Тисові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Тисові
Період існування: тріаснаш час
Тис звичайний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Тисові (Taxaceae)
S.F.Gray
Роди
Вікісховище: Taxaceae

Ти́сові (Taxacae) — родина хвойних рослин. Це дерева й кущі до 10—15 (20) м заввишки. Відомо 5 (27 видів) або 6 родів (34 види), поширених у Північній півкулі, окрім роду Austrotaxus, ендеміка Нової Каледонії. У флорі України єдиний представник родини — тис ягідний.

Опис[ред. | ред. код]

Листки чергові або майже супротивні, лінійні, ланцетні. Мікроспорофіли щиткоподібні, з 4—8 мікроспорангіями, зібрані в головчасті шишечки або в складні сережкоподібні «суцвіття». Повітряних пухирців у мікроспор немає. Макроспорофіли не зібрані в шишки, несуть по 1—2 насінні зачатки, розташовані в пазухах лускуватих листочків біля верхівки пагона. Після запліднення з насінного зачатка утворюється насінина з твердою кам'янистою оболонкою. Навколо насінини (від основи) розростається принасінник (арилюс); спочатку він зелений, а потім стає яскраво-червоним (у тиса), м'ясистим і набуває вигляду бокальчика, в який занурена насінина. Молоді пагони і листки тиса містять алкалоїди (зокрема таксин), а тому отруйні для деяких тварин.

Використання[ред. | ред. код]

Деревина тисових дуже цінна (має гарну текстуру, добре полірується). В давні часи з тиса виготовляли високоякісні луки, що було причиною, з одного боку, вирубування тисових лісів на потреби війська, а з другого — заповідання тисових гаїв та заборони знищувати дерева.

Джерела[ред. | ред. код]