Тепловий пункт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тепловий пункт

Теплови́й пункт (ТП)  - спеціально обладнане приміщення, із якого здійснюється керування місцевими системами теплоспоживання (опаленням, гарячим водопостачанням, вентиляцією, технологічним навантаженням). У ньому відбувається трансформація параметрів теплоносія за видами споживання тепла, облік тепла тощо.

Теплови́й пункт зазвичай знаходиться на межі балансової належності (відповідальності) - в тепловому пункті здійснюється передача теплової енергії від зовнішніх теплових мереж (ТЕЦ або котельні) до системи опалення, вентиляції або гарячого водопостачання житлових і виробничих приміщень.

Центральний тепловий пункт - тепловий пункт, до якого приєднані системи теплоспоживання двох і більше будівель (споруд).

Теплові пункти розрізняються за кількостю та типом підключених до них систем теплоспоживання, індивідуальні особливості яких визначають теплову схему і характеристики обладнання ТП, а також за типом монтажу та особливостям розміщення обладнання в приміщенні ТП.

Розрізняють такі види ТП:

  • Індивідуальний тепловий пункт (ІТП). Використовується для обслуговування одного споживача (будівлі або її частини). Як правило, розташовується в підвальному або технічному приміщенні будівлі, однак, в силу особливостей обслуговуваної будівлі, може бути розміщений в окремій споруді.
  • Центральний тепловий пункт (ЦТП) - тепловий пункт, до якого приєднані системи теплоспоживання двох і більше будівель (споруд). Використовується для обслуговування групи споживачів (будівель, промислових об'єктів). Частіше розташовується в окремій споруді, але може бути розміщений у підвальному або технічному приміщенні однієї з будівель.
  • Блочний тепловий пункт (БТП). Виготовляється в заводських умовах і поставляється для монтажу у вигляді готових блоків. Може складатися з одного або кількох блоків. Обладнання блоків монтується дуже компактно, як правило, на одній рамі. Зазвичай використовується при необхідності економії місця. За характером і кількістю підключених споживачів БТП може відноситись як до ІТП, так і до ЦТП.

Схема ТП залежить, з одного боку, від особливостей споживачів теплової енергії, що обслуговуються тепловим пунктом, з іншого боку - від особливостей джерела, що постачає ТП теплову енергію.

Диспетчеризація теплових пунктів[ред. | ред. код]

Автоматизація теплового пункту з системою диспетчеризації являє собою єдиний програмно-технічний комплекс з можливістю управління режимами теплопостачання при роботі без постійного обслуговчого персоналу із максимальним використанням "безлюдних технологій".

В диспетчеризованому тепловому пункті блок автоматики всередині теплового пункту з'єднаний з комп'ютером диспетчера, що знаходиться безпосередньо при будинку, який обслуговується. Таким чином, диспетчер в будь-який момент може проконтролювати роботу системи.

Диспетчеризація теплових пунктів дає можливість споживачам тепла постійно стежити за показниками роботи теплових пунктів і інженерних систем.

Переваги використання індивідуальних теплових пунктів[ред. | ред. код]

  • оплата залежить від кількості витраченої теплової енергії;
  • безшумність роботи техніки;
  • легкий доступ до всіх частин теплового пункта;
  • тепло подається автоматизовано. [1]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Навіщо у Тернополі встановлюють індивідуальні теплові пункти?. ternopil-future.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 4 лютого 2021.