Техногенез

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Техногене́з (від грецьк. Techne — мистецтво, ремесло + Genesis — народження, походження) — створення і зміна ландшафтів під впливом виробничої діяльності людини.

Загальний опис[ред.ред. код]

У широкому розумінні – сукупність інженерно-геологічних, геоморфологічних і геохімічних процесів у земній корі, пов’язаних з виробничою діяльністю людини. У більш вузькому – зміна ландшафтів під дією прямо або побічно діючих факторів: гірничих розробок, промислових, енергетичних, сільськогосподарських підприємств, гідротехнічних споруд, господарського використання лісів тощо.

Техногенез полягає в перетворенні біосфери, що викликається сукупністю механічних, геохімічних та геофізичних процесів.

Вплив людини на природний розвиток геоморфологічних процесів може бути прямим (зміна залягання гірських порід, їхнє транспортування, відкладання, переробка, утворення насипних і скульптурних форм і т.д.) і непрямим (людина є причиною зміни швидкості геоморфологічних процесів або появи нових процесів). За спрямованістю діяльність людини підрозділяється на сільськогосподарську, експлуатацію родовищ корисних копалин, зведення різних споруд, оборонну та ін.

Прямий техногенний вплив (ПТВ) на природне середовище (ПС) здійснюється господарськими об'єктами і системами при безпосередньому контакті з природою в процесі природокористування або скидання в неї відходів.

ПТВ починається, протікає і припиняється одночасно з відповідними стадіями роботи господарських систем, що викликають цей вплив. Територіально зони ПТВ практично збігаються з зонами дії відповідних господарських систем.

Форми[ред.ред. код]

Склад природних компонентів ПТВ включає в себе в різних поєднаннях повітря атмосфери, біоту, і ґрунтовий покрив, підзені і поверхні води, літологічний фундамент, сюди ж можна віднести і рельєф. Особливо значні зміни природних комплексів відбувається внаслідок техногенних трансформації рельєфу, що завжди тягне за собою зняття або поховання рослинності та ґрунтового покриву. Трансформації рельєфу викликають так само зміни положення поверхні щодо рівня ґрунтових вод та формування нових базисів денудації.

Прояви[ред.ред. код]

Техногенез проявляється в результаті «ланцюгової реакції», викликаної ПТВ і обумовлюється природними зв'язками і взаємодією між елементами і компонентами ландшафту. Прояв техногенезу зводиться до таких основних наслідків: зміна водного режиму, порушення поверхні (зсуви, просідання, обвали, осипи), зміна швидкості напрями процесів рельєфоутворення, зміна процесів ґрунтоутворення; забруднення атмосфери, ґрунту, поверхневих і підземних вод продуктами дефляції відвалів; зміна мікроклімату, зміна умов існування та розвитку біологічного світу.

Філософське розуміння техногенезу[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Гродзинський М. Д. Основи ландшафтної екології. — К.: Либідь, 1993. — 222с.
  • Гродзинський М. Д. Стійкість геосистем до антропогенних навантажень. — К.: Лікей, 1995. — 233с.