Теризинозаври

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Теризинозаври
Час існування: Крейдяний період
(130 —65,5 млн років тому)
Реконструкція Nothronychus mckinleyi
Реконструкція Nothronychus mckinleyi
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Інфраряд: Целурозаври (Coelurosauria)
Теризинозаври (Therizinosauria)
Russell, 1997
Синоніми
Segnosauria Barsbold, 1980

Segnosaurischia Dong, 1987

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Therizinosauria
Fossilworks: 67254

Теризинозаври (Therizinosauria, буквально «косячий ящір» або «ящір-косар») — група тероподних динозаврів, що існувала протягом крейдяного періоду. Викопні зразку знаходять на території Монголії, Китаю й Північної Америки.

Реконструкція скелета Nothronychus mckinleyi

Є одними з найдивовижніших динозаврів. Вони входять до підряду тероподів, більшість представників якого є хижаками. За будовою скелета теризинозаври близькі до хижих дейнонихозаврів, але при цьому є травоїдними. Коли перші кігті теризинозаврів були знайдені палеонтологами в пісках Монголії, фахівці вирішили, що перед ними ребра велетенських черепах. Подібна помилка не дивна — ці кігті досягали в довжину 90 сантиметрів, уявити собі такий кіготь дуже складно. Через деякий час вдалося знайти кістки передніх лап з цими кігтями і за їхньою будовою було зроблено висновок, що вони належали велетенському хижакові, подібно тарбозавру або тиранозавру, але з величезними «руками». Міркування про величезного хижака, відомого тільки по метрових кігтях, досі можна знайти в окремих підручниках і науково-популярних статтях[1].

Тільки після виявлення повних скелетів стало зрозуміло, що теризинозаври були травоїдними. Кігті ж їм були потрібні для викопування кореневищ рослин і пригинання дерев. Підтвердженням цього є, зокрема, те, що й в сучасній фауні дуже великі кігті мають цілком мирні травоїдні лінивці.

Порівняння скелетів манірапторів за безліччю ознак показало, що теризинозаври є найпримітивнішими представниками цієї групи, вони мають найбільш архаїчну будову скелета. На підставі цього дослідники припустили, що травоїдні теризинозаври були не відхиленням від основного стовбура хижих манірапторів, а самою основою цього стовбура. Тим паче, що сліди травоїдних спеціалізацій можна знайти у будові скелетів багатьох манірапторів, наприклад, орнітомимусів і овірапторів. Можливо, саме травоїдна дієта була властива предкам усіх манірапторів, в тому числі і таких спеціалізованих хижаків, як велоцираптор і дейнонихус.[2]

Систематика[ред.ред. код]

Класифікація[ред.ред. код]

Іншими можливими теризинозаврами є Thecocoelurus, і раннєюрський Eshanosaurus, який може бути найдавнішим відомим целурозавром, що належить до цієї групи.[3]

Філогенія[ред.ред. код]

Кладограма Lindsay E. Zanno, 2010[4]

Therizinosauria

Falcarius


Therizinosauroidea

Beipiaosaurus


unnamed

Alxasaurus


unnamed

Erliansaurus


unnamed

Neimongosaurus


unnamed

Enigmosaurus


unnamed

Suzhousaurus


Therizinosauridae

NanshiungosaurusSegnosaurusErlikosaurusTherizinosaurus


Nothronychus

Nothronychus mckinleyiNothronychus graffami
Теризинозаври
← 4,6 млрд 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2

Примітки[ред.ред. код]

  1. Paul, G.S. (1988). Predatory Dinosaurs of the World, a Complete Illustrated Guide. New York: Simon and Schuster. 464 p.
  2. Kirkland, J.I.; Zanno, L.E.; Sampson, S.D.; Clark, J.M.; DeBlieux, D.D. (2005). A primitive therizinosauroid dinosaur from the Early Cretaceous of Utah. Nature 435 (7038): 84–87. PMID 15875020. doi:10.1038/nature03468. 
  3. Barsbold, R.; Perle, A. (1980). Segnosauria, a new infraorder of carnivorous dinosaurs. Acta Palaeontologica Polonica 25 (2): 187–195. 
  4. Lindsay E. Zanno (2010). A taxonomic and phylogenetic re-evaluation of Therizinosauria (Dinosauria: Maniraptora). Journal of Systematic Palaeontology 8 (4): 503–543. doi:10.1080/14772019.2010.488045. 

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]