Тиждень ненависті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тиждень ненависті (англ. Hate Week) — вигадана подія в антиутопічному романі Джорджа Орвелла «1984». Тиждень ненависті — це психологічна операція, покликана максимально посилити ненависть населення до нинішнього ворога тоталітарної партії, залежно від того, з якою з двох країн (Євразією чи Остазією) триває війна в цей момент.

Короткий зміст[ред. | ред. код]

Під час одного тижня ненависті Океанія змінила союзника і ворога в той момент, коли публічний оратор промовляв середину речення, але, попри це, зрив був мінімальним: плакати проти попереднього ворога миттєво стали «саботажем» Тижня ненависті, вчиненим Еммануелем Ґолдштайном і його прихильниками, яких, як наслідок, зніс натовп і швидко замінили пропагандою проти нового ворога, демонструючи тим самим легкість, з якою партія керує ненавистю своїх членів. Цю легкість також можна частково пояснити подібністю термінів «Остазія» і «Євразія», оскільки їх легко сплутати. Очікується, що всі члени Океанії проявлять відповідний ентузіазм під час Тижня ненависті, а також щоденної двохвилинки ненависті. Хоча участь у цьому заході не є юридично обов'язковою, уникнення або відмова від нього викликає підозру в Поліції думок, що зазвичай призводить до випаровування злочинця. Це гарантує, що вони проти протилежної сторони і все ще в союзі з Старшим Братом[1][2].

Тиждень ненависті відзначається в кінці літа. Події протягом цього часу включають демонстрації воскових фігур, військові паради, промови та лекції. Також складаються нові гасла і пісні. Згадується, що підрозділу з художнього відділу доручено видавати брошури про злодіяння (фальсифіковані повідомлення про злодіяння, вчинені проти неї противниками Океанії), покликані стимулювати населення Океанії і впадати в шалене безумство проти всіх ворогів. Таким чином, сукупний ефект тижня ненависті полягає в тому, щоб збудити населення до такої міри, що воно «безсумнівно розірвало б захоплених ворожих солдатів на шматки», якби йому надали таку можливість. Вперше згадується у другому абзаці першої сторінки «1984»; однак, на цей момент, читачеві не відомо, що таке Тиждень ненависті. «Це було частиною прагнення економіки підготуватися до Тижня ненависті»[3].

Культурний вплив[ред. | ред. код]

«Тиждень ненависті» теоретики і вчені прийняли як компаратор для реальних зусиль з демонізації ворога держави. Радянський літературний теоретик Джон Родден зазначає, що «Тиждень ненависті», зображений у романі Джорджа Орвелла, передбачає деякі антиамериканські події в Радянському Союзі, які послідували за цим[4]. Скотт Боулдінг стверджує подібність між неприпустимим Тижнем ненависті та зусиллями сталіністів щодо витіснення релігії відданим служінням партії[5]. Інші теоретики порівнювали Тиждень ненависті Орвелла з періодами антирадянських настроїв у США[6], а також з іншими кампаніями Холодної війни проти маріонеткових держав[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Erika Gottlieb (2001), Dystopian Fiction East and West: Universe of Terror and Trial, McGill-Queen's Press, p. 86, ISBN 978-0-7735-2206-0
  2. Dandaneau, Steven P.; Taking it Big: Developing Sociological Consciousness in Postmodern Times Pine Forge Press, p.53, 2001; ISBN 0-7619-8703-7, ISBN 978-0-7619-8703-1
  3. Orwell, George; Nineteen Eighty-Four, page 1, 1948
  4. John Rodden, "Soviet Literary Policy, 1945–1989", Spring 1988. 
  5. Scott A. Boulding, «The Road to Postmodernism Through Dystopia», Fri 15 May 2009
  6. A. Palladin, "THE U.S.: INSTILLING HATRED", Current Digest of the Post-Soviet Press, The, No. 37, Vol.37, 9 October 1985, page(s): 17-17. 
  7. Richard Neville, «Amerika psycho: behind Uncle Sam's mask of sanity», Ocean Press, 2003, page 66