Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України (ТСК) — колегіальний тимчасовий орган Верховної Ради України, що утворюється із числа народних депутатів України для підготовки і попереднього розгляду питань.

Правовий статус[ред. | ред. код]

Згідно зі статтею 89 Конституції України,

Верховна Рада України у межах своїх повноважень може створювати тимчасові спеціальні комісії для підготовки і попереднього розгляду питань.

Правовий статус тимчасових спеціальних комісій Верховної Ради завжди був предметом політичного торгу ([1] [2] [3] [4]).

У 2009 році зроблена чергова спроба врегулювати діяльність тимчасових спеціальних, тимчасових слідчих, а також спеціальної тимчасової слідчої комісії ВРУ окремим Законом[1], проте 10 вересня 2009 року його було визнано неконституційним[2]. Причина — порушення процедури набрання Законом чинності.

На сьогодні діяльність ТСК регулюється Регламентом Верховної Ради України[3] (статті 85-86).

Закон про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України, прийнятий Верховною Радою 6 червня 2019 року, заветований Президентом Зеленським з пропозиціями[4].

Тимчасову спеціальну комісію не слід плутати з тимчасовою слідчою комісією, яка утворюється для проведення розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес. Наприклад, предметом спеціальної комісії може бути підготовка законопроекту про внесення змін до Конституції, а предметом слідчої комісії — розслідування обставин резонансного злочину.

Утворення і діяльність ТСК[ред. | ред. код]

Верховна Рада може прийняти рішення про утворення тимчасової спеціальної комісії для підготовки і попереднього розгляду питань, а також для підготовки і доопрацювання проектів законів та інших актів Верховної Ради на правах головного комітету.

Тимчасова спеціальна комісія утворюється з числа народних депутатів, які дали на це згоду. Кількісний склад ТСК формується з урахуванням принципу пропорційного представництва депутатських фракцій (депутатських груп).

Про утворення ТСК Верховна Рада приймає постанову.

У комісії обираються голова, заступник голови та секретар.

Строк повноважень ТСК не може перевищувати одного року з дня її утворення.

У визначений термін, але не пізніш як через шість місяців з дня її утворення, ТСК подає до Верховної Ради письмовий звіт про виконану роботу, а також підготовлені відповідні проекти актів Верховної Ради та інші матеріали.

Повноваження тимчасової спеціальної комісії вважаються припиненими в разі:

  1. прийняття Верховною Радою закону, постанови або іншого акта, для підготовки якого створювалася ця тимчасова спеціальна комісія;
  2. припинення повноважень Верховної Ради, якою утворено цю тимчасову спеціальну комісію.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]