Термотропний рідкий кристал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Термотропний рідкий кристал — рідкий кристал, в якому частково впорядкована мезофаза існує в певному проміжку температур. Термін вживається на відміну від ліотропного рідкого кристалу, в якому мезофаза існує в певному діапазоні концентрацій.

При температурі, меншій за деяку критичну, термотропні кристали втрачають плинність і переходять у тверді тіла. При підвищенні температури понад інше критичне значення термотропні рідкі кристали втрачають часткове впорядкування й переходять в ізотропну рідину.

3 основні види[ред.ред. код]

Нематичні рідкі кристали[ред.ред. код]

Відсутній дальній порядок в розташуванні центрів тяжіння молекул, у них немає шаруватої структури, їх молекули ковзають безперервно у напрямі своїх довгих осей, обертаючись навколо них, але при цьому зберігають орієнтаційний порядок: довгі осі напрямлені уздовж одного переважного напрямку. Вони поводяться подібно до звичайних рідин.Прикладом речовини, що утворює нематичні рідкі кристали може служити N-(пара-метоксібензиліден) – пара-бутиланілін.

Смектичні рідкі кристали[ред.ред. код]

Мають шарувату структуру, шари можуть переміщатися один відносно іншого. Товщина смектичного шару визначається довжиною молекул (переважно, довжиною парафінового «хвоста»), проте в’язкість смектиків значно вище ніж у нематиків і щільність по нормалі до поверхні шару може сильно змінюватися. Типовим є терифтал-біс (пара-бутиланілін).

Холестеричні рідкі кристали[ред.ред. код]

Утворюються, в основному, з’єднаннями холестерину і інших стероїдів. Це нематичні рідкі кристали, але їх довгі осі повернені один щодо одного так, що вони утворюють спіралі, дуже чутливі до зміни температури. Холестерики яскраво забарвлені і щонайменша зміна температури (до тисячних частин градуса) призводить до зміни кроку спіралі і, відповідно, забарвлення рідкого кристалу.