Термосфера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ДжомолунгмаТропосфераСтратосфераМетеозондМетеорМезосфераЛінія КарманаПолярне сяйвоТермосфераЕкзосфера
Будова атмосфери

Термосфера (грец. υερμη — тепло та σφαίρα — куля) — шар атмосфери планети, вищий за мезосферу, у якому відбуваються основні процеси поглинання та перетворення короткохвильового сонячного випромінювання.
У земній атмосфері починається на висоті 80-90 км і тягнеться до термопаузи на висоті 400—800 км. Температура повітря в термосфері зростає від 200 K до 500—2000 K залежно від міри сонячної активності.[1]. Причиною є поглинання ультрафіолетового та рентгенівського випромінювання Сонця на висотах 150—300 км, обумовлене іонізацією атмосферного кисню. У нижній частині термосфери зростання температури значною мірою обумовлене енергією, що виділяється при рекомбінації (об'єднанні) атомів кисню в молекули (при цьому на енергію теплового руху часток перетворюється енергія сонячного УФ-випромінення, поглинена раніше під час дисоціації молекул O2). На високих широтах важливим джерелом надходження тепла є джоульова теплота, що виділяється електричними струмами магнітосферного походження. Це джерело викликає значне, але нерівномірне розігрівання верхньої атмосфери в приполярних широтах, особливо під час магнітних бурь.

Дослідження[ред. | ред. код]

Через високу розрідженість повітря польоти вище за лінію Кармана можливі лише за балістичною траєкторією. Всі пілотовані космічні польоти (за винятком польотів американських астронавтів до Місяця), відбувалися в термосфері, переважно на висотах від 200 до 500 км: нижче 200 км сильно позначається гальмівна дія повітря, а вище 500 км розташовано радіаційні пояси, що шкідливо впливають на людей та обладнання.

Безпілотні супутники також літають здебільшого у термосфері:

  1. виведення супутника на вищу орбіту вимагає більших затрат енергії
  2. для багатьох цілей (наприклад, для дистанційного зондування Землі) менша висота польоту є перевагою.
  3. висока температура в термосфері, не загрожує літальним апаратам, оскільки через надзвичайну розрідженість там повітря, воно практично не взаємодіє з обшивкою літального апарату, тобто густини повітря недостатньо для того, щоби нагріти фізичне тіло, оскільки кількість молекул дуже мала, отже частота їх зіткнень з обшивкою судна (відповідно і передавання теплової енергії) невелика.

Дослідження термосфери здійснюються також за допомогою суборбітальних геофізичних ракет.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Термосфера // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 477. — ISBN 966-613-263-X.