Тест Люка — Лемера — ефективний тест простоти для чисел Мерсенна. Завдяки цьому тесту найбільшими відомими простими числами завжди були прості числа Мерсенна, причому навіть до появи комп'ютерів[1].
Тест був запропонований французьким математиком Люка 1878 року і доповнений американським математиком Лемером[en] 1930 року. Отриманий тест носить ім'я двох вчених, які спільно відкрили його, навіть не зустрічаючись за життя. 1952 року Робінсон за підтримки Лемера провів обчислення на комп'ютері SWAC з використанням тесту Люка — Лемера, результатом якого стало відкриття простих чисел і . Пізніше того ж року були відкриті , і [1].
Тест Люка — Лемера базується на тому спостереженні, що простота числа Мерсенна тягне простоту числа , і в наступному твердженні:
Для встановлення простоти послідовність чисел обчислюється по модулю числа (тобто обчислюються не власне числа , довжина яких росте експоненціально, а остачі від ділення на , довжина яких обмежена p бітами). Останнє число в цій послідовності називається вирахуванням Люка — Лемера. Таким чином, число Мерсенна є простим тоді і тільки тоді, коли число просте, і вирахування Люка — Лемера дорівнює нулю.
Можливими значеннями є: 4, 10, 52, 724, 970, 10084, …
Обчислювальна складність тесту для числа дорівнює [2], оскільки в процесі тесту виконується піднесення до квадрату та вирахувань по модулю . Довжина становить біт, причому найпростіший алгоритм множення чисел має складність . Для прискорення тесту слід використовувати алгоритми швидкого множення великих цілих чисел, наприклад, алгоритм Шьонхаге — Штрассена. Складність тесту в такому випадку становитиме .
Розглянемо виконання тесту для числа Мерсенна .
Отже, число — просте.
Теорема: Нехай — просте число, причому . Визначимо послідовність таким чином:
Тоді — просте тоді і тільки тоді, коли .
Доведення теореми засновано на властивостях послідовностей Люка і :
Такі властивості доводяться по індукції:
Лема: Нехай — просте і , тоді справедливе наступне твердження.
Якщо , то .
Доказ леми: Покладемо , . Використовуємо вище описані властивості, щоб отримати значення для і :
- , в той час як .
Тим же способом отримаємо:
- і
Інакше кажучи,
- і ,
звідки випливає твердження леми, якщо взяти .
Далі, розкривається вираз послідовностей за формулою біному Ньютона:
Тепер, якщо ми покладемо , де — просте число, більше 2, і врахуємо, що кратне за винятком тих випадків, коли і , ми отримаємо:
- , .
Якщо теорема Ферма стверджує, що . Тому , тобто . Якщо , то
тобто . У той же спосіб отримується результат, що , якщо . Отже доведено, що для будь-якого простого числа, існує ціле число таке, що .
Лема: Якщо — додатне ціле число, і — найменше число таке, що , то ми маємо:
- тоді і тільки тоді, коли кратне .
Доведення: Зауважимо, що послідовність збігається з послідовністю по модулю , де число взаємно просте з , так як: .
Доведення теореми: По індукції маємо
- .
Більш того, з слідує, що . Звідси слід, що і не мають загальних непарних дільників. Якщо , то для і можна записати:
Тепер, якщо , то повинно бути дільником числа , але не повинно ділити , тому . Доведемо, що . Нехай . Числа більше 3, так як непарне і виконується , — просте за умовою. Використовуючи раніше доведені леми, отримаємо , де
де . Звідси випливає, що кратне . Покладемо ; . Так як — парне, . Використовуємо раніше доведені факти і отримаємо ; отже і або . Зауважимо, що — ступінь двійки. Звідси випливає, що і . Якщо — складене, то має бути , де і — прості числа. Подальше розкладання на прості числа, якщо — непарне, неможливо, тому — просте.
Навпаки, припустимо, що — просте. Покажемо, що . Для цього достатньо показати, що , так як .
Так як — просте, то біноміальний коефіцієнт ділиться на крім тих випадків, коли чи . Отже:
- .
Тут , тому за малої теореми Ферма. Нарешті, використовуючи найпростіший випадок квадратичного закону взаємності, покажемо, що , так як і . Це значить, що , так що .
[3]
Lucas–Lehmer(p)
var s = 4
var M = 2p — 1
repeat p — 2 times:
s = ((s × s) — 2) mod M
if s = 0 return PRIME else return COMPOSITE
Для чисел виду , де існує модифікація цього тесту[en], розроблена Хансом Різелем[en]. Можливо узагальнення тесту для чисел виду [4]. Також існує більш загальний варіант — тест Люка, який застосовний для будь-якого натурального числа , якщо відоме розкладання на прості множники числа .
Завдяки тесту Люка — Лемера прості числа Мерсенна утримують лідерство як найбільші відомі прості числа[5]. Саме тест Люка — Лемера лежить в основі проекту розподілених обчислень GIMPS, що шукає нові прості числа Мерсенна.