшилася на 2-3 порядки. Вплив радіаційного поясу привело до дуже швидкої деградації сонячних батарей та електроніки супутника, в результаті він припинив роботу на початку грудня 1962. На початку січня вдалося відновити роботу, однак 21 лютого 1963 супутник остаточно вийшов з ладу.

Інші супутники, що носили ім'я «Телстар»[ред.ред. код]

Посилання по темі[ред.ред. код]