Тепанеки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перехід тепанеків у центральну Мексику

Тепанеки — племена Месоамерики, які розмовляли на мові науатль. Були родичами ацтеків. З'явилися у Мексиці наприкінці XII — на початку XIII ст. Брали участь у зруйнуванні держави тольтеків. За легендою перший вождь Ксолотл зайняв західний берег озера Тескоко. Невдовзі тепанекі на чолі із Аколнауакатлем зайняли Ацкапотцалько. Спочатку тепанеки займали теориторії міст Айточко, Куахімальпан, Осойокак, Коатепек, Койоуакан. Протягом XIII — XV ст. вони приєднали до своїх володінь значну територію — долини Мехіко, Морелос, підкорили міста Толан, Атолонілко, Халтокан, Куапауак, Колуакан, Чалько, Хочимілько, Тепайокан, Тепоцотлан. Найсильнішими державами тепанеків були Ацкапотцалько та Тлакопан. Перше набуло найбільшої могуті за тлатоані Тезозомока, який підкорив значну територію, включно з Тескоко. Володарі Теночтітлану платили йому данину. Проте наступник Тезозомока — Макстла — не зміг зберегти цю велику державу. У 1428 році об'єднані сили Теночтітлану, Тлакопана та Тескоко розгромили Макстлу та зруйнували тепанекську імперію.

У новій Ацтецькій імперії керувати тепанеками став Тлакопан (першим таким правителем став Тотоквіхуастлі). В подальшому вага тепанеків, їх знаті в Ацтецькій імперії знижувалася. Більшість влади перебрали на себе Теночтітлана та Тескоко.

Джерела[ред.ред. код]

  • Santamarina Novillo, Carlos (2006). El sistema de dominación azteca. El Imperio Tepaneca. Fundación Universitaria Española, Madrid.