Тернопільська єпархія ПЦУ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тернопільська єпархія

Вул. Князя Острозького, 19.jpg
Будинок Управління Тернопільської єпархії
Основні дані
Церква Православна Церква України
Заснована 1992
Юрисдикція Тернопільська область
Єпархіальний центр вулиця Князя Острозького, 19, м. Тернопіль
Кафедральний собор Собор Святих Рівноапостольних Костянтина та Єлени (м. Тернопіль), будується
Благочинь 21
Парафій 422
Монастирів 3
Сайт cerkva.te.ua
Правлячий архієрей

Тернопільський і Кременецький

архієпископ Нестор (Писик)
CMNS: Тернопільська єпархія ПЦУ у Вікісховищі
Тернопільська єпархія ПЦУ

Тернопільська єпархія[1] — єпархія Православної церкви України на території Тернопільської області.

Історія[ред. | ред. код]

Управління Тернопільської єпархії

З 1945 року, за архієпископа Львівського і Тернопільського Макарія, почав видаватися як орган Львівсько-Тернопільського єпархіального управління «Єпархіальний вісник», який пізніше, як «Православний вісник» стає виданням Екзарха всієї України Митрополита Київського і Галицького Іоанна (а сьогодні — друкований орган УПЦ Київського Патріархату).

У листопаді 1989 року на зборах у храмі Святої Трійці в м. Бережани 24 священики на чолі з благочинним протоієреєм Іваном Пилипишиним (згодом — архієпископом Чернівецьким і Буковинським Варлаамом, згодом перейшов до РПЦвУ) оголосили про свій вихід із Російської православної церкви та перехід разом з парафіями до складу Української автокефальної православної церкви. Про це рішення повідомлено телеграмою єпископа Тернопільського і Кременецького Лазаря (РПЦ).

Священики звернулися до ініціатора автокефального руху в Галичині — протоієрея Володимира Яреми (згодом — патріарха УАПЦ Димитрія) з проханням про підтримку. Пізніше до них приєднались і десятки інших священиків. Вже на початку 1990 року зі священиків, що вийшли зі складу РПЦ, почала формуватися єпархія.

Першим єпископом УПЦ КП на Тернопільщині в 1990—1992 роках був Яків (Панчук), правлячим архієреєм став єпископ Тернопільський і Бучацький Василій (Боднарчук) (1990—2006).

У 1992 році відбувся Об'єднавчий собор, на якому утворилася Українська православна церква Київського патріархату. З-поміж архієреїв УАПЦ, які ввійшли в об'єднану Українську Церкву був і архієпископ Тернопільський і Бучацький Василій.

У 1995 році Священний Синод розділив Тернопільську єпархію на Тернопільсько-Бучацьку та Тернопільсько-Кременецьку відповідно до територіальних меж. Керуючим Тернопільсько-Бучацькою єпархією залишився архієпископ Василій (Бондарчук), а Тернопільсько-Кременецьку кафедру очолив єпископ Іов (Павлишин) із титулом Тернопільський і Кременецький.

21 січня 2006 року помер митрополит Василій і рішенням Синоду від 28 лютого 2006 року єпископом Тернопільським і Бучацьким обрано намісника Свято-Феодосієвського ставропігійного чоловічого монастиря м. Києва ігумена Нестора (Писика). 13 травня 2012 року за рішенням Синоду[2] архієпископ Іов почислений на спокій. Керуючим Тернопільсько-Кременецькою єпархією (за сумісництвом) призначено архієпископа Нестора.

20 жовтня 2012 року Священний Синод постановив[3] вважати Тернопільсько-Бучацьку та Тернопільсько-Кременецьку єпархії єдиною єпархіальною структурою. Керуючим Тернопільською єпархією призначили архієпископа Нестора із титулом «Тернопільський, Кременецький і Бучацький». На Синоді 13 травня 2017 ухвалено рішення про об'єдання двох єпархій, для архієрея, керуючого Тернопільською єпархією, визначено титул «Тернопільський і Кременецький».[4]

Структура[ред. | ред. код]

Хрестовоздвиженський храм у м. Кременці

Станом на 1 червня 2017 року до складу Тернопільської єпархії входять 383 парафій, які розділені на 21 благочинь за адміністративними районами області. Зареєстровано 3 монастирі. Загальна кількість священнослужителів — 285.

В єпархії діють недільні школи, каплиці при навчальних закладах, ведеться капеланська робота, священики опікуються лікарнями та в'язницями. Ведеться активна робота з молоддю. Також у Єпархіальному управлінні є відділ у справах молоді, інформаційно-видавничий відділ.

У 1991 році заснована Тернопільська духовна семінарія.

На території єпархії знаходиться велика святиня Українського православ'я — Успенська Почаївська Лавра.

Адреса єпархії: вул. Князя Острозького, 19, м. Тернопіль, 46001.

Діє офіційний вебсайт єпархії: cerkva.te.ua. Щомісяця виходить друком єпархіальний вісник «Лампада Православ'я» (наклад 2400 примірників).

Благочиння[ред. | ред. код]

Монастирі[ред. | ред. код]

Керуючі єпархією[ред. | ред. код]

  • Яків (Панчук), архієпископ Тернопільський і Кременецький 1990—1995;
  • Василій (Боднарчук), митрополит Тернопільський і Бучацький — 1990—2006;
  • Іов (Павлишин), архієпископ Тернопільський і Кременецький — від 11 травня 1995 року — 13 травня 2012;
  • Нестор (Писик), архієпископ Тернопільський і Кременецький — від 13 травня 2012 року (Рішенням Священного Синоду[2] призначений керуючим Тернопільсько-Кременецькою єпархією (за сумісництвом), від 2017 — керуючий об'єднаною Тернопільською єпархією).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. "УПРАВЛІННЯ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УПЦ (ПЦУ)" в ЄДР. Архівовано з першоджерела 24 квітня 2019.
  2. а б Журнал № 19 від 13 травня 2012 року.
  3. Журнал № 33 від 20 жовтня 2012 року.
  4. Касіян В. Священний Синод Київського Патріархату благословив об'єдання двох єпархій Тернопільщини в одну / Віра Касіян // Тернопільська єпархія УПЦ КП. — 2017. — 13 травня.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]