Теньгушевський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Теньгушевський район
мокш. Теньгжелень аймак
ерз. Теньгушбуе
рос. Теньгушевский район
Розташування району
Основні дані
Суб'єкт Російської Федерації: Мордовія
Код ЗКАТУ: 89251000000
Утворений: 1928
Населення (2014): 11 855 осіб
Площа: 845.94 км²
Густота населення: 15,4 осіб/км²
Телефонний код: 7-83453
Населені пункти, округи та поселення
Адміністративний центр: с. Теньгушево
Кількість сільських поселень: 11
Мапа району
Влада
Веб-сторінка: http://tengushevo.e-mordovia.ru/
Голова району: Дементьєв Олександр Миколайович
Мапа

Теньгу́шевський райо́н' (рос. Теньгушевский район, мокш. Теньгжелень аймак, ерз. Теньгушбуе) — муніципальний район у складі Республіки Мордовія Російської Федерації.

Адміністративний центр — с. Теньгушево. Відстань від Теньгушево до міста Саранська — 216 км.

Історична географія[ред. | ред. код]

Район розташований у північно-західній частині фіно-угорської країни Мокшанія - тут компактно проживають мокшани, яких офіційна російська етнографія вважає субетносом народу мордва. У цьому ж районі проживає помітний анклав ерзян (ерзяни-шокша), який є південно-західним клином стародавньої ерзянської території у Нижегородській області.

Розташування[ред. | ред. код]

Теньгушевський муніципальний район розташований у північно-західній частині Республіки Мордовія. Район межує з Темниковським та Зубово-Полянським районами Республіки Мордовія, Вознесенським районом Нижегородської області, Ермішінським та Кодимським районами Рязанської області. Район розташований в зоні лісостепу, відноситься до Оксько-Донський низовини, характеризується широкими заплавами і надзаплавними терасами, великими торф'яними болотами, наявністю піщаних дюн і слабо розчленованим рельєфом. В цілому територія району височить над рівнем моря в середньому на 100 - 150 м.

По території району протікає найбільша річка Мордовії Мокша (на території району її протяжність 58 км).

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат помірно-континентальний, що характеризується порівняно холодною морозною зимою та помірно спекотним літом. Територія району відноситься до зони нестійкого зволоження. Роки з достатнім або навіть рясним зволоженням нерідко чергуються з посушливими. Сума активних температур становить 2200-2400 °C. Тривалість теплого періоду року, з температурою вище 0 °C від 209-214 днів, безморозних днів 130-135. Агрокліматичні ресурси — досить сприятливі для розвитку багатьох галузей сільського господарства. Тепла досить для вирощування озимого жита, ярої та озимої пшениці, вівса, картоплі, кормових культур.

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

У Теньгушевському районі 40 населених пунктів у складі 10 сільських поселень:

Таньгушевський район адмін устрій.png
Сільські поселення[1] Адміністративний
центр
Кількість
населених
пунктів
Населення[2]
1 Барашевське сільське поселення селище Барашево 1 2663
2 Дачне сільське поселення селище Дачне 2 617
3 Красноярське сільське поселення село Красний Яр 3 374
4 Куликовське сільське поселення село Куликове 7 617
5 Нароватовське сільське поселення село Нароватово 4 417
6 Стандровське сільське поселення село Стандрово 1 269
7 Старокачеєвське сільське поселення село Стара Качеєвка 6 444
8 Такушевське сільське поселення село Такушево 3 562
9 Теньгушевське сільське поселення село Теньгушево 5 4362
10 Шокшінське сільське поселення село Шокша 4 755

Рішення Ради депутатів Теньгушевського муніципального району Барашевске сільське поселення і Хлебінське сільське поселення у квітні 2014 було об'єднання в одне муніципальне утворення — Барашевске сільське поселення з адміністративним центром в селищі Барашево.

Освіта[ред. | ред. код]

У районі функціонують 5 середніх, 2 основних і 7 початкових загальноосвітніх установ з контингентом - 978 учнів, навчання яких ведуть 160 педагога. Працюють 4 дошкільних освітніх установи.

Охорона здоров'я[ред. | ред. код]

У районі 1 заклад охорони здоров'я — МБУЗ ​​«Теньгушевська центральна районна лікарня», що має в структурі поліклінічне відділення на 250 відвідувань у зміну, стаціонар на 67 ліжок, 19 відокремлених підрозділів: 2 амбулаторії, 17 фельдшерсько-акушерських пунктів.

Оснащеність установи медичним обладнанням відповідно до табеля оснащення становить 82%. Число працюючих в установі становить 198 осіб на 10000 населення, у тому числі забезпеченість лікарями становить 18,4 на 10 тисяч населення, забезпеченість середнім медичним персоналом - 96,0 на 10000 населення

Фізична культура і спорт[ред. | ред. код]

У Теньгушевському муніципальному районі функціонують: фізкультурно-оздоровчий комплекс і 51 спортивна споруда (8 спортивних залів, 31 відкритих майданчиків, 12 пристосованих приміщень).

Пам'ятки[ред. | ред. код]

На території Теньгушевського району є 18 пам'яток історії, 5 пам'яток містобудування та архітектури, 3 пам'ятника мистецтва, 41 пам'ятка археології. Особливо охороняються природні території: дубові гаї у сіл Веденяпин і Красний Яр, березовий — селище Барашево, сосновий — селище Дачне, реліктовий дубовий — у села Куликове і Кураєве, озеро Шелубей — поблизу села Шелубей, Мордовське — село Веденяпин, карстове Піявське — у села Іванівка.

Економіка[ред. | ред. код]

Район сільськогосподарський. Основними виробниками рослинницької продукції є ТОВ «Теньгушевозерноресурс».

Промисловість на території Теньгушевський муніципального району представлена ​​підприємствами харчової галузі. Основні промислові підприємства району:

  • ТОВ Спиртзавод «Теньгушевський» — виробництво спирту етилового. Максимальна річна потужність заводу — 730 тис.дкл. етилового спирту.
  • ЗАТ «Теньгушевський» — виробництво молочної продукції.

Джерела[ред. | ред. код]

Енциклопедія Мордовія, І. П. Еніватов, В. Н. Шитов.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]