Теодор Шванн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Теодор Шванн
нім. Theodor Schwann
TheodorSchwann.jpg
Народився 7 грудня 1810(1810-12-07)
poke[d]
Помер 11 січня 1882(1882-01-11) (71 рік)
Кельн, Рейнська провінція, Королівство Пруссія, Німецька імперія
Місце проживання Німеччина
Громадянство Німеччина Німеччина
Національність німець
Діяльність біолог, лікар, викладач університету, фізіолог
Alma mater Боннський університет, Льєзький університет, Гумбольдтський університет Берліна і Вюрцбурзький університет
Сфера інтересів зоологія
Заклад Лувенський університет, Л'єжський університет
Член Лондонське королівське товариство, Шведська королівська академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Прусська академія наук, Паризька медична академія, Баварська академія наук і Академія наук Турина[d]
Нагороди

Теодор Шванн у Вікісховищі?

Теодор Шванн (нім. Theodor Schwann; 7 грудня 1810 — 11 січня 1882) — німецький фізіолог, один з авторів клітинної теорії.

Біографія[ред. | ред. код]

Закінчив єзуїтський коледж в місті Кельн, вивчав природничі науки і медицину в Бонні, Вюрцбурзі і Берліні. До 1839 року працював асистентом фізіолога І. Мюллера в Берліні. у 1839-48 — професор фізіології і порівняльної анатомії Лувенського університету, в 1848-78 — професор Л'єжського університету.

Науковий доробок[ред. | ред. код]

Найбільш відомі роботи Шванна в області гістології, а також праці, присвячені клітинній теорії. Ознайомившись з роботами М. Шлейдена, Шванн переглянув весь гістологічний матеріал і знайшов принцип порівняння клітин рослин і елементарних мікроскопічних структур тварин. Взяв як характерний елемент клітинної структури ядро, зміг довести спільність побудови клітин рослин і тварин. В 1839 вийшов в світ класичний твір Шванна «Мікроскопічні дослідження про відповідності в структурі і рості тварин і рослин» (Mikroskopische Untersuchungen ber die Uebereinstimmung in der Struktur und dem Wachstum der Tiere und Pflanzen).

Як гістолог Шванн відомий своїми роботами, в яких тонко описує будову кровоносних судин, гладеньких м'язів і нервів. Вчений знайшов і описав особливу оболонку, яка оточує нервове волокно (шванівська оболонка). Крім того, Шванн знайшов в шлунковому соці фермент пепсин і встановив виконувальну ним функцію; проілюстрував принципову аналогію між процесами травлення, бродіння і гниття.

Шванн був членом Лондонського королівського товариства (з 1879), Паризької академії наук (з 1879), Королівської бельгійської академії наук, літератури та витончених мистецтв (з 1841).

Помер у 1882 році у Кельні.