Тит Манлій Імперіос Торкват

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тіт Манлій Імперіос Торкват страчує власного сина

Тіт Манлій Імперіос Торкват (лат. Titus Manlius Torquatus, * 390/388 — † після 320 р. до н.е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Жттєпис[ред.ред. код]

Походив з патрциіанського роду Манліїв. Син Луція Манлія Імперіоса, диктатора 363 року до н.е. Тіт Манлій через уповільнений розвиток розумових здібностей й мови був відправлений батьком у село. Але коли Тіт почув, що батька його викликано на суд народним трибуном Марком Помпонієм, він уночі відправився до Риму. Домігшись таємної розмови з трибуном, він, погрожуючи йому оголеним мечем, нагнав страху, чим змусив його скасувати своє звинувачення стосовно Луція Манлія. Тим самим Тіт Манлій заробив значний авторитет й у цьому ж році був обраний руфулом.

У 361 році до н.е. брав участь у війні проти галів на чолі із диктатором Тітом Квінкцієм Пеном Капітоліном Криспіном. Зустріч ворожих військ відбулася біля Анієна. Очільники галів запропонували вирішити протистояння за допомогою змагання поміж своїми найхоробрішими вояками. З боку римлян вийшов Тіт Маній. У герці він переміг гальського вояка, після чого зняв з нього й одяг на себе намисто. Звідси його агномен — «Торкват», тобто «намисто».

У 353 році до н.е. Тіт Манлій призначається диктатором для ведення війни з містами Тарквінії та Цере, з чим він з успіхом впорався. У 349 році до н.е. його знову призначають диктатором для проведення консульських коміцій. Також йому було доручено оборону Риму від нападу галів.

У 347 році до н.е. Манлій обирається консулом (разом з Гаєм Плавтієм Венноном Гіпсеоном). Під час своєї каденції підтримав законопроект щодо зміни умов видачи позик, а також впровадження пенсій для військових ветеранів. У 344 році до н.е. вдруге обирається консулом (разом з Гаєм Марцієм Рутілом). В цей період Анлій висвятив храм Юнони Монети.

У 340 році до н.е. втретє обирається консулом (разом з Публієм Децієм Мусом). Він очолював римську армію під час Другої Латинської війни. За переказати консули у сні побачили віщування, що перемогу отримує той, чий командувач загине. Вони вирішили принести у жертву того, чий прапор першим відступить у бою. При цьому вийшла заборона легіонерам вступати у бій. Але син Торквата — Тіт Манлій, який очолював римську розвідку вступив у боротьбу з ворожим вояком Геміном Месцієм. Тіт Манлій переміг і з тріумфом повернувся у римській табір. Втім за порушення дисципліни Тіт Манлій Імперіос Торкват наказав стратити сина. Це тільки посилило дисципліну. Під час вирішальної битви прапор Деція Муса почав відступати й той пожертвував собою, у свою чергу Торкват перейшов в атаку й здобув повну перемогу при Трифані. По поверненню Манлій склав свої повноваження раніше свого терміну, кажучи, що ані він не зможе перенести всіх пороків народу, ані народ його суворості.

У 320 році до н.е. був призначений диктатором для проведення виборів консулів внаслідок поразки римлян від самнітів у Кавдинській ущелині. Подальша доля не відома.

Родина[ред.ред. код]

  • Тіт Манлій Торкват

Джерела[ред.ред. код]

  • Titus Livius, ab urbe condita, VII 19,6-10.
  • John Rich, Graham Shipley (1993). War and Society in the Roman World. Routledge. ISBN 0-415-12167-1.