Типи та види бюстгальтерів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Є велика кількість дизайнів бюстгальтера, придатних до використання в різних ситуаціях та зручних для носіння під різним одягом. Їхня форма, функціональність, ступінь закриття, зручність, вигляд, матеріали та кольори можуть змінюватись у широких межах. Деякі бюстгальтери виконані для звичайної підтримки та закриття грудей, у той час, як метою інших є підкреслення сексуальності, чуттєвості.[1] Інші класифікації передбачають весільні бюстгальтери, бюстгальтери великого розміру, вінтажні, шкіряні, для танцю живота тощо.[2] Немає стандартного розподілу бюстгальтерів за дизайном та виглядом. Велика кількість виконує понад однієї функції, наприклад, бюстгальтер-балконет може бути виконаний із прозорого матеріалу. Виробники постійно змінюють стиль бюстгальтерів.

Найбільш розповсюджені типи та види[ред. | ред. код]

Безшовний бюстгальтер (Seamless) відрізняється відсутністю швів на чашці, тому за основу служить цілісна деталь. Завдяки спеціальній технології центр чашки витягнутий так, щоб ідеально повторювати форму грудей. Для виготовлення такого бюстгальтера використовується дуже тонкий еластичний матеріал. Безшовний бюстгальтер зручно одягати під одяг із тонких матеріалів: шви не проступатимуть із-під тканини. Останнім часом така модель бюстгальтера дуже популярна.

Бюстгальтер зі швами. Різні форми грудей вимагають різного крою бюстгальтера. Рішенням цього завдання є розташування швів. Бюстгальтер із горизонтальними швами рекомендується для жінок із широкими грудьми. Для вузьких грудей зручнішим буде бюстгальтер із вертикальними швами. Діагональний шов зазвичай використовують для підведення грудей. Для пишних грудей потрібна хороша підтримка, тому у всіх бюстгальтерах великих розмірів на чашках є два перпендикулярні шви. Бюстгальтер зі швами естетичніше одягати під одяг зі щільної тканини.

Крім того, шви повинні мати ті ж якості, що й матеріали, які вони сполучають. Наприклад, якщо матеріал еластичний, то і шви повинні мати еластичність. Крім того, використовувані у швах нитки й матеріал повинні мати однакові властивості у відході. Шви повинні бути максимально плоскими, стійкими на розрив і знос. Якість готового виробу в істотному ступені визначається якістю швів.

Бюстгальтери з надплоскими швами. Для пошиття таких бюстгальтерів використовуються новітні розробки текстильної індустрії. Шви присутні, але вони абсолютно непомітні й не відчутні шкірою. Чашки виготовляються з дубльованого трикотажу. Такі бюстгальтери можуть служити альтернативою безшовним.
Бюстгальтер на каркасах (в ужитку називаються «кісточками»). У такому бюстгальтері в нижнє півколо кожної чашки ушивається по пружній дужці, які фіксують груди, пристосовуючись до кожного руху тіла. Дужки можуть мати різну форму залежно від моделі бюстгальтера й завдань із додання грудям певної форми. Положення швів у бюстгальтері визначається тими ж функціями, що й у бюстгальтері зі швами.

Повністю закритий бюстгальтер (Full Coverage). Його чашки повністю закривають груди і, плавно звужуючись, переходять у лямки, утворюючи V-подібний виріз на грудях.

Демонструючий бюстгальтер (Demi Cup) — англійську назву можна перекласти дослівно як «відкриті чашки», які прикривають груди наполовину. Найпопулярніший і модніший тип бюстгальтера останнім часом. Зустрічається двох видів:

«Сміливий виріз» (Deep Plunge). Крій бюстгальтера задуманий так, як ніби чашки поділили навпіл діагональною лінією від плеча до центру грудей, а потім верхню половинку відкинули. Завдяки чому виходить дуже спокусливий виріз. Самі чашки сполучені між собою маленькою перетинкою.
«Балконет» (Balconette). Конструкція такого бюстгальтера є практично рівною горизонтальною смужкою. Чашки формою нагадують тісний балкончик, і груди занурені в них лише наполовину. Створюється враження, що бюстгальтер малий, і бюст в нього не поміщається, але він відмінно підтримується знизу завдяки каркасам. Такий бюстгальтер дуже зручно одягати, якщо ви особливо бажаєте оголити область декольте. Зазвичай бретелі бюстгальтера можуть відстібатися. На жаль, для великого бюста такий бюстгальтер протипоказаний. Він не утримує форму грудей, і вона виглядає непривабливо.

Пуш-ап (Push-Up). «Push-Up» означає «виштовхувати вгору». Завдяки особливому крою груди підводяться, висуваються вперед, тим самим збільшуючись і округляючись. Чашки виконані косою лінією і сполучені тасьмою, у такий спосіб зближуючи груди. Крім цього посередині чашок по косій лінії проходить шов, який ділить їх на дві половинки. Нижня половинка заповнюється пружним матеріалом, завдяки чому й піднімаються груди. Фірми-виробники пропонують три види бюстгальтерів Push-Up:

Лайтлі-Лайнд-ліфт (Lightly Lined Lift). Бюстгальтер, який трохи підводить груди за рахунок крою. Додаткового набивання чашок немає, тому ефект збільшення відсутній.
Ед-а-сайз (Padded/Add-A-Size). За рахунок додавання в чашки м'якого об'ємного матеріалу груди збільшуються на розмір «А».
Пуш-ап (Push-Up). Чашки повністю наповнені м'яким матеріалом, що значно змінює розмір і форму бюста. Бюстгальтери цієї серії можуть бути виконані як моделі «Балконет» і «Сміливий виріз».

Бюстгальтер з «плаваючими» тасьомками (Racerback). На такому бюстгальтері тасьомки можуть відстібатися як спереду, так і ззаду. Завдяки цьому ви можете варіювати їхню форму і розташування, відкриваючи спину, груди або плечі. Наприклад, якщо ви вирішили повністю оголити спину, то зручнішим варіантом є розташування бретелей, коли вони спускаються через плечі по спині і перехрещуються на спині в області талії, а застібається на талії спереду. Не плутайте з положенням бретелей навхрест на спині, яке не дозволяє бретелям зісковзувати з плеча.

Бюстгальтер із знімними бретелями (Strapless). Такі бюстгальтери мають достатньо жорстку конструкцію, оскільки у відсутність бретелей повинні повністю виконувати функцію підтримки грудей. Жінкам із великим бюстом такі бюстгальтери не рекомендуються. Хоча можна вибрати бюстгальтер із силіконовими смугами по краю чашок, завдяки яким він краще прилягає до тіла. Більшістю своєю бюстгальтери без бретелей виконані у формі «балконета» або «сміливого вирізу».

Аква-бра (Aquabra) — модель бюстгальтера зі вшитою подушечкою, наповненою водою. Таким чином збільшується об'єм. Такі бюстгальтери бувають часто дуже важкими.

Варто відзначити, що будь-який бюстгальтер може поєднувати в собі функції двох моделей. Наприклад, бути одночасно і Пуш-ап, і безшовним.

Інші види бюстгальтерів[ред. | ред. код]

За кордоном зустрічається значно більша кількість видів бюстгальтерів. Їх перелік наведено нижче.

 • Бюстгальтер-липучка (Adhesive): Іноді описуються як бюстгальтер «без спини», «без бретельок» або «липкий». Зазвичай виконується із силікону, поліуретану чи подібних матеріалів. Приєднується до нижньої сторони грудей за допомогою медичного клею. Деякі моделі мають по окремій частині для кожної з грудей. Дає невелику підтримку та може бути використаний обмежену кількість разів. Підходить або для одягу без спини, або без бретельок у яких неможливо чи недоречно носіння бюстгальтера зі знімними бретелями, або як альтернатива відсутності бюстгальтера.
 • Бандо (бюстгальтер без бретельок): звичайна смужка матеріалу, як правило еластичного, що носиться на рівні грудей. Підходить жінкам із малим розміром грудей, інколи має вкладені чашечки, але не забезпечує підтримку чи форму.[3]. Іноді смужка тканини може бути використана для фіксації грудей.
 • Бюстгальтер-балконет (Balconette): Іноді називають shelf bra (бюстгальтер-полиця). Піднімає жіночі груди для покращення їх зовнішнього вигляду, форми та області декольте. Ця більш вільна версія напівбюстгальтера варіюється від малого прикривання до повністю відкритих грудей. Назва походить від ідеї, що при вигляді зверху, як з балкону, бюстгальтер не видно.[4][5] Уперше створені у США приблизно в 1938 році та став використовуватись в основній моді з 1950-х.
 • Бралетт (Bralette): Легкі, простого дизайну, зазвичай без підкладки з м'якою чашечкою. Груди прикриті, але бюстгальтер забезпечує малу підтримку, якщо взагалі забезпечує,[6] та підходить для жінок з малими грудьми та для дівчаток в період статевого дозрівання. Іноді продаються вшитими у жакет.[7] Часто використовується дівчатами допідліткового віку як тренувальний бюстгальтер. Подібний до bandeau.
 • Built-in (убудований бюстгальтер): іноді описується як бюстгальтер-полиця, хоча й він зовсім несхожий на описаний нижче shelf bra. Являє собою складову частину натільного одягу, такого як купальник або майка. Деякі вбудовані бюстгальтери знімні. Вони забезпечують підтримку, як бюстгальтер без бретельок, хоча деякі мають форму з чашечками та кісточками.[3]
 • Bullet (бюстгальтер-куля): Бюстгальтер із повною підтримкою з чашечками у формі параболоїду з осями, перпендикулярними до грудей. Бюстгальтер-куля зазвичай має концентричні кола декоративного прострочування з центром на сосках. Винайдені у 1940-х вони добре продавались до 1980-х.[8]
 • Contour (контурний бюстгальтер): Іноді називають формовані чашечки. Такі бюстгальтери іноді мають кісточки. Вони мають безшовні, попередньо сформовані чашечки з піни або підкладки, що допомагають визначати та підтримувати форму чашечок, навіть коли зняті. Є різні види: повна чашка, напівчашка, пуш-ап та ін.[9] Підходить для жінок з асиметричними грудьми — до 25 % жінок мають такі[10] — чи зі збільшеними сосками, або сосками різної форми, та тим, хто бажає мати симетричний силует[5]. Див. нижче футболка-бюстгальтер.
 • Convertible (змінний бюстгальтер): шлейки бюстгальтера можуть бути зняті та переставлені в залежності від верхнього одягу. Варіанти носіння шлейок уключають у себе класичні через плече, хрест-нахрест, через шию, без бретельок та на одне плече.[3]
 • Cupless (бюстгальтер без чашечок): Див. shelf bra внизу.
 • Demi-cup (бюстгальтер із півчашечками): Іноді називають напів-бюстгальтер чи shelf bra. Бюстгальтер із півчашечками закриває від половини до трьох чвертей грудей та створює улоговинку між грудей і піднімає їх. Більшість таких бюстгальтерів розроблено з невеликим нахилом, що зміщує груди до центру для утворення більшої улоговинки.[5] Шлейки зазвичай приєднуються по зовнішньому краю чашечок. Виробники визначаються для такого типу бюстгальтерів закриття на 25 мм вище сосків.[5] Використовуються короткі кісточки у формі малих «U» під чашечкою.[6] Підходить для одягу з великим вирізом.[3] Порівнюються з бюстгальтером-балконет та з повною чашечкою.
 • Front-closure (бюстгальтер із передньою застібкою): Бюстгальтер з однією, нерегульованою застібкою, що розташована попереду, між грудьми.[3]
 • Full support (бюстгальтер повної підтримки): Іноді називають full figure[3] or plus-size[11] (повнорозмірний). Практичного дизайну, що забезпечує максимальне закриття та підтримку для жінок з великими грудьми.[3]
 • Full cup (бюстгальтер із повною чашечкою): Створений для забезпечення максимальної підтримки та накриття всіх грудей. Практичний тип для жінок з великим грудьми.[3] Порівнюються з бюстгальтером-балконет та напівбюстгальтером.
 • Jogging: Див. спортивний бюстгальтер.
 • Leisure (бюстгальтер для дозвілля): Іноді їх називають бюстгальтери для сну. Це дуже м'які, еластичні та зручні для носіння бюстгальтери, що не забезпечують сильної підтримки. Вони — альтернатива ходінню без бюстгальтера при відпочинку або для сну. Деякі жінки з великими формами почуваються більш зручно, якщо сплять у бюстгальтері. Жінки з малими грудьми можуть носити такий бюстгальтер щодня.[11]
 • Long-line: Бюстгальтер, що завдяки своєму розміру від грудей до талії, надає додатковий контроль живота та згладжує жіночий тулуб. Підтримка розподіляється по всьому тулубу, а не тільки на плечі.[12]
 • Mastectomy (бюстгальтер при мастектомії): Розроблений для підтримки грудних протезів. Підходить для жінок, які переносили мастектомію або втратили груди через травму.[1]
 • Male bra (чоловічий бюстгальтер): Використовується чоловіками з гінекомастією. Зазвичай призначений для приховування грудей, ніж для підйому та підтримки.
 • Maternity (материнський бюстгальтер): Бюстгальтер із повною чашечкою та широкими шлейками на плечах для максимальної підтримки та зменшення коливань. Використовується комфортабельна тканина, що запобігає роздратуванню. Можуть мати можливість змінювати розмір чашечки при збільшенні грудей під час вагітності.[1] Іноді називають бюстгальтер для годування, але він не завжди обладнаний відсувними частинами або чашечками для годування.[3]
 • Minimizer (зменшувальний бюстгальтер): Розроблений для зменшення та зміни форми грудей. Зазвичай носиться жінками з великими грудьми.[3]
 • Novelty (бюстгальтер-новинка): Модний бюстгальтер, що розроблений для краси та чуттєвості. Може включати незвичайні матеріали, такі як шкіра або пір'я. Уключать незвичайний дизайн, як відкриті наконечник, хованки або бюстгальтер із вічками, що містить отвори чи прорізи в тканині, що відкривають сосок чи навколососковий кружок. Зазвичай виготовляється з чуттєвих матеріалів, таких як лайка, нейлон, поліестер, атлас, мереживо та шовку. Підходить для еротичних ситуацій.
 • Nursing bra (бюстгальтер для годуючої мами): Як і подібний до нього материнський бюстгальтер, це ще один практичний бюстгальтер з повною чашечкою, зручною тканиною та широкими шлейками на плечах для більшого комфорту. Розроблений для підтримання грудей збільшеного розміру під час годування грудьми. Спрощує годування грудьми завдяки використанню клапанів чи вставок із тканини, що від'єднуються та відтягуються вниз або в сторону і оголюють сосок.[3] Кісточки не рекомендуються для таких бюстгальтерів, оскільки можуть заважати потоку молока та викликати мастит. У деяких варіантах застосовується еластична тканина, що дозволяє жінці відтягнути весь бюстгальтер у сторону для полегшення годування.[1]
 • Padded (м'які бюстгальтери): Розроблені для збільшення бюсту та улоговини. Підкладки чашечок потовщені та збільшені за допомогою вставок, що покращують форму, чи наповнювача з піни по всій чашечці. М'які бюстгальтери підтримують жіночі груди, але, на відміну від пуш-ап бюстгальтерів, не збільшують улоговину значним чином.[5] Аналогічні за характеристиками водяні бюстгальтери, що наведені нижче.
 • Plunge (бюстгальтер-занурення): Також відомий як U-plunge. Дозволяє занизити та збільшити декольте. Виконується з кутовими чашечками та заниженою центральною частиною. Шлейки на плечах зазвичай розташовані широко. Використовується з сукнями та нарядами з глибоким декольте або вирізом, наприклад блузкою або сукнею.[9] На відміну від пуш-апів, не мають великих підкладок.[3]
 • Posture (бюстгальтер для постави): Для посилення корегування правильної постави.[11]
 • Push-up (пуш-ап): Модний бюстгальтер, що створює ефект збільшеної улоговини. Використовуються кутові чашечки, що виштовхнуть груди всередину та вгору, до центру жіночих грудей. Пуш-ап бюстгальтер зазвичай має напів-чашечки[3]. Wonderbra були першими, хто зробив такий бюстгальтер.
 • Racerback: Розроблені зі шлейками на плечах, що утворюють подобу літер «V» чи «Т» між лопатками[11]. Підходять для верхнього одягу, такого як топи, майки, у яких видно традиційні шлейки через плече.[3] Забезпечує додаткову підтримку. Більшість спортивних бюстгальтерів використовуються такий вид для більшої підтримки та зменшення підстрибувань грудей.
 • Sheer (прозорий бюстгальтер): Бюстгальтер, що виготовлений із напівпрозорого матеріалу, через який видно соски та груди загалом.
 • Shelf (бюстгальтер-полиця): іноді називають без чашечок, відкриті чашечки, напівбюстгальтер чи навіть quarter-cup bra (бюстгальтер на чверть чашки). Бюстгальтер такого виду пропонує мінімальне прикриття грудей, підтримуючи лише їхню нижню частину та підштовхуючи груди вперед і залишаючи соски чи навколососковий кружок відкритим. Використовується для еротичних цілей та коли жінка не хоче бути зовсім без бюстгальтеру[6]. Відкриті соски можуть бути видимі під верхнім одягом. «Built-in bras» (вбудований бюстгальтер) іноді також називають бюстгальтер-полиця.[11]
 • Soft cup (бюстгальтер із м'якою чашкою): Вид бюстгальтеру, що не використовує кісточки для підтримки. Традиційно вважається, що такі бюстгальтери пропонують менше підтримки, ніж моделі з кісточками, однак сьогодні це не так завдяки використанню перехресних решіток, що піднімаються знизу чашечки[11] не більше ніж на половину висоти чашечки[5], та набивки або підкладки чашечки 2-шаровим литим або зшитим матеріалом.[3]
 • Sports bra (спортивний бюстгальтер), також відомий як Athletic: Розроблений для забезпечення підтримки та мінімізації руху грудей під час спортивних заходів. Є різні підвиди, призначення яких варіюється від йоги до бігу. Зазвичай виготовляються з еластичного, адсорбційного матеріалу, такого як лайкра, та призначені для відведення поту зі шкіри для зменшення її роздратування..[1]
 • Strapless (бюстгальтер без бретельок): Вид бюстгальтерів, що використовуює ряд методів для підтримки, зокрема довших кісточок, що охоплюють більшу частину грудей, чашечки з додаванням набивок та деталей із формами.[11] Використовується з верхнім одягом з оголеним плечем, наприклад вечірніми сукнями, які відкривають жіночі плечі та груди майже до навколососкового кружка. Деякі змінні бюстгальтери дозволяють жінкам повністю прибрати бретельки, роблячи таким чином бюстгальтер без бретельок.[11] Може мати гумові або силіконові намистинки всередині верхнього краю чашечки для приєднання бюстгальтеру до грудей.[4] Слугує альтернативою для жінок, що не бажають ходити без бюстгальтера.
 • T-shirt (бюстгальтер-футболка): Виконується без швів, гачків чи інших деталей, що можна побачити під верхнім одягом. Бюстгальтери такого стилю підкреслюють жіночі груди під одягом, що щільно прилягає (футболки, светри, легкий трикотаж, обтягуючи топи), залишаючись майже непоміченим. Чашечки можуть бути заповнені піною або поліфілом для приховування сосків.[3][11] Порівняйте з contour bra.
 • Training bra (тренувальний бюстгальтер): Призначений для дівчат-підлітків, у яких почали розвиватися груди, із метою приховування грудей та сосків під час їхнього росту. Зі збільшенням грудей вони включають звичайні бюстгальтери менших розмірів, від 30AAA до 32B. Деякі з них доповнюються для приховування росту грудей. Більшість із них — із м'якими чашечками.[13] Також дивись вище bralette.
 • Underwire bra (бюстгальтер з кісточками): Більшість конструкцій бюстгальтерів мають тонкі, напівкруглі смуги з жорсткого матеріалу, що допомагають підтримувати груди. Кісточка може бути зроблена з металу, пластику або гуми. Вона вшита в тканину[5] під кожною чашечкою від центру до пахв.[3]
 • Water (водяний бюстгальтер): Іноді відомий як із рідиною чи гелевий. Чашечки містять воду чи гель, що збільшують розмір грудей. Air bra (повітряний бюстгальтер) використовує аналогічну ідею.

Галерея[ред. | ред. код]

Схематичні зображення бюстгальтерів

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д Push Up Bras. TheOfficialWebsiteForBras.com. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2010-04-26. 
 2. The Breast Site: Bra styles. Waterloo, Canada: Tsavo Media Canada Inc. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-13. 
 3. а б в г д е ж и к л м н п р с т у Bra Glossery. Bare Necessities. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-13. 
 4. а б Bras Glossary. GlamorousAmorous.com. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-14. 
 5. а б в г д е ж Bra Glossary by Apparel Search. Apparel Search Company. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-14. 
 6. а б в Bra Styles – Definition of Bra Types. My Fine Lingerie. Архів оригіналу за 2012-06-14. Процитовано 2010-08-20. 
 7. The Best First Bras. eHow.co.uk. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-19. 
 8. Jessica Seigel (February 13, 2004). The Cups Runneth Over. New York Times. 
 9. а б Bra Photo Glossary... and "Bra Mysteries" Revealed!. ingerie-confidant.com. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-14. 
 10. Breast Development. Massachusetts Hospital for Children. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2010-06-02. 
 11. а б в г д е ж и к Bra Finder One Hanes Place Bra Glossary. Hanesbrands Inc. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-14. 
 12. Finding the Bra Style that Fits... You. HerRoom.com. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-15. 
 13. Teen Bras. HerRoom.com. Архів оригіналу за 2013-08-14. Процитовано 2011-11-17.