Теос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 38°10′20″ пн. ш. 26°47′27″ сх. д. / 38.1721° пн. ш. 26.7907° сх. д. / 38.1721; 26.7907

Руїни одеона у Теосі

Теос (дав.-гр. Τέος) — давньогрецьке місто-держава на узбережжі Лідії. Було розташоване на південному боці півострова, утвореного горою Мімас, на північний схід від Ефеса. На території античного міста зараз існує турецьке селище Сіяджик.

Історія[ред.ред. код]

Спочатку територію, на якій виник Теос, заселяли карійці. Згодом тут намагалися облаштуватися греки-еолійці. Друга хвиля переселенців була переважно іонійською — з Аттики прибув загін на чолі з Кодридом Дамасом (іноді кажуть також про його брата Наокла і племінника Апойка[1] — останнє ім'я, щоправда, може бути епонімом), ватажком беотійців був Герес, крім того серед переселенців були мінійці з Орхомена на чолі з Афамантом[2]. Внутрішній устрій Теоса мав іонійські риси — зокрема, тут святкували Апатурії, а громада ділилася на три філи за аттичним зразком. Щоправда, поруч з цим існував і територіальний поділ — на «башти» (дав.-гр. πύργοι).

Теос був одним із семи міст-засновників Іонійського союзу. Пізніше Фалес (можливо на прохання мілетського тирана Фрасибула) пропонував зробити Теос столицею єдиної держави, що могла бути утворена замість союзу[3], проте ініціатива не була підтримана.

У місті народилися поети Анакреон і Скифін, логограф Гекатей, філософ Протагор і географ Андрон.

Під час підкорення Лідії персами більшість мешканців Теоса перебралися до колоній — Абдери у Фракії[4] і Фанагорії на березі Боспора Кіммерійського, проте значна кількість теосців залишилася на батьківщині.

З часом особливого значення набуло теоське святилище Діоніса — не в останню чергу завдяки праву надавати прихисток. З IV ст. до н. е. місто стало центром релігійного братства театральних акторів — діонісійських митців.

Антигон Одноокий спробував об'єднати Теос із сусіднім Лебедосом, переселивши його мешканців до Теоса, проте ці плани так і не здійснилися.

У 190 р. до н. е. біля Теоса флот римлян і родосців розгромив ескадру Антіоха III[5].

За римських часів, окрім свят на честь Діоніса, місто було відоме своїм вином.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Павсаній. Опис Еллади VII 3, 6
  2. Страбон. Географія XIV 1, 3
  3. Геродот. I, 170
  4. Геродот. I, 168
  5. Тит Лівій. XXXVII, 27