Тиберій Клавдій Нерон Старший

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тиберій Клавдій Нерон
TIBERIVS CLAVDIVS NERO
Tiberius Nero.jpg
Народився бл. 78 до н. е.(0-78)
Рим, Римська республіка
Помер 33 до н. е.(-033)
Рим
Громадянство Стародавній Рим
Діяльність Римський політичний діяч і воєначальник, батько імператора Тиберія
Посада претор
Батько Тиберій Клавдій Нерон
Рід Клавдії
Дружина Лівія Друзілла
Діти Тиберій, Децим Клавдій Нерон

Тиберій Клавдій Нерон (лат. Tiberius Claudus Nero), (бл. 78 до н. е. - 33 до н. е.) - Римський політичний діяч і воєначальник, батько імператора Тиберія, перший чоловік Лівії Друзілли.

Походження[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Клавдіїв, з гілки, що походила корінням до Аппія Клавдія Цека. Батько його, Тиберій Клавдій Нерон, в 67 до н. е. брав участь у кампанії Помпея проти середземноморських піратів, а в 63 до н. е. був обраний претором. Відомостей про його матір немає.

Життєпис[ред.ред. код]

Свою політичну кар'єру розпочав у 54 до н. е., коли намагався притягнути до суду за здирництво Авла Габінія. Дебют не був успішним - справу, можливо через молодість Тиберія, було віддано іншому обвинувачу [1].

У 50 до н. е. їздив в Азію, де як патрон брав участь у позові міста Нисі. У тому ж році просив у Цицерона руки його дочки, Туллії, однак йому було відмовлено на користь Долабелли [2].

У 48 до н. е. був на посаді квестора, в 47 до н. е. на посаді проквестора командував флотом Цезаря в Олександрії, причому досить успішно. У 46 до н. е., за підтримки Цезаря, був обраний до колегії понтифіків. У той же час був відправлений в Галлію, де до 45 до н. е. займався розселенням ветеранів з легіонів Цезаря в Нарбоні (суч. Нарбонна, Франція) і Арелаті (суч. Арль, Франція) [3].

Після вбивства Цезаря підтримав змовників і запропонував Сенату видати їм нагороду. Однак незабаром примирився з цезаріанцями і в 42 до н. е. зайняв посаду претора. Приблизно в той же час Тиберій одружився з Лівією Друзіллою, дочкою Марка Лівія Друза Клавдіан, уродженого патриція Аппія Клавдія Пульхра, усиновленою в плебейський рід Друзів . 16 листопада 42 до н. е. у пари народжується первісток, який, за традицією, отримав ім'я батька - Тиберій Клавдій Нерон. Цьому хлопчикові через 56 років призначено було стати наймогутнішою людиною у світі під назвою імператор Тиберій.

Наприкінці 42 до н. е. Тиберій Клавдій вступив в конфронтацію з Октавіаном і разом з сім'єю, не склавши офіційно преторських повноважень, на початку 41 до н. е. покинув Рим, приєднавшись до Луція Антонія і Фульвія в Перузійській війні. Після взяття Октавіаном Перузія (суч. Перуджа, Італія), продовжував опір Октавіану. Намагався організувати повстання рабів у Пренесті і Неаполі, однак зазнав невдачі. Побоюючись проскрипцій з боку Октавіана втік на Сицилію, до Секста Помпея. Помпей не визнав його преторську гідність, через що Тіберій змушений був перебратися в Ахайю, до Марка Антонія.

Після укладення миру між Марком Антонієм і Октавіаном, отримав дозвіл повернутися до Риму. Легенда свідчить, що Октавіан закохався у Лівію, дружину Тиберія, з першого ж погляду, коли вона була йому представлена ​​в 39 році до н. е. Так чи інакше, але він розлучився зі своєю другою дружиною Скрібонією в той самий день, коли вона народила йому дочку, Юлію Старшу. Тоді ж Тиберій Клавдій був змушений розлучитися з Лівією, яка була на шостому місяці вагітності.

14 січня 38 до н. е. у Лівії народився син, який отримав ім'я Друз, а 17 січня, знехтувавши всі традиційні умовності (римляни не могли одружитися менш, ніж через певний термін після розлучення) Октавіан і Лівія зіграли весілля. На весіллі був присутній і її колишній чоловік, як батько її дітей [4]. Дітей - Тіберія і Друза - Октавіан залишив у будинку батька [5].

Надалі Тиберій Клавдій жив у Римі. У 35 до н. е., швидше за все, брав участь в Іллірійській війні, в чині легата Октавіана. Помер в 33 до н. е. в Римі [6] ..

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Цицерон, «Листи до брата Квінта», III, 1-2
  2. Цицерон, «Листи до друзів», XIII, 64
  3. Светоній, «Життя 12 Цезарів», «Тиберій», 4
  4. Діон Кассій «Римська історія», 48.44.1-3
  5. Тацит, «Аннали», V, 1
  6. Светоній, «Життя 12 Цезарів», «Тиберій», 6