Терей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Терей (грец. Τηρεύς) — син Ареса і бістонської німфи, чоловік Прокни, цар Паг.

Терей — син Ареса і бістонської німфи, за найвідомішою версією — цар фракійського племені одрисов, чоловік дочки афінського царя Пандіона, Прокни, батько Ітіса. Згідно з іншою версією, царював у Давліді, північніше Херонеї, тоді населеної фракійцями, куди прийшов з фракійцями.

Прийшов на допомогу Афінам і розбив варварів. За це Пандіон видав за нього заміж свою доньку.

Через 4 роки шлюбу, бажаючи оволодіти сестрою Прокни Філомелою, Терей відправився до Афін і, повідомивши помилкову звістку про смерть Прокни, забрав із собою Філомелу, якою оволодів на шляху до дому. Щоб вона не могла розповісти про скоєний злочин, він відрізав їй язика, а саму замкнув у Парнаському гроті, але Філомела повідомила сестрі про свої нещастя за допомогою одягу, на якому майстерно виткала розповідь про свою долю.

Скориставшись святом Діоніса, Прокна пішла на пошуки сестри і, знайшовши її, змовилася з нею про помсту: вони вбили Ітіса і подали приготовлені з нього страви Терею. Коли останній дізнався про це і хотів вбити сестер, боги перетворили його на одуда, Прокну — на солов'я, а Філомелу — на ластівку (за іншим переказом — навпаки, Прокну на ластівку, Філомелу на солов'я).

За іншим переказом, Терей доручив Філомелу царю Лінкею, дружина якого Латуса була подругою Прокни і привела до неї Філомелу. Терею виділися ознаки, що його синові Ітісу загрожує смерть від родича, тоді Терей вбив свого брата Дріанта і перетворився на яструба.

Згідно з Павсанієм, він царював у місцевості Мегарські Паги, покінчив із собою в Мегарах і там похований. Могилу Терея показували в Мегарі, де щорічно йому приносили заупокійну жертву з вживанням дрібних камінчиків замість великих жертовних зерен .

Дійова особа трагедії Софокла «Терей» (фр.581-593 Радт; Арістофан. Птахи 100), трагедії Філокла «Терей», комедії Арістофана «Птахи» (як одуд — цар птахів) і ще двох комедій, трагедій Лівія Андроніка і Акція «Терей».


Література[ред. | ред. код]