Тереза Гізе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тереза Гізе
нім. Therese Giehse
Therese Giehse.jpg
Дата народження 6 березня 1898, Мюнхен
Місце народження Мюнхен, Німеччина
Дата смерті 3 березня 1975
Місце смерті Мюнхен, Німеччина
Поховання Флунтерн
Громадянство Німеччина Німеччина
Професія актриса
Кар'єра 1928—1975
Нагороди
IMDb ID 0317340
CMNS: Тереза Гізе на Вікісховищі

Тереза Ґізе (нім. Therese Giehse; 6 березня 1898, Мюнхен — 3 березня 1975, там же) — німецька актриса.

Біографія[ред. | ред. код]

Тереза ​​Ґізе брала приватні уроки акторської майстерності. З 1920 по 1926 рік грала в провінційних німецьких театрах — в Ґіссені, Глівіце, Ландсгут та інших. У 1926-1933 роках була актрисою в мюнхенському «Каммершпіле» у Отто Фалькенберга. У 1933 році разом з Клаусом Манном і Ерікою Манн заснувала мюнхенське політичне антинацистське кабаре «Пфеффермюле». У 1934 році разом з друзями і колегами по проекту емігрувала до Швейцарії, де кабаре продовжило свою роботу; до кінця 30-х років у складі трупи гастролювала в Чехословаччині, Бельгії, Нідерландах, США.

У роки Другої світової війни жила в Швейцарії, з лютого 1937 була актрисою цюріхського «Шаушпільхауз», одночасно виступала на сценах театрів Берна і Люцерна, Міського театру Базеля. Після закінчення війни в 1948—1949 роках гастролювала на сцені Нового театру («Скала») у Відні.[1]

Театральна кар'єра Ґізі тісно пов'язана з драматургією Бертольта Брехта — вона, зокрема, була першою виконавицею головної ролі в п'єсі Брехта «Матінка Кураж та її діти» — на цюрихському «Шаушпільхауз» 1941 року. 1949 року стала актрисою щойно заснованого Брехтом в східному секторі Берліна театру «Берлінер ансамбль». На цій сцені зіграла, головну роль в п'єсі А. М. Горького «Васса Желєзнова», фрау Філітц в «Червоному півні» Г. Гауптмана, Марту Руль в «Розбитий глечик» Г. Клейста, який сама і поставила.

1952 року Ґізі зробила вибір на користь Західної Німеччини, повернулася на сцену мюнхенського «Каммершпіле», на сцені якого виступала до 1974 року. Одночасно до 1966 року постійно гастролювала в цюрихському «Шаушпільхауз», де грала, зокрема, Селестіну в першій постановці п'єси Макса Фріша «Дон Жуан, або Любов до геометрії», а також головні ролі в перших постановках п'єс Фрідріха Дюрренматта «Візит старої дами» (1956) і «Фізики» (1962), причому в «Фізики» драматург спеціально для Ґізе переробив чоловічу роль головного лікаря клініки в жіночу — Матильду фон Цанд. Цю роль Ґізе того ж року зіграла і в «Каммершпіле».

Кінематографічна кар'єра Ґізе носила скромніший характер, в ній переважали другорядні ролі (зокрема в таких відомих фільмах, як «Анна Кареніна» Жюльєна Дювів'є); серед винятків — головна роль в телефільмі «Васса Желєзнова» по А. М. Горькому (НДР, 1963). Однак фінальна точка цієї кар'єри виявилася значною: в останній рік свого життя Ґізі, вже прикута до ліжка, зіграла одну з головних ролей у фільмі Луї Маля «Чорний місяць», що вийшов уже після її смерті і був присвячений її пам'яті.

Творчість[ред. | ред. код]

Театральні роботи[ред. | ред. код]

«Шаушпільхауз», Цюрих
  • 1941 — «Матінка Кураж та її діти» Б. Брехта. Постановка Л. Линдтберга — Кураж
  • 1948 — «Пан Пунтіла і його слуга Матті» Б. Брехта. Постановка Б. Брехта і К. Хіршфельда — Емма-самогонщиця
«Берлінер ансамбль»
  • 1949 — «Пан Пунтіла і його слуга Матті» Б. Брехта. Постановка Б. Брехта і Е.Енгеля — Эмма-самогонщиця
  • 1949 — «Васса Железнова» А. М. Горького. Постановка Бертольда Фіртеля — Васса
  • 1951 — «Червоний півень» и «Бобровая шуба», композиція Б. Брехта по п'єсамГ. Гауптмана. Постановка Егона Монка — фрау Філітц
  • 1952 — «Розбитий глечик» Г. Клейста. Постановка Т. Ґізе — Марта Руль

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Anna Beck Therese Giehse // Andreas Kotte (Hrsg.): Theaterlexikon der Schweiz. ,. — Zürich : Chronos, 2005. — Т. 1. — С. 706. — ISSN 3-0340-0715-9.

Посилання[ред. | ред. код]