Тихоходи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тихоходи, тардигради
Hypsibius dujardini
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Двобічно-симетричні (Bilateralia)
Первиннороті (Protostomia)
Тип: Tardigrada (Spallanzani, 1777)
Класи
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Tardigrada
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Tardigrada
EOL logo.svg EOL: 3204
ITIS logo.svg ITIS: 155166
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 42241
Fossilworks: 272408

Тихохо́ди (лат. Tardigrada) — тип двобічно-симетричних тварин. Всесвітньо поширені мікроскопічні (0,05—1,4 мм) мешканці вологих біотопів суходолу, прісних та морських водойм. Вони мають малосегментне тіло з нечітко відокремленою головою, яке несе чотири пари непочленованих ніг. Травна система наскрізна. Органів дихання та кровообігу немає. Нервова система артроподного типу. Роздільностатеві. Розвиток прямий, ріст супроводжується линяннями. Вони мають деякі риси, спільні як із поліхетами так і членистоногими. Проте деякі особливості їхньої будови та ембріонального розвитку свідчать про те, що це самостійний, дуже своєрідний тип тваринного світу.

Будова[ред.ред. код]

Тіло мало сегментоване з нечітко відокремленою головою, у більшості видів довжиною 0,3—0,5 мм, деякі можуть сягати 1,2 мм, двобічно-симетричне, більш-менш циліндричне з 4 парами нерозчленованих кінцівок. Органів дихання і кровообігу немає. Травна система наскрізна. Центральна нервова система (артропоїдного типу) складається з надглоткового і 5 черевних гангліїв. Порожнина тіла — міксоцель, заповнений гемолімфою, в якій є клітини, наповнені запасними поживними речовинами.

Особливістю будови тіла тихоходів є постійний клітинний склад окремих тканин та органів, зокрема покривів, м'язів та середньої кишки, які в певних видів складаються з точно відомої кількості клітин, сталої протягом усього життя тварин.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Розмноження статеве, відомий також партеногенез. Розвиток прямий, супроводиться линянням. Рослиноїдні.

Здатні витримувати тривале (протягом кількох років) висихання: висушені тихоходи короткий час можуть витримувати температури від -271 °C до +150 °C. Здатні виживати в безповітряному просторі й переносити опромінення радіацією в тисячу разів більше, ніж людина (570000 рентген). У стані анабіозу можуть перебувати досить довгий час — 120 років.

Дослідження на Міжнародній космічній станції показали, що представники двох видів (Richtersius coronifer та Milnesium tardigradum) вижили під час 10-иденного перебування без захисту у відкритому космосі, за що отримали звання найвитриваліших тварини на Землі.[1] На думку астрофізиків, тардигради мають найвищі шанси на виживання у випадку астрофізичної катастрофи.[2]

Систематика[ред.ред. код]

Відомо близько 1000 видів. Поширені у прісних і морських водоймах, у ґрунті, на суші в скупченнях крапельної вологи тощо. В Україні — 70 видів і підвидів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. The Few Tough Species That Survive the Rigors of Nothingness - Facts So Romantic - Nautilus. Nautilus. Процитовано 2016-01-23. (англ.)
  2. Sloan, David; Alves Batista, Rafael; Loeb, Abraham (2017). The Resilience of Life to Astrophysical Events. Scientific Reports 7 (1). ISSN 2045-2322. doi:10.1038/s41598-017-05796-x. 

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Офіура Це незавершена стаття про безхребетних.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.