Темна Вежа (серія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Темна Вежа
The Dark Tower.jpg
Обкладинка 7-ої книги серії «Темна вежа».
На обкладинці — Роланд Дескейн.
Художник Michael Whelan

Шукач (1982)
Крізь час (1987)
Загублена земля (1991)
Чаклун та сфера (1997)
Вовки Кальї (2003)
Пісня Сюзанни (2004)
Темна вежа (2004)
Вітер у замкову щілину (2012)


Оригінал The Dark Tower
Жанр жахи, вестерн, фентезі,
наукова фантастика
Автор Стівен Кінг
Мова англійська
Написаний 1970-2012
Виданий 1982
Переклад українською та ін. мовами
Нагороди Q20899118?
Сайт http://www.stephenking.com/DarkTower/

Темна вежа (англ. The Dark Tower) – серія (цикл) з восьми романів написаних американським письменником Стівеном Кінгом між 1970 і 2012. Серія поєднує багато жанрів, включаючи фентезі, наукову фантастику, жахи, і елементи вестерну. Романи описують пригоди групи стрільців по дорозі до темної вежі – містичного місця, яке утримує всі світи від руйнування і хаосу. Стівен Кінг описує серію як свій магнум опус. Окрім цих семи книг персонажі з Темної вежі зустрічаються у інших творах автора. Після завершення серії, на світ почали з’являтися комікси передісторії.

Натхненням для Темної вежі послугувала поема Роберта Браунінга «Чайлд-Роланд до Темної Вежі прийшов» і Т.С. Еліота «Безплідні землі». В новому передслові першої книги «Темна Вежа I: Шукач»(«Стрілець») перевиданій в 2003 році, Кінг також згадує фільм «Гарний, поганий і злий» і роман «Володар перснів» як натхненників. Актор Клінт Іствуд став прообразом центрального персонажу серії — Роланда Дескейна. Роланд – останній член давнього лицарського ордену стрільців. Він живе у світі відмінному від нашого, який проте має ряд схожостей.

На основі роману 7 грудня, 2009 р. побачила світ онлайн гра Discordia (Дискордія).[1]. В вересня 2010 р. було заявлено про запланований вихід телевізійного фільму трилогії та двох сезонів серіалу дія яких буде відбуватися між згаданими фільмами.

Українською серія вийшла друком у видавництві Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», в рамках проекту «Світові бестселери — українською».

Короткий огляд[ред.ред. код]

Загальний сюжет[ред.ред. код]

По сюжету, Роланд — останній живий член королівського ордену Стрільців і останній з роду Артура Ельда (англ. Arthur Eld), який є аналогом короля Артура в його світі. Цей світ, попри ряд відмінностей, має доволі разючу схожість з нашим. Панівний навколишній політичний лад суспільства — феодалізм, який за технологічним і соціальним характером нагадує американський Дикий Захід, проте з домішками магії. Хоча магія практично відійшла з Серединного Світу , збереглися лише деякі залишки розвинутого, але давно зниклого суспільства. Завданням Роланда є пошук Темної Вежі, міфічного місця, що зв’язує всі світи. В Роландовому світі говорять, що «світ зрушив з місця», і справді здається, що світ перевернувся, пішла якась тріщина: могутні нації розпалися у війнах, занепали міста і релігії і навіть час змінив манеру свого плину. Сонце, хоч і сідає на сході, але, інколи, сходить на півночі. На початку, також, невідомі ні мотиви Роланда, ні ціль, ані вік, але по ходу сюжету поступово це все прояснюється.

Персонажі[ред.ред. код]

Основними героями романів Темної Вежі виступає група (ка-тет) зібрана Роландом по дорозі до Темної Вежі, до якого входять:

 • Роланд Дескейн — останній з ордену стрільців
 • Джейк Чемберз — хлопчик з Нью-Йорку, видобутий Роландом з 1977 року.
 • Едді Дін — колишній наркоман з Нью-Йорку, видобутий з 1987 року.
 • Сюзанна Дін (колишнє ім'я Одетта Сюзанна Голмс) — чорношкіра жінка, що втратила ноги під поїздом метро. Страждала роздвоєнням особистості. Темний двійник — Детта Сюзанна Волкер. Видобута з 1964 року.
 • Юк — пухнастик-шалапут: тварина, що супроводжує Джейка, скидається на суміш борсука, кота й собаки.

Мова[ред.ред. код]

Персонажі Кінга розмовляють так званою Високою Мовою. Так, в творі герої говорять «Дякую Сей» (англ. «Thankee, Sai»), що означає «Дякую, Сер/Мем». Крім того Кінг використовується термін «Ка», що приблизно еквівалентний словам доля, фатум і пов’язані з ним «Ка-тет» — група людей зв’язаних спільною долею та «Ка-мей» — член ка-тету. Цей термін походить з Єгипетською міфології і з’являвся в кількох новелах і фільмах починаючи з 1976 року. Також слово вживалось в короткій історії Серця в Атлантиді, коли Тед описує почуття до Боббі.

Книги серії[ред.ред. код]

 1. 1982 «Шукач: Темна вежа - I» (англ. The Dark Tower: The Gunslinger).
 2. 1987 «Крізь час: Темна вежа - II» (англ. The Dark Tower II: The Drawing of the Three)
 3. 1991 «Загублена земля: Темна вежа – III» (англ. The Dark Tower III: The Waste Lands)
 4. 1997 «Чаклун та сфера: Темна вежа IV» (англ. The Dark Tower IV: Wizard and Glass)
 5. 2003 «Вовки Кальї: Темна вежа V»(англ. The Dark Tower V: Wolves of the Calla)
 6. 2004 «Пісня Сюзанни: Темна вежа VI» (англ. The Dark Tower VI: Song of Susannah)
 7. 2004 «Темна вежа: Темна вежа VII» (англ. The Dark Tower VII: The Dark Tower)
 8. 2012 «Темна Вежа: Вітер крізь замкову щілину» (англ. The Dark Tower: The Wind Through the Keyhole)
TheDark TowerI.jpg
TheDarkTowerII.jpg
TheDarkTowerIII.jpg
TheDarkTowerIV.jpg
TheDarkTowerV.jpg
DarkTowerVI.jpg
DarkTowerVII.jpg

Зв'язок з іншими творами С. Кінга[ред.ред. код]

Темна Вежа виступає деяким стрижнем, що пов'язує твори Кінга. Певні персонажі з'являються або згадуються в інших творах. В самій Темній Вежі, також, з'являються персонажі з інших творів Стівена Кінга, більш того, сам Кінг та згадки про його твори з'являються у деяких епізодах. [2]

 • 1975 «Доля Салему» — головний герой даної книги, отець Калаген в 5-й книзі серії зустрічається з ка-тетом Роланда, і стає одним з його членів.
 • 1978 «Протистояння» — головний антагоніст цього роману Рендел Флег, посібник Багряного Короля, супротивник Роланда.
 • 1984 «Талісман» — в книзі розповідається про світ під назвою Долина, що зв'язаний із світом, по якому подорожує Роланд.
 • 1986 «Воно» — в розв'язці відіграє суттєву роль містичний Охоронець Променя — Черепаха (очевидно, Матурин). Одного з головних героїв звати Заїка Біл, як і робота з останньої книги серії.
 • 1987 «Очі дракона» — головним антагоністом даного роману також є Рендол Флег. Непрямо в романі згадується і сам Роланд.
 • 1991 «Необхідні речі» — в книзі згадується Білизна, що протистоїть силам зла і в основній серії.
 • 1994 «Безсоння»Багряний Король грає в даній книзі важливу роль. Застосовується слово ка-тет. Також розповідається історія хлопчика-художника Патріка Денвіла, що рятує Роланда в останній книзі серії. Під кінець книги Патрік малює Темну Вежу оточену трояндами.
 • 1995 «Роза Марена» — одна з другорядних персонажів — жінка з міста Лад, по якому проходив Роланд з друзями в третій книзі серії.
 • 1996 «Безнадія» — деякі терміни, такі як кан тах, застосовуються в останній книзі «Темної Вежі».
 • 1999 «Сердця в Атлантиді»
 • 2001 «Чорний будинок» — згадуються Промені, Руйнівники і ка-тет Роланда.
 • 2002 «Все можливо» — збірка, в яку входить повість «Все можливо» (1997), головний герой якої, Дінки Ерншоу, є другорядним персонажем останньої книги серії, а також повість "Смиренні сестри Елурії"(1998), розказують про Роланда на початку свого шляху.
 • 2006 «Зона покриття» — згадується паровозик Чарлі Чух-Чух.

Продовження серії[ред.ред. код]

У березні 2009 року Стівен Кінг розповів в інтерв'ю газеті USA Today, що збирається продовжувати цикл. Він сказав, що у нього з'явилася нова ідея:

« «і я подумав, а чом би не знайти ще три таких же, і створити книгу, яка була б схожа на сучасні містичні історії. Потім ця ідея почала розростатися, і тепер, схоже, це буде роман з циклу про Темну Вежу…, який ще не зовсім завершений. Ті сім книг - насправді вони лише секції одного довгого uber-роману»[3]  »

Кінг підтвердив цю інформацію 10 листопада 2009 в розмові на сцені The TimesCenter в Нью-Йорку, приуроченому до випуску нового роману Кінга «Під куполом». Наступного дня офіційним сайтом автора був оголошений, що приблизно через вісім місяців Кінг приступить до написання цього роману, під робочою назвою «Вітер крізь замкову щілину».[4] Згідно з Кінгом, головних персонажів циклу в цьому романі не буде, і дія відбуватиметься між четвертою і п'ятою книгою Темної Вежі.

Темна Вежа в масовій культурі[ред.ред. код]

Додаткова література[ред.ред. код]

Серія Кінга спровокувала появу додаткової не художньої літератури. Так його асистентка Робін Фарз (англ. Robin Furth) видала двотомний алфавітний вказівник — Темна Вежа Стівена Кінга: детальний конкорданс (англ. Stephen King's The Dark Tower: A Complete Concordance), який початково створювався для особистого використання автором. Бев Вінсент (англ. Bev Vincent) опублікував Дорога до Темної Вежі: Дослідження магнум опусу Стівена Кінга (англ. The Road to The Dark Tower: Exploring Stephen King's Magnum Opus), книга містить передісторію, короткий виклад і аналіз. Стівен Кінг схвалив обидві книги.

Серії коміксів[ред.ред. код]

Випуск 1, серія «Падіння Ґілеаду»
Випуск 1, серія «Довга дорога додому»

Серія коміксів по мотивам перших томів Темної Вежі вийшли у видавництві Marvel Comics.

 • Темна Вежа: Народження стрільця (англ. The Dark Tower: The Gunslinger Born) сюжет Робін Фарз(Robin Furth), текст Пітер Дейвід (Peter David), ілюстрації Джей Лі (Jae Lee) і Річард Ісанов (Richard Isanove). Керівництво проектом здійснює сам Кінг. Перший випуск був здійсненей 7 лютого 2007 року. 7 листопада 2007 року вийшла книга в оправі, що містила 7 випусків.
 • Довга дорога додому (англ. The Long Road Home) - наступна серія коміксів. Перший випуск був опублікований 5 березня 2008 року. 15 жовтня 2008 року вийшов том в оправі з 5-ма випуками.
 • Темна Вежа: Зрада (англ. The Dark Tower: Treachery) — третя серія коміксів. Перший випуск з шести — 10 вересня 2008р.
 • Наступним 8 квітня 2009 р. вийшов окремий випуск — Темна Вежа: Чаклун (англ. The Dark Tower: Sorcerer). Описувалась історія мага лиходія Мартена.
 • У 2009 році вийшла нова серія коміксів Темна Вежа: Падіння Ґілеаду (англ. The Dark Tower: Fall of Gilead) в 6-ти випусках. Том в оправі, що містив всі випуски вийшов 2 лютого 2010 р.
 • П'ята серія коміксів називається "Темна Вежа: Битва при Єрихонських пагорбах" (англ. The Dark Tower: Battle of Jericho Hill). Перший випуск з п'яти був опублікований 3 грудня 2009 року. В оправі усі випуски вийшли 17 серпня 2010 р.

Також видавництво Marvel Comics випустило кілька доповнювальних книжок, які детально описують героїв і місцевості, що зустрічаються в романах. Темна Вежа: Путівник стрільців (англ. The Dark Tower: Gunslingers' Guidebook) було випущено в 2007, Темна Вежа: Альманах Кінця Світу (англ. The Dark Tower: End-World Almanac) — в 2008, Темна Вежа: Путівник до Ґілеаду (англ. The Dark Tower: Guide to Gilead) — в 2009. Всі три книги були написані Ентоні Фламіні (Anthony Flamini), в якості констультанта виступала Робін Фарз.

Онлайн гра "Дискордія"[ред.ред. код]

7 грудня 2009 р. побачив реліз онлайн гри «Дискордія». Гра вільно доступна на сайті Стівена Кінга[1]. Дискордія — це продовження оригінальної історії Темної Вежі, де триває війна між корпораціями Тет і Сомбра в Нью Йорку. За розробкою гри наглядали Стівен Кінг з Робін Фарз. У вступі до гри написано:

« «В Дискордії зануримось в конфлікт між двома корпораціями, ми зустрінемо нових героїв, безліч механічних і магічних речей, що розроблялись в Стародавньому Серединному світі. Не беручи до уваги безлічі пригод, ми відвідаємо багато місць, що зустрічалися в Темній Вежі і інші, які лише побіжно згадувалися в романах. Щоправда можливо і не зустрінемо Роланда і його Ка-тет в цій пригоді, проте розробники гри пам’ятали обличчя своїх батьків… »[Джерело?]  »

Екранізація[ред.ред. код]

Зображення Роланда з Ґілеаду на початку фільму «Мла»

На початку 2007 р. компанія IGN Movies (англ.) заявила про початок роботи над екранізацією Темної Вежі, щоправда не уточнювалося чи це буде художній фільм чи серіал. Як стверджують в ряді джерел, Джефрі Абрамс, який був спів-творцем серіалу «Загублені», стане продюсером і режисером даного фільму[5]. Дж. Абрамс і Деймон Лінделоф придбали в Кінга права на екранізацію за символічну ціну — дев’ятнадцять доларів. Ціна обумовлена містичним числом, яке зустрічається впродовж всієї серії Темної Вежі. [6]

На відеоресурсі Youtube.com розміщено велику кількість трейлерів, що імітують фільм про Темну Вежу. Видавництво «Simon & Schuster’s» було оголошено конкурс «Американський стрілець». Гран-Прі отримав ролик «Зустріч Роланда і Брауна» [7]. Ролик знятий Робертом Дейвидом Кокрейном (англ. Robert David Cochrane).[8]

У знятому в 2007 році фільмі «Мла» показано як головний герой, художник Девід Драйтон малює постер до фільму з Роландом в центрі, що стоїть перед дверима із залізного дерева, з трояндою і Темною Баштою по обох її боках.

В травні 2009 пройшли чутки, що Крістіан Бейл розглядався як кандидат на головну роль циклу — Роланда. [9]

У лютому 2009 Абрамс заявив, що він і Ліндлоф приступили до написання чорнового варіанту сценарію. Проте в листопаді 2009 Абрамс оголосив: «Навряд чи знайдеться більший фанат "Темної Вежі", ніж я, і це хороша причина, щоб цей матеріал адаптував не я. Після шести років роботи над серіалом "Залишитися в живих", останнє, чим би я хотів зайнятись - це витратити ще сім років на адаптацію найулюбленішого мною циклу книг. Я величезний фанат Стівена Кинга, так що я жахливо боюся це зіпсувати. Я б все віддав, щоб хтось інший написав сценарій. Я думаю, що ці фільми будуть зняті, тому що це буде просто щось неймовірне. Але не мною.» [10]

В квітні 2010, заявлялось, що книга буде адаптована в трилогію, що буде написана Аківою Ґолдсменом під керівництвом і режисурою Рона Говарда [11][12].

8 вересня 2010 було офіційно підтверджено, що серіал вийде заразом на великий і малий екран у вигляді трилогії, а також між основними серіями вийде два проміжні телевізійні сезони серіалу [13].

Посилання[ред.ред. код]