Очікує на перевірку

Термен Лев Сергійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Термен Лев Сергійович
Лев Термен, виконує музику на терменвоксі
Ім'я при народженніТермен Лев Сергійович
Народився15 (28) серпня 1896(1896-08-28)
Санкт-Петербург
Помер3 листопада 1993(1993-11-03) (97 років)
Росія Росія Москва
ПохованняКунцевський цвинтар[1]
Країна СРСР
 Російська імперія
 США[2]
 Росія
Місце проживанняСША
Санкт-Петербург
Москва
Магаданська область
Діяльністьвинахідник, фізик, музикант, віолончеліст
Alma materThe First Saint-Petersburg Gymnasiumd, Санкт-Петербурзька державна консерваторія імені Миколи Римського-Корсакова (1916)[3], Ленінградський політехнічний інститут імені М. І. Калініна (1926), Q16684052? (1916)[3] і Миколаївське інженерне училище[d] (1916)
Знання мовфранцузька[4], англійська[4] і російська[4]
ЗакладМосковська державна консерваторія імені Петра Чайковського, МДУ, Фізико-технічний інститут ім. А. Ф. Іоффе РАН, Q102438126? і ЦКБ-29d
Magnum opusТерменвокс[5], Thing[6] і Rhythmicond[7]
Посадазавідувач кафедри[d] і генеральний директор
ПартіяКПРС[8]
У шлюбі зЛавінія Вільямсd
Нагороди
Сталінська премія
IMDbID 0857559

Лев Сергійович Терме́н (15 (28) серпня 1896(18960828), Санкт-Петербург — 3 листопада 1993, Москва) — російський винахідник. Створив оригінальний музичний інструмент — терменвокс, винайшов телевізійну передачу сигналу, створив першу систему відеоспостереження, сигналізацію, що реагує на присутність людини, безконтактний підслуховувальний пристрій (прообраз сучасного мікрофона), автоматичне відкривання дверей та автоматичне освітлення і багато іншого.

За життя займався винахідництвом, музикою, бізнесом. З 1927 до 1938 року був резидентом радянської розвідки в США, офіційно працюючи в торговому представництві.

Біографія

[ред. | ред. код]

Лев Термен народився у дворянській православній сім'ї з німецьким та фрацузьким корінням (по-французькому родове прізвище писалося як Theremin). Мати — Евгенія Антонівна, батько — Сергій Емільович, відомий юрист.

Початок кар'єри

[ред. | ред. код]

Перші самостійні досліди з електротехніки Лев Термен здійснив ще в роки навчання в Першій петербурзькій чоловічій гімназії.

В 1916 році закінчив Петербурзьку консерваторію по класу віолончелі; паралельно навчався на фізико-математичному та астрономічному факультетах Петербурзького університету.

Брав участь у бойових діях Першої світової війни в чині підпоручника радіотехничного батальйону; в армії екстерном закінчив офіцерську електротехнічну школу (у 1917 р.). Після Жовтневого перевороту 1917 року був направлений на роботу в Царськосільську радіостанцію під Петроградом (тоді — найпотужнішу радіостанцію в Росії), пізніше — у військову радіолабораторію в місті Москві.

Шпигунський прилад, що був розроблений Львом Терменом
Лідія Кавіна грає на терменвоксі, музичному інструменті розробленому Львом Терменом

Перші знамениті винаходи

[ред. | ред. код]

З 1919 року Термен — завідувач лабораторії фізико-технічного інституту в Петрограді. Паралельно співпрацює (з 1923 р.) з Державним інститутом музичної науки в Москві.

В 1919—1920 рр., працюючи над радіовимірюванням діелектричної сталої газів при змінних температурі й тиску, винайшов електроінструмент етерофон, що зробив його дуже відомим і отримав на його честь назву «терменвокс». Принцип роботи інструмента полягав у генерації звуку при переміщенні рук гравця в електромагнітному полі, генерованому терменвоксом. Цей самий принцип був покладений Терменом в основу винайденої ним сигналізації. Обидва винаходи: терменвокс і сигналізація — були запущені в серійне виробництво.

В 1925—1926 роках Термен винайшов телевізійну передачу сигналу — «далекобачення» — і на її основі сконструював систему відеоспостереження. Планувалося оснастити такими системами прикордонні війська, однак недостатньо високий на той час рівень розвитку технічної бази призвів до згортання цього проекту.

Перебування в Америці

[ред. | ред. код]

У 1927 р. за сприяння академіка Йоффе був відряджений Наркомпросом РРФСР на міжнародну конференцію з фізики та електроніки, що проходила у Франкфурті-на-Майні, для демонстрації терменвокса. Об'їздив з концертами всю Європу. Доповідь Термена та демонстрація його винаходів мали величезний успіх і принесли йому всесвітню славу. У зв'язку з появою комерційного попиту на інструмент Термена було відряджено до США; у Нью-Йорку він заснував фірму-студію Teletouch Inc., яка почала виробляти різноманітну автоматику, переважно винайдену Терменом.

Робота на радянську оборонну промисловість

[ред. | ред. код]

У 1938 р. Термена відкликали в СРСР, де арештували й звинуватили у підготовці вбивства Кірова. Вирок — 8 років виправних робіт на Колимі. В таборі пробув лише рік, оскільки й тут проявив раціоналізаторські здібності: механізував переміщення каменю для будівництва, побудувавши монорейк для пересування тачок. Після цього взимку 1940 р. його перевели в Омськ в конструкторське бюро Туполева (на жаргоні, в «шарашку», оскільки організація фактично знаходилася на тюремному положенні), де всю ІІ світову війну розробляв обладнання для радіокерування безпілотними літаками та радіобуї. Паралельно створив підслуховувальну систему «Буран».

У 1947 р. Термену, ще в'язню, присвоїли Сталінську премію І ступеня. Пізніше був звільнений, отримав двокімнатну квартиру в Москві; до виходу у 1964 р. на пенсію працював у секретних лабораторіях КДБ.

Останні роки

[ред. | ред. код]

Перебуваючи на пенсії, влаштовується на роботу в акустичну лабораторію Московської державної консерваторії. Після статті про Термена в «Нью-Йорк Таймс» у 1968 р. і зростання інтересу до нього в США (до цієї статті його вважали давно померлим), керівництво консерваторії звільнило його, а апаратуру лабораторії було списано й викинуто. Влаштувався механіком 6-го розряду в лабораторію акустики Московського держуніверситету.

У 1980 р. на запрошення американського режисера Стіва Мартіна Термен знову відвідує США та Нідерланди. Останні роки прожив у сім'ї дочки в Москві. Помер 3 листопада 1993 р.

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]