Територія Аляска

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Територія Аляска
Район Аляска
1912 – 1959 Аляска

Прапор Аляска

Прапор

Аляска: історичні кордони на карті
Аляска: історичні кордони на карті
Територія Аляска
Столиця Джуно
Форма правління Інкорпорована організована територія
Губернатор
 - 1912–1913 Walter E. Clark[en]
 - 1958–1959 Waino E. Hendrickson[en]
Історія
 - Район Аляска 24 серпня 1912
 - Утворення штату 3 січня 1959
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Територія Аляска

Територія Аляска (англ. Alaska Territory) — інкорпорована організована територія США, що існувала 24 серпня 1912 — 3 січня 1959. У 1959 році була прийнята до складу США як штат Аляска. До 1912, мала статус району (район Аляска).

Низка подій кінця XIX століття, зокрема, введення податку на спиртне і прийняття в 1899 році кримінального кодексу, посилили бажання Аляски мати представників У Конгресі США[1]. 24 серпня 1912 Аляска була оголошена інкорпорованою організованою територією США і перейменована в Територію Аляска[2].

У 1916 році населення Аляски становило 58 тисяч осіб. Джеймс Уїкершем, представник Аляски в Конгресі, представив законопроєкт про перетворення Аляски в штат. Але у цей момент законопроєкт не отримав достатнього інтересу з боку населення Аляски, і не був прийнятий Конгресом. У 1923 році Аляску відвідав президент США Воррен Гардінг , але і це не збільшило інтерес населення до перетворення території в штат. Територія Аляски була розділена на чотири частини (англ. divisions), і найбільший з них, З центром У Джуно, розглядав питання про відділення від трьох інших і перетворенні у штат. Територію в цілому контролювали 52 різних федеральних агентства.

У 1920 році був прийнято Акт про торговельні судна, згідно з яким торгові судна, які плавають під американським прапором, могли бути побудовані тільки в США, перебувати у власності громадян США, а також бути задокументовані відповідно до законів США. Всі товари, що доставляються на Аляску або транспортуються з Аляски, повинні були проходити через Сіетл, що робило Аляску залежним від штату Вашингтон. Ситуація розбиралася у Верховному суді США, який постановив, що положення конституції, згідно з яким один штат не повинен контролювати торгівлю іншого штату, не застосовується, так як Аляска не є штатом. У Сієтлі негайно підняли ціни на доставку товарів на Аляску.

У результаті Великої Депресії впали ціни на рибу і мідь, товари, що були життєво важливими для Аляски. Відповідно, заробітна плата впала, і пропозиція робочої сили на Алясці знизилося вдвічі. У 1935 році президент Франклін Делано Рузвельт запропонував перемістити населення з сільськогосподарських районів США (Мічиган, Вісконсин і Міннесота) в долину Матануска-Сусітна на Аляску, де ті могли б підтримати власне існування, займаючись сільським господарством. Програма, проте, по ряду причин, однією з яких була відсутність у Аляски статусу штату, так і не була розгорнута.

Подальше заселення Аляски пов'язано з розвитком авіації, оскільки заселення її внутрішніх областей та доставка туди товарів і продовольства стало можливим тільки після встановлення регулярного авіасполучення. Проте через несприятливі погодні умови Аляска є вкрай складним для авіасполучення регіонів, і на її території сталося безліч авіакатастроф[3]..

З червня 1942 по серпень 1943 року Японія утримувала в ході Алеутської операції два острови в складі Алеутських островів. У 1943, силами 43 тисяч солдат операція завершилася перемогою США, і японські війська були витіснені з островів[4].

Після війни федеральний уряд прийшов до висновку про бажаність надання Алясці статусу штату, і 3 січня 1959 Аляска стала штатом США. Ця подія була декілька затримано, оскільки члени Конгресу від Республіканської партії побоювалися, що Аляска підтримає на виборах Демократичну партію[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Nichols, Jeannette Paddock. Alaska, (New York: Russell & Russell INC, 1963), p165.
  2. Gislason, Eric. The 49th State: A Brief History of Alaska Statehood (1867–1959). American Studies at the University of Virginia. Архів оригіналу за 10 липня 2012. Процитовано 31 серпня 2005.
  3. AirCrashed.com
  4. C.V. Glines, "America’s War in the Aleutians, " Aviation History, Vol.12(Nov. 2001), 46-51.
  5. Alaska History and Cultural Studies — Governing Alaska — Campaign for Statehood. Архів оригіналу за 3 грудня 2010. Процитовано 8 травня 2011.