Тирозинкіназа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тирозинкиназа
PDB 1m61 EBI.jpg
Тирозинкиназа zap-70
Ідентифікатори
Символ Pkinase_Tyr
Інша інформація

Тирозинкіназа, тирозин-специфічна протеїнкіназа (англ. tyrosine kinase) - фермент підкласу протеїнкіназ, групи кіназ (фосфотрансферази). Тирозинкінази каталізують перенесення фосфатного залишку від АТФ на тирозиновий залишок специфічних клітинних білків-мішеней. Тирозинкінази - одна з найважливіших ланок у системі передачі сигналів в клітині [1] [2].

Крім своєї необхідності для здорових клітин цей фермент сприяє і розростанню пухлин, і для боротьби з цим процесом фармакологи розробляють новітні препарати - інгібітори тирозинкіназ (англ. Tyrosine-kinase inhibitor), які використовуються для більш прицільної, таргетної терапії раку (англ. Targeted therapy від англ. target "мішень, мета").

Структура[ред. | ред. код]

Залежно від структури і локалізації в клітині, виділяють 2 великі групи тирозинкіназ:

  • рецепторні тирозинкінази, до яких відносяться тирозинкінази, що вбудовані в клітинну мембрану (КФ 2.7.10.1). У таких тирозинкіназ є позаклітинний домен, що виконує функцію рецептора і специфічно зв'язується з гормонами або іншими сигнальними речовинами; каталітичний домен, який перебуває на внутрішній стороні клітинної мембрани, і трансмембранний домен, що закріплює тирозинкіназу в клітинній мембрані і передає сигнал від рецепторного домену до каталітичного. При зв'язуванні ліганда тирозинкіназа активується і переносить фосфатну групу від АТФ на гідроксильну групу тирозинового залишку в молекулі білка [1] [2]. У людини виявлено 20 підродин рецепторних тирозинкіназ, в які входять 58 ферментів.
  • цитоплазматичні тирозинкінази, що знаходяться в цитоплазмі, ядрі, ендоплазматичному ретикулумі та інших частинах клітини (( КФ 2.7.10.2 ). У геномі людини виявлено 32 рiзноманітні тирозинкінази цієї групи, що об'єднані в 10 родин.

Функції[ред. | ред. код]

До родини тирозинкіназ відносяться рецептори інсуліну, рецептори факторів росту, включаючи тромбоцитарний фактор росту і фактор росту епідермісу. При активації рецептори з тирозинкіназною активністю можуть фосфорилювати самі себе. Таке автофосфорилювання, зазвичай поєднане з формуванням димерів рецептора, підвищує активність ферменту за типом позитивного зворотного зв'язку [2]. Активована тирозинкіназа фосфорилює різні білки-мішені, що призводить до змін мембранного транспорту, транскрипції генів і інших клітинних процесів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Hanks SK, Quinn AM, Hunter T. The protein kinase family: conserved features and deduced phylogeny of the catalytic domains // Science. — 1988. — No. 4861. — P. 42–52.
  2. а б в Dengjel J, Kratchmarova I, Blagoev B. Receptor tyrosine kinase signaling: a view from quantitative proteomics // Mol Biosyst. — 2009. — No. 10. — P. 1112–1121.

Посилання[ред. | ред. код]