Тимелієві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тимелієві
Синчівка жовточерева (Mixornis gularis)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Підряд: Співочі птахи (Passeri)
Надродина: Sylvioidea
Родина: Тимелієві (Timaliidae)
Vigors & Horsfield, 1827
Роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Timaliidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Timaliidae
EOL logo.svg EOL: 2842566
ITIS logo.svg ITIS: 553450
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9173

Тиме́лієві[1] (Timaliidae) — родина горобцеподібних птахів, що включає 10 родів і 56 видів. Представники родини мешкають в Південній і Південно-Східній Азії.

Опис[ред. | ред. код]

Тимелієві — птахи дрібного і середнього розміру. Більшість з них веде наземний спосіб життя. Тимелієвим притаманні короткі, округлі крила, міцні лапи і м'яке, пухнасте оперення. Їм не притаманний статевий диморфізм. Більшість тимелієвих має буре або коричневе забарвлення, однак деякі види мають більш яскраве забарвлення. Дзьоби у більшості тимелієвих звичайні, подібні до дзьобів дроздових або кропив'янкових. У тимелій-криводзьобів характерні вигнуті дзьоби[2].

Тимелієві живуть в тропічних лісах і чагарникових заростях, на болотах і в напівпустелях. Деякі види живуть в змінених людиною середовищах — на полях і плантаціях, в парках і садах. Живляться тимелієві переважно комахами та іншими безхребетними, однак деякі види також їдять ягоди і плоди, а порівняно великі види живляться ящірками та іншими дрібними хребетними[2].

Тимелієві живуть зграйками, які зазвичай нараховують близько 12 птахів. Вони спільно захищають територію, а деяких видам притаманне колективне гніздування і колективний догляд за пташенятами. Члени зграї спілкуються між собою за допомогою різноманітних свистів, писків і цвірінькання. Деякі представники родини гарно співають. Гніздяться тимелієві в густій траві або в чагарниках. В кладці від 2 до 6 яєць блакитнуватого або зеленуватого забарвлення, іноді поцяткованих плямками. Інкубаційний період триває в середньому 12 днів[2].

Систематика і таксономія[ред. | ред. код]

Систематика багатьох родів тимелієвих тривалий час була спірною. Багато малодосліджених видів птахів, що мешкали в тропічних регіонах Старого Світу відносили до тимелієвих, таким чином перетворюючи родину у "сміттєвий таксон". Ще у 1910 році німецький орнітолог Ернст Гартерт напівжартома зауважував: "Was man nicht unterbringen kann, sieht man als Timalien an." (Те, що неможливо систематизувати, вважається тимелією)[3].

За результатами низки молекулярно-генетичних досліджень науковці краще зрозуміли таксономію тимелієвих. Багато видів, яких раніше відносили до тимелієвих, було переведено до інших родин.

Бюльбюлеві (Pycnonotidae)

Кропив'янкові (Sylviidae)

Суторові (Paradoxornithidae)

Окулярникові (Zosteropidae)

Тимелієві (Timaliidae)

Pellorneidae

Alcippeidae

Leiothrichidae

Філогенетичне положення родини тимелієвих, відповідно до результатів дослідження 2019 року.[4]

За класифікацією, утвердженою Міжнародною спілкою орнітологів, виділяють 10 родів і 56 видів[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. а б в Perrins, C. (1991). У Forshaw, Joseph. Encyclopaedia of Animals: Birds. London: Merehurst Press. с. 188–190. ISBN 1-85391-186-0. 
  3. Hartert, Ernst (1910). Die Vögel der paläarktischen Fauna systematische Übersicht der in Europa, Nord-Asien und der Mittelmeerregion vorkommenden Vögel (нім.). Volume 1. Berlin: R. Friedländer & Sohn. с. 469. 
  4. Cai, T.; Cibois, A.; Alström, P.; Moyle, R.G.; Kennedy, J.D.; Shao, S.; Zhang, R.; Irestedt, M.; Ericson, P.G.P.; Gelang, M.; Qu, Y.; Lei, F.; Fjeldså, J. (2019). Near-complete phylogeny and taxonomic revision of the world's babblers (Aves: Passeriformes). Molecular Phylogenetics and Evolution 130: 346–356. doi:10.1016/j.ympev.2018.10.010. 
  5. Gill, Frank; Donsker, David; Rasmussen, Pamela, ред. (2021). Babblers, scimitar babblers, ground babblers, Alcippe fulvettas. IOC World Bird List Version 11.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 09 січня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]