Тешенський договір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тешенський договір
Тип мирна угода
Підписано 13 травня 1779
Місце Цешин
Сторони Королівство Пруссія і Священна Римська імперія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Тешенський договір 1779 — мирна угода, якою завершилась війна за Баварську спадщину прусського короля Фрідріха II і баварського курфюрста Карла IV Теодора проти Габсбурзької монархії на чолі з імператрицею Марією Терезією та її сином Йосипом II Габсбургом. В цій боротьбі, як збройно так і політично, брали участь також інші європейські країни (Франція, Іспанія, Росія).

У травні 1779 Катерина II, яка відмовила Пруссії у військовій допомозі, змусила супротивників розпочати в Тешені мирні переговори.

Передісторія[ред. | ред. код]

Коли бездітний курфюрст Віттельсбах Максиміліан III Йосип Баварський помер у 1777 році, імператор Габсбургів Йосиф II прагнув отримати більшу частину курфюрства Баварії та Верхнього Пфальца, ґрунтуючись на своєму шлюбі з сестрою покійного курфюрста Марією Йозефою, яка померла у 1767 р.

Прямим спадкоємцем Максиміліана був його дальній родич граф Палатин і курфюрст Карл Теодор (1724–1799), згідно з попередніми угодами про правонаступництво між баварською та пфальцською гілками династії Віттельсбахів. Карл Теодор підтримав угоду з імператором Йосипом II, яка дозволила б йому придбати частину Австрійських Нідерландів в обмін на частину його баварської спадщини. З 16 січня 1778 австрійські війська ввійшли в нижньобаварські землі Штраубінга. Зрештою, обидві сторони передбачали повний обмін баварських земель на австрійські Нідерланди, але остаточні деталі так і не були укладені договором через втручання ззовні.

У Карла Теодора також не було законних спадкоємців, тому його майбутнім наступником був його двоюрідний брат Палатин, герцог Карл II Август Цвайбрюккенський (1746–1795). Карл Август заперечував проти угоди, яка позбавляла б його баварської спадщини; він звернувся до імператорського сейму в Регенсбурзі . Його справу підхопили прусський король Фрідріх Великий, який відмовився від будь-якого збільшення австрійської території, і Саксонія, чия виборча палата Веттінів одружилася з сім'єю Віттельсбахів і тому мала алодальні претензії на частину спадщини.

Війна за баварську спадщину почалася з вторгненням прусської армії до Богемії 5 липня 1778 року, після того як Австрія та Пруссія не змогли домовитися про вирішення своїх розбіжностей. Через труднощі з постачанням військ війна зайшла в глухий кут: пруссаки не змогли просунутися далеко в чеські землі, але австрійці не хотіли вторгнутися в Саксонію або Пруссію. Частково це сталося тому, що імператриця Марія Тереза ​​(мати Йосипа II і його співправителя як королева Богемії та ерцгерцогиня Австрії) рішуче виступила проти війни після того, як стало зрозуміло, що глухий кут переважав. Вона посилала мирні ініціативи королю Пруссії Фрідріху II і змусила свого сина прийняти посередництво Франції та Росії. Мир настав за ініціативи російської імператриці Катерини Великої і був гарантований як Росією, так і Францією.

Договір[ред. | ред. код]

Угода передбачала, що Габсбурзьке ерцгерцогство Австрії (Австрійське князівство над Енном ) отримає баварські землі на схід від річки Інн у якості компенсації, регіон, який тоді називався « Інфіртель », що простягався від принц-єпископства Пассау до північного кордону архієпископства Зальцбурга. Одна з вимог полягала в тому, щоб Австрія визнала претензії Пруссії на франконські маркграфства Ансбах і Байройт, якими керував особистою унією маркграф Крістіан Олександр з дому Гогенцоллернів. Пруссія остаточно придбала обидва маркграфства в 1791 році. Курфюрство Саксонії отримало від Баварії суму в шість мільйонів гульденів (флоринів) в обмін на свої претензії на спадщину.

Зі приходом на посаду курфюрста Карла Теодора курфюрсти Баварії та Рейнського графства (тобто території Рейнського Пфальца та Верхнього Пфальца ) перебували під об’єднаною владою дому Віттельсбахів. Їхні голоси виборців були об’єднані в один за положенням у попередньому Вестфальському договорі 1648 року, тим самим зменшивши кількість виборців у Священній Римській імперії до восьми. Інфіртель, за винятком короткого часу під час наполеонівських воєн , залишився у Верхній Австрії до сьогодні.

Наслідки[ред. | ред. код]

У 1785 році син Марії Терезії і наступник, імператор Австрії Йосип II зробив ще одну спробу приєднати баварські землі до володінь Габсбургів і навіть уклав контракт з курфюрстом Карлом Теодором про обмін на австрійські Нідерланди . Однак Йосип II знову не погодився на повний обмін всіма провінціями в австрійських Нідерландах, і угода провалилася на тлі мовчазної опозиції Франції та відкритої прусської ворожості, а король Пруссії Фрідріх II підняв опозицію з боку Fürstenbund, асоціації кількох імператорських князів. Після війни за австрійську спадщину, Австрія та Пруссія мали тривале суперництво за панування в Центральній Європі до 1866 року, яке в німецькій мові називалося Deutscher Dualismus (німецький дуалізм).

Література[ред. | ред. код]