Теплиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Victoria amazonica (велетенська амазонська водяна лілія) у великій теплиці Санкт-Петербурзького Ботанічного саду.

Тепли́ця — конструкція зі стінами та дахом, зроблена з прозорого матеріалу, такого як скло, в яких вирощують рослини, які потребують регульованих кліматичних умов[1]. Ці конструкції розміром від невеликих до промислових приміщень. Мініатюрна теплиця відома як парник. Температура всередині теплиці за рахунок сонячного світла стає вищою, ніж температура навколишнього середовища назовні, захищаючи приміщення в холодну погоду.

Багато комерційних скляних теплиць або теплиць є високотехнологічними виробничими приміщеннями для вирощування овочів або квітів. Скляні теплиці заповнені обладнанням, включаючи екрануючі установки, опалення, охолодження, освітлення і можуть контролюватися комп'ютером для оптимізації умов росту рослин. Для оцінки оптимальності ступенів і коефіцієнта комфорту парникового мікроклімату (тобто температури повітря, відносної вологості і дефіциту тиску пари) використовують різні методи, щоб зменшити ризик виробництва до культивування конкретної культури.

Квіти у теплиці
Рекреаційна теплиця (зимовий сад) у Палаццо Парізіо, Мальта.

У внутрішніх теплицях використовуване скло, як правило, становить 3 мм «садівничого скла», яке є гарним склом та не повинно містити повітряних бульбашок (які можуть призвести до випалювання листя, діючи як лінзи).[2]

Найбільш використовуваними пластмасами є поліетиленові плівки та багатошарові листи з полікарбонатного матеріалу або органічного скла PMMA.[3]

Багато комерційних скляних теплиць або теплиць є високотехнологічними виробничими приміщеннями для вирощування овочів або квітів. Скляні теплиці заповнені обладнанням, включаючи екрануючі установки, опалення, охолодження, освітлення і можуть контролюватися комп'ютером для оптимізації умов росту рослин.

Голландське світло

[ред. | ред. код]

У Великій Британії та інших країнах Північної Європи історично використовувалася панель садово-паркового скла, яка називалася «голландським світлом» як стандартна одиниця конструкції з розмірами 730 мм x 1422 мм. Цей розмір дає більшу засклену площу в порівнянні з використанням менших панелей, наприклад, шириною 600 мм, як правило, використовується в сучасних внутрішніх конструкціях, які потім потребують більшої опори для даного загального розміру теплиці. Стиль теплиці з похилими сторонами (що призводить до ширшої основи, ніж на висоті карниза) і використання цих панелей нерозрізаними також часто називають «дизайном голландського світла», а парник використовує повноцінний або напівпанельний як «голландський» або «напівголландський» розмір.

Геотермальні теплиці

[ред. | ред. код]

В деяких країнах в якості альтернативної енергії для опалювання використовують геотермальну енергію. В Німеччині, наприклад є геотермальний тепличний комплекс Biohof площею 26 га. Ця сучасна теплиця в Баварії функціонує завдяки гарячій воді +120 °C з муніципальної свердловини. Економія, порівняно з газовим опаленням, щорічно становить 7,5 млн м³ природного газу і 14 млн кг викидів CO2[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. greenhouse, Оксфордський словник англійської мови (вид. 3-тє), Oxford University Press, Вересень 2005 (Необхідна підписка або членство в публічній бібліотеці Сполученого Королівства .)
  2. Hessayon, DG (1992). The Garden DIY Expert. pbi Publications. с. 104. ISBN 978-0-903505-37-6.
  3. Aluminium greenhouses. Архів оригіналу за 28 жовтня 2016. Процитовано 25 жовтня 2016.
  4. Salyga, Volodymyr (2 грудня 2022). Сучасна геотермальна теплиця BIOhof. Agroinnovation (укр.). Процитовано 16 грудня 2023.

Бібліографія

[ред. | ред. код]

Варто почитати

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]