Термометр Галілея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Термометр Галілея

Термометр Галілея (термоскоп) — прилад у вигляді запаяного скляного циліндра, наповненого рідиною, у якій плавають скляні сферичні буйки (поплавці). До кожного такого поплавця прикріплено знизу золотиста або срібляста табличка з нанесеним на ній значенням температури. У залежності від розміру термометра кількість поплавців усередині буває від 3-х до 11-ти.

Історія винаходу[ред. | ред. код]

Фрагмент термометра Галілея зблизька

Прилад названо на честь італійського фізика, астронома і математика Галілео Галілея, який у 1592 році винайшов термоскоп, що став прабатьком всіх термометрів. Згідно з одними джерелами, сам Галілей мав дуже непрямий стосунок до створення цього приладу.[1], за іншими даними, авторство належить саме Галілею[2][3][4].

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Поплавці по-різному наповнені забарвленою у різний колір рідиною так, що їх середня густина відрізняється: найменша густина у верхнього, найбільша — у нижнього, але у всіх близька до густини води, у якій вони знаходяться, відрізняючись від неї незначно.

Зі зниженням температури повітря в приміщенні відповідно знижується температура води в посудині, вода стискається, і густина її стає більшою. Відомо згідно із законом Архімеда, що тіла, густина яких менша за густину рідини, у якій вони знаходяться, спливають в ній. При зниженні температури в приміщенні густина рідини в циліндрі збільшується і поплавці піднімаються вгору один за одним, при підвищенні — опускаються. Такий ефект досягається за рахунок високої точності виготовлення термометрів. Всі кульки-поплавці калібруються по температурі спливання з точністю до 0,4°. Діапазон температур, що вимірюються термометром, знаходиться в зоні кімнатних температур: 16...28°C, крок визначення: 1°. Поточне значення температури визначається по нижньому поплавцю, котрий піднявся угору.

В даний час термометр несе у собі лише естетичну цінність як цікавий предмет інтер'єру.

Схематичне пояснення принципу роботи

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Термометр Галілея
  2. Histoire littéraire d'Italie, Volume 11 Par P. L. Ginguené,Francesco Saverio Salfi
  3. Inventions. Архів оригіналу за 28 вересень 2011. Процитовано 20 травень 2011. 
  4. The origin of meteorology goes back to 350 BC[недоступне посилання з травня 2019]