Термен Лев Сергійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Термен Лев Сергійович
Leon Theremin.jpg

Лев Термен, виконує музику на терменвоксі
Народився 15 (28) серпня 1896(1896-08-28)
Санкт-Петербург
Помер 3 листопада 1993(1993-11-03) (97 років)
Росія Росія Москва
Поховання Кунцевське кладовище
Громадянство Flag of Russia.svg Росія
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Russia.svg Російська імперія
Flag of the United States.svg США
Ім'я при народженні Термен Лев Сергійович
Діяльність винахідник, інженер, фізик і науковець
Alma mater The First Saint-Petersburg Gymnasium[d]
Партія Комуністична партія Радянського Союзу
У шлюбі з Lavinia Williams[d]

Лев Сергійович Терме́н (15 (28) серпня 1896(18960828), Санкт-Петербург3 листопада 1993, Москва) — російський винахідник. Створив оригінальний музичний інструмент — терменвокс, винайшов телевізійну передачу сигналу, створив першу систему відеоспостереження, сигналізацію, що реагує на присутність людини, безконтактний підслуховувальний пристрій (прообраз сучасного мікрофона), автоматичне відкривання дверей та автоматичне освітлення і багато іншого.

За життя займався винахідництвом, музикою, бізнесом. З 1927 до 1938 року був резидентом радянської розвідки в США, офіційно працюючи в торговому представництві.

Біографія[ред.ред. код]

Лев Термен народився у дворянській православній сім'ї з німецьким та фрацузьким корінням (по-французькому родове прізвище писалося як Theremin). Мати — Евгенія Антонівна, батько — Сергій Емільович, відомий юрист.

Початок кар'єри[ред.ред. код]

Перші самостійні досліди з електротехніки Лев Термен здійснив ще в роки навчання в Першій петербурзькій чоловічій гімназії.

В 1916 році закінчив Петербурзьку консерваторію по класу віолончелі; паралельно навчався на фізико-математичному та астрономічному факультетах Петербурзького університету.

Брав участь у бойових діях Першої світової війни в чині підпоручника радіотехничного батальйону; в армії екстерном закінчив офіцерську електротехнічну школу (у 1917 р.). Після Жовтневого перевороту 1917 року був направлений на роботу в Царськосільську радіостанцію під Петроградом (тоді — найпотужнішу радіостанцію в Росії), пізніше — у військову радіолабораторію в місті Москві.

Шпигунський прилад, що був розроблений Львом Терменом
Лідія Кавіна грає на терменвоксі, музичному інструменті розробленому Львом Терменом

Перші знамениті винаходи[ред.ред. код]

З 1919 року Термен — завідувач лабораторії фізико-технічного інституту в Петрограді. Паралельно співпрацює (з 1923 р.) з Державним інститутом музичної науки в Москві.

В 1919-1920 рр., працюючи над радіовимірюванням діелектричної сталої газів при змінних температурі й тиску, винайшов електроінструмент етерофон, що зробив його дуже відомим і отримав на його честь назву «терменвокс». Принцип роботи інструмента полягав у генерації звуку при переміщенні рук гравця в електромагнітному полі, генерованому терменвоксом. Цей самий принцип був покладений Терменом в основу винайденої ним сигналізації. Обидва винаходи: терменвокс і сигналізація — були запущені в серійне виробництво.

В 1925-1926 роках Термен винайшов телевізійну передачу сигналу — «далекобачення» — і на її основі сконструював систему відеоспостереження. Планувалося оснастити такими системами прикордонні війська, однак недостатньо високий на той час рівень розвитку технічної бази призвів до згортання цього проекту.

Перебування в Америці[ред.ред. код]

У 1927 р. за сприяння академіка Йоффе був відряджений Наркомпросом РРФСР на міжнародну конференцію з фізики та електроніки, що проходила у Франкфурті-на-Майні, для демонстрації терменвокса. Об'їздив з концертами всю Європу. Доповідь Термена та демонстрація його винаходів мали величезний успіх і принесли йому всесвітню славу. У зв'язку з появою комерційного попиту на інструмент Термена було відряджено до США; у Нью-Йорку він заснував фірму-студію Teletouch Inc., яка почала виробляти різноманітну автоматику, переважно винайдену Терменом. Насправді ж ця комерційна діяльність була прикриттям для розвідувальної резидентури Радянського Союзу.

Робота на радянську оборонну промисловість[ред.ред. код]

У 1938 р. Термена відкликали в СРСР, де арештували й звинуватили у підготовці вбивства Кірова. Вирок — 8 років виправних робіт на Колимі. В таборі пробув лише рік, оскільки й тут проявив раціоналізаторські здібності: механізував переміщення каменю для будівництва, побудувавши монорейк для пересування тачок. Після цього взимку 1940 р. його перевели в Омськ в конструкторське бюро Туполева (на жаргоні, в «шарашку», оскільки організація фактично знаходилася на тюремному положенні), де всю ІІ світову війну розробляв обладнання для радіокерування безпілотними літаками та радіобуї. Паралельно створив підслуховувальну систему «Буран».

У 1947 р. Термену, ще в'язню, присвоїли Сталінську премію І ступеня. Пізніше був звільнений, отримав двокімнатну квартиру в Москві; до виходу у 1964 р. на пенсію працював у секретних лабораторіях КДБ.

Останні роки[ред.ред. код]

Перебуваючи на пенсії, влаштовується на роботу в акустичну лабораторію Московської державної консерваторії. Після статті про Термена в "Нью-Йорк Таймс" у 1968 р. і зростання інтересу до нього в США (до цієї статті його вважали давно померлим), керівництво консерваторії звільнило його, а апаратуру лабораторії було списано й викинуто. Влаштувався механіком 6-го розряду в лабораторію акустики Московського держуніверситету.

У 1980 р. на запрошення американського режисера Стіва Мартіна Термен знову відвідує США та Нідерланди. Останні роки прожив у сім'ї дочки в Москві. Помер 3 листопада 1993 р.

Посилання[ред.ред. код]