Технології древніх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Технології Древніх у всесвіті Зоряних брам — сукупність наукових та технологічних винаходів, що були створені вигаданою людською расою Древніх (також відомих як «Альтеранці» і «Лантіанці»). Древні вельми просунулися в сферах лікування, вироблення електроенергії, та біології. Також вони досягли значного прогресу в галузі військових технологій, які використовували, головним чином, у багатовікових війнах з рейфами. Але найбільш відомою з їхніх винаходів є мережа Зоряних брам, яка охоплює численну кількість світів у декількох галактиках. Загалом наука і техніка Древніх, за деякими винятками, була і залишається більш розвиненою за технології будь-яких інших рас. Однак, не всі артефакти, створені Древніми — це цілковитий успіх.

Джерела енергії[ред.ред. код]

Модуль нульової точки (МНТ)[ред.ред. код]

Три МНТ Атлантіса

Вигаданий прилад створений древніми для забезпечення енергією їх міст, кораблів і аванпостів. МНТ викачує енергію із невеликої штучно створеної зони простору-часу, це енергія нульових коливань електромагнітного поля. МНТ виробляє більше енергії ніж будь-яке інше джерело енергії на Наквадаху.

SG-1 вперше зіткнулися з цією технологією, коли полковник Джек О'Нілл, після того, як він вдруге здобув знання древніх, повів команду на планету Прокларуш Теонас і забрав з покинутої бази древніх МНТ. SG-1 привезли пристрій на Землю і виявили базу древніх під льодом в Антарктиді. О'Нілл використовував МНТ, щоб активувати аванпост Древніх і знищити флот Анубіса на орбіті. Пізніше, експедиція Атлантіса використала цей МНТ, щоб відкрити гіпертунель в галактику Пегас.

Пізніше, SG-1 полетіли в Стародавній Єгипет і вкрали у Ра його МНТ (який вважав його коштовністю). Цей МНТ був використаний, щоб послати підкріплення на Атлантіс і відразу ж був посланий туди на Дедалі, щоб можна було активувати енергощит міста. Цей МНТ був повністю виснажений, коли Родні Маккей посилав назад додому свого двійника з іншого всесвіту.

Коли Атлантіс був захоплений асуранами, вони встановили три МНТ, щоб активувати міжзоряні двигуни міста. Після того, як полковник Шепард і його команда знищили загарбників, ці три МНТ були розподілені між Землею (для бази в Антарктиді), крейсером «Одісей» і Атлантісом.

Мало хто знає справжню руйнівну силу неправильно використаного МНТ. Гоа'улд Камулус один раз спробував підсунути SGC зіпсований МНТ. У цей МНТ був включений матеріал з величезною руйнівною силою, яка звільнялася в присутності електричного струму. Якщо б цей МНТ був активований, за словами Саманти Картер, вся Сонячна система була б знищена. Гоа'улди намагалися саботувати МНТ Атлантіса, щоб той вибухнув при активації зоряної брами. Але для цього шпигуну довелося дезактивувати деякі запобіжники міста.

МНТ

У порядку виявлення в серіалах.

Де знайдений (знайдені) Кількість Стан Теперішнє місце розташування Додаткова інформація
Прокларуш Теонас 1 Виснажений Земля або одна із планет Ба'ала Забраний на Землю і використаний щоб активувати антарктичну оборонну систему. Використаний, щоб послати експедицію в Атлантіс. Або цей, або початковий МНТ Антарктиди було дано Камулусу, щоб той передав Ба'алу.
Земля (Антарктида) 1 Виснажений Земля або одна із планет Ба'ала Дивитись вище.
Атлантіс 3 Виснажені Атлантіс Підтримували енергощит міста 10 000 років.
M7G-677 1 Майже виснажений M7G-677 Підтримує електромагнітний щит планети.
Даган 1 Можливо повний Невідомо Відомий народу Дагана як «Потентія», знайдений Шепардом і МакКеєм, але Братство його забрало, щоб віддати древнім коли ті повернуться.
Земля (Давній Єгипет) 1 Виснажений Атлантіс Знайдений SG-1. Надісланий на Атлантіс, щоб активувати міський щит. Виснажений МакКеєм, коли той хотів врятувати свого двійника.
Невідомо 1 50% Земля Зіпсований Камулусом, щоб при активації вибухнув. Забраний О'Нілом.
Сховище Невідомо Невідомо Монастир Підтримує поле уповільнення часу.
Вежа 3 Виснажені Вежа Використовувались Лордом-Протектором, щоб захищати місцеве село, доки МакКей їх навмисно не виснажив.
Рідний світ Дженаїв 1 Виснажений Знищений Використовувався Дженаями, щоб заманити команду Шепарда в пастку. Знищений Ядерним вибухом.
Місто-корабель Асуран 3 Повні Знищені Джерела енергії корабля.
Асурас 10 Повні Асурас Основні джерела енергії асуран.
Трія 1 Можливо повний Атлантіс Перевезений на Атлантіс древніми з корабля Трія.
Асурас 1 Повний Земля (Антарктида) Привезений на Атлантіс асуранами, коли вони захопили місто; пізніше переданий Землі, щоб можна було активувати зондову зброю в Антарктиді для оборони від кораблів Орай.
Асурас 1 Повний Одісей Привезений на Атлантіс асуранами, коли вони захопили місто; пізніше переданий Землі, щоб люди встановили його на кораблі Одісей для захисту від Орай. Був виснажений при активації поля уповільнення часу азгардів, але коли час було повернено назад, можливо, повернувся до попереднього стану.
Асурас 1 Енергії залишилось на 24 години Атлантіс Привезений на Атлантіс асуранами, коли вони захопили місто; Через використання гіпердвигуна, енергії в МНТ залишилось тільки на добу.
Асурас 1 Майже повний Атлантіс Вкрадений командою Шепарда з Асураса.
Аврори девніх 3 Майже повні Знищені Захоплені рейфами з кораблів древніх класу Аврора. Використовувались для живлення станції клонування рейфів, через що древні і програли війну.
Асурас 1 Можливо повний Знищені Вкрадений рейфом Тодом з Асураса, до його знищення. Використаний для створення супер-вулика рейфів. Знищений разом з супер-вуликом командою Шепарда в кінці п'ятого сезону.
Асурас 2 Повні Атлантіс Вкрадені рейфом Тодом з Асураса, до його знищення. Пізніше передані землянам і використані для доставки Атлантіса на Землю в кінці п'ятого сезону.
Асурас 3 Повні Знищені Вкрадені рейфом Тодом з Асураса, до його знищення. Використані рейфами для запуску станції клонування. Знищені Шепардом разом з базою (підтвердження повного знищення бази відсутнє)

Інші джерела енергії[ред.ред. код]

 • Проект Арктурас: експериментальний проект для добування вакуумної енергії з поточного всесвіту, який може замінити МНТ. Розташований на Дорандоні. Проект провалився, і ті древні, що намагалися його відключити загинули. Експедиція Атлантіса знайшовши пристрій зіткнулися з подібною проблемою: пристрій генерує нові та екзотичні частинки, що роблять його нестабільним, це призводить до знищення 5/6 сонячної системи. Пізніше команда МакКея експериментувала з перенесеням утворених частинок у паралельний всесвіт. Але виявилось, що паралельний всесвіт був населений, і альтернативний МакКей вирушив через міст матерії до Атлантісу де зміг зупинити пошкодження завдані його всесвіту.
 • Джерело енергії «Долі»: «Доля» використовує енергію зірок на пряму. Корабель опускається в корону зірки, адсорбує речовину корони і використовує її як паливо.
 • Підводна геотермальна установка: древні шукали масця на планеті, де кора дуже тонка і будували там установки, що добували геотермальну енергію.
 • Геотермальна станція ангару: в одній із серій показано ангар древніх в жерлі сплячого супервулкана з кораблем в середині.

Енергощити[ред.ред. код]

Древні використовували енергощити, щоб захистити свої кораблі і аванпости. Енергощити древніх майже непробивні, доки вони забезпечені достатньою кількістю енергії. Для порівняння щити азгардів і гоаудів слабнуть під дією зовнішніх чинників, наприклад ворожого вогню чи природних явищ, це призводить до відмови чи зниження ефективності щита. Енергощити древніх поділяються на декілька типів:

Енергощит Аврори
 • Енергощит Аврори: енергощит Аврори більше схожий на «додатковий корпус», а не на звичайний щит у формі бульбашки. Вони надзвичайно потужні і мають жовто-золоте забарвлення. Повністю забезпечений енергією енергощит Оріона міг витримати температуру магми в супервулкані 4.1 секунду, доки магма не проб'є ангар.
 • Енергощит Атлантіса: масивний куполоподібний енергощит, що захищає місто від ворожих атак, екстремальної погоди чи тиску води під час занурення на дно океану. Кількість енергії для підняття щита залежить від об'єму який він охоплюватиме. Підключений до маскувального пристроя стрибуна перетворюється на маскувальне поле, що споживає менше енергії, але не дає жодного захисту окрім невидимості. Щит можна активувати за допомогою одного МНТ. Під масою атакою флоту рейфів і лише з одним МНТ, місто може витримати декілька днів. Маючи три МНТ вигідніше занурити місто на дно океану, де воно може знаходитись близько 10 000 років. На відміну від інших щитів, що з часом слабшають, енергощит Атлантіса здатен зберігати свій рівень захисту настільки довго наскільки це дозволяють генератори енергії.
 • Персональний щит: генератор розміром з долоню, що проектує захисний бар'єр на одну особу.
 • Щит брами: земна брама має Іріс, а брама Атлантіса — енергощит, що заважає матеріалізації об'єктів з горизонту подій. МакКей настроїв щит так, щоб його можна було відімкнути дистанційно.
 • Щит Стрибуна: маскувальну систему Стрибуна можна переробити на щит, але щит потребує куди більше енергії ніж маскування.
 • Щит «Долі»: енергощит Долі примітивніший ніж щит Атлантіса чи будь-якого корабля древніх. Енергощит Атлантіса призначений для утримання атмосфери, щит Долі долеко не настільки пристосований. Через те, що Доля дуже пошкоджена, тому може втримати лище 40% енергії, отже і щит працює не на повну. Щит розрахований на величезні температури, через спосіб зарядки.

Переміщення[ред.ред. код]

Древні першими створили гіпердвигун, що був здатен здійснювати міжгалактичні подорожі за довго до того як люди вперше з'явилися в Чумацькому Шляху і Пегасі. Розрізняють два типи гіпердвигуна. Гіпердвигун встановлений на Аврорах міг бути перетворений на міжгалактичний при необхідності, можливо і інші двигуни древніх можуто бути перероблені подібним способом.

Міжгалактичний гіпердвигун[ред.ред. код]

Древні — перша раса, що змогла створити між галактичний гіпердвигун. Двигуни древніх — найпотужніші з відомих; Атлантіс може подолати декілька мільйонів світлових років за пару годин, при наявності всьго комплекту МНТ. Для порівняння міжгалактичний двигун азгардів на земному кораблі Дедал долає таку ж відстань за 18 днів (за чотири, якщо двигун живиться від МНТ).

Міжзоряний гіпердвигун[ред.ред. код]

На відміну від кораблів-міст, більшість кораблів древніх обладнана менш потужними міжзоряними двигунами, що не можуть долати міжгалактичну відстань за досить короткий час, проте вони здатні долати галактичні відстані за невеликий інтервал часу. Як і міжгалактичний двигун древніх, міжзоряний — куди потужніший за такі ж двигуни інших рас.

Транспортні кільця[ред.ред. код]

Були створені і використовувалися древніми, пізніше використовувалися гуаулдами і токра. Діаметр кілець дорівнює половині діаметра Зоряної брами. Вони діють за подібним принципом. Кільця використовуються для транспортування матерії на короткі відстані, спочатку вона дематеріалізується, транспортується, і матеріалізується знову іншими кільцями. П'ять чи вісім кілець плавно вилітають з платформи і зависають над об'єктом під час процедури. Сама платформа важить 12.9 тонн, але з яких деталей зібрана платформа — невідомо.

Після завершення транспортування, кільця повертаються назад в платформу і відключаються. Деякі платформи можна переміщувати. Вони мають сенсори, що визначають наявність активних кілець в певній зоні. Кільця також можна використати щоб проникнути і вийти з корабля, коли одні кільця є на кораблі, а інші за його межами. Кільця мають гуаулдські кораблі Телтак і Алкеш, а також деякі земні кораблі. Також можлива неправильна метеріалізація.

Зоряна брама[ред.ред. код]

Також відомі як Astria Porta на мові древніх і «Chappa'ai» (Cha-Pa-Eye) на мові гуаулдів і джаффа. Зоряні брами були створені і встановлені в кількох галактиках древніми, що разом з набірними пристроями утворюють «брамний простір». Будь-хто може скористатися брамою, що потрапити до будь-якої іншої брами в системі, за умови, що він знає «адресу», комбінацію з 7 символів, що треба ввести на набірному пристрої. 8 символьна адреса використовується для з'єднання з брамою в іншій галактиці. 9 символьна адреса використивується для з'єднання з Долею, величезний корабель, що використовується для дослідження нових галактик. Зоряна брама — односторонній пристрій, який можна використовувати лише з тієї сторони, з якої встановлювали зв'язок. Брама — найвідоміший пристрій древніх, ще їх називають «будівниками брам».

Інші[ред.ред. код]

 • «Око богів»:
 • Променевий телепорт:
 • Тунельний двигун:
 • Надсвітловий двигун:
 • Субсвітлові із серії «Повернення»:

Озброєння[ред.ред. код]

Асуранці[ред.ред. код]

Асуранські наніти

Кінцевий продукт обширного дослідження древніх для створення меншої і ефективнішої зброї проти рейфів. Вони були запрограмовані на агресією більшу ніж у рейфів, і здатність до реплікації, щоб значно підвищити їх ефективністі. Вони самовідтворювалися з швидкістю, що дивувала древніх. Вони ставали досконалішими, молекулярні машини почали створювати складніші конструкції, і в кінцевому підсумку вони досягли точки, де вони точно копіювали древнії на вигляд. Вони благали древніх видалити агресію з програмного коду, але древні вчинили інакше, включивши в код модуль, що не дозволяв асуранцям їх атакувати, вони продовжували експеримент. Коли древні прийшли до висновку, що наніти ніколи не стануть зброєю, вони почали масовану атаку на їхню планету у спробі знищити їх, а потім стерти всі сліди експерименту у свої базі даних. Навіть після цього, кілька нанітів вижило і почали самовідтворення. В кінці серіалу знищені тау'рі за допомогою рейфів і мандрівників. Однак, слід зазначити, що невелика група реплікаторів під керівництвом доктора Вейр не були знищені, але пізніше їх відправили через зоряну браму у відкритий космос, тому вони нічого не могли більше зробити. Асуранці є відомішими як Реплікатори.

Дакарська суперзброя[ред.ред. код]

Дакарська суперзброя

Надзвичайно потужний пристрій прихований всередині монумента на Дакарі, який пізніше був перетворений на храм Гоа'улдів. Він був колись використаний древніми для відтворення життя в галактиці після руйнівної чуми. А також він здатний знищити все живе в галактиці. Анубіс мав намір використовувати його, щоб заселити галактику відповідно до його власних бажань. Однак, Джейкоб Картер визнає, що це також єдина надія галактики проти реплікаторів. Зброя використовує енергетичну хвилі, яка розкладає матерію до її складових частин. Вона, Селмак, і Ба'ал перепрограмувати пристрій для випромінювання енергетичних хвиль, що відповідають випромінюванню дезінтегратора реплікаторів, і відправити його через всі Зоряні Брами в галактиці відразу, і знищили всіх реплікаторів. Пізніше Анубіс захоплює Дакару і майже завершує свій план «стирання» галактики, але його зупиняє Ома Десала. Перед тим, як близько вони прийшли до анігіляції, вільна нація джаффа згодна демонтувати пристрій. Проте, в серії «Контрудар», зброя знову використовується для боротьби з Орай. Вища рада джаффа використовує його для усунення екіпажу материнського корабля Орай, тому вони можуть захопити його. Їхня атака успішна, але Орісай Адрія захищена від зброї особистим щитом, і веде материнський корабель Орай до Дакари, де знищує суперзброю.

Дронна зброя[ред.ред. код]

Дезінтегратор реплікаторів[ред.ред. код]

Святий грааль[ред.ред. код]

Інші[ред.ред. код]

Побічні технології[ред.ред. код]

Ген АТД[ред.ред. код]

Для захисту від несанкціонованного доступу (насамперед, рейфів[1]) деякі з технологій Древніх потребують попередньої активації за допомогою своєрідного «генетичного ключа» — специфічного генетичного маркера, який доктор Карсон Бекет назвав «геном Активації Технологій Древніх (АТД)» (англ. Ancient Technology Activation (ATA))[2][3]. За наявності цього гену, тіло людини виробляє серію різноманітних протеїнів та ензимів, що вступають у взаємодію з її шкірою, нервовою системою та мозком[3], таким чином, дозволяючи носію керувати пристроями та обладнанням Древніх.

Деякі пристрої (комунікаційні камені, персональні щити, термінали та обладнання лабораторій Атлантиди тощо) потребують лише одноразової активації носієм гену, тоді як для подальшого застосування наявність гену не є обов'язковою. Однак, для оперування більш складними технологіями, що використовують нейронний інтерфейс (наприклад, крісла управління, системи навігації та озброєння стрибунів) необхідні як ген АТД, так і відповіний рівень концентрації та навичок з боку користувача[2][4].

Внаслідок метисації, що мала місце до вознесення Древніх, дуже невеликій відсоток сучасного населення Чумацького шляху та Пегасу також є носіями гену АТД[2]. Аби підвищити кількість персоналу експедиції «Атлантіс», що здатен використовувати геннозалежні технології, була розроблена генна терапія[3].

Примітки[ред.ред. код]

 1. «Зухвалий», Зоряна брама: Атлантида, дванадцята серія першого сезону
 2. а б в «Пробудження», Зоряна брама: Атлантида, перша серія першого сезону
 3. а б в «Хованки», Зоряна брама: Атлантида, друга серія першого сезону
 4. «Дрейф», Зоряна брама: Атлантида, перша серія четвертого сезону