Тканинна інженерія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ткани́нна інженерія (англ. tissue engineering) - створення нових тканин і органів для терапевтичної реконструкції пошкодженого органу за допомогою доставки в потрібну область опорних структур, клітин, молекулярних і механічних сигналів для регенерації[1].

Звичайні імплантати з інертних матеріалів можуть усунути тільки фізичні і механічні недоліки пошкоджених тканин. Метою тканинної інженерії є відновлення біологічних (метаболічних) функцій, тобто регенерацію тканини, а не просте заміщення її синтетичним матеріалом.

У 2021 році обсяг світового ринку тканинної інженерії становив 12,76 мільярда доларів США, а до 2030 року очікується, що він сягне приблизно 31,23 мільярда доларів США, збільшуючись на 10,46% у середньому протягом прогнозованого періоду з 2022 по 2030 рік[2].

Опис технології[ред. | ред. код]

Створення імплантату тканинної наноінженерії (графта) включає кілька етапів:

  • відбір і культивування власного або донорського клітинного матеріалу;
  • розробка спеціального носія для клітин (матриці) на основі біосумісних матеріалів;
  • нанесення культури клітин на матрицю і розмноження клітин у біореакторі зі спеціальними умовами культивування ;
  • безпосереднє впровадження графта в область ураженого органу або попереднє розміщення в області, що добре забезпечується кров'ю, для дозрівання і формування мікроциркуляції всередині графта (напівфабрикату).

Кісткова тканина[ред. | ред. код]

Такі наночастинки, як графен, вуглецеві нанотрубки, дисульфід молібдену та дисульфід вольфраму, використовуються як зміцнюючі агенти для виготовлення механічно міцних полімерних нанокомпозитів, що піддаються біологічному розкладанню, для інженерії кісткової тканини. Додавання цих наночастинок у полімерну матрицю в низьких концентраціях (0,2 вагових%) призводить до значного покращення механічних властивостей полімерних нанокомпозитів при стиску та згині. Потенційно ці нанокомпозити можуть бути використані як новий, механічно міцний, легкий композит як кісткові імплантати.

Застосування в Україні та світі[ред. | ред. код]

Методи тканинної інженерії використовуються при реабілітації бійців АТО[3] (відновлення кісток та шкіри).

Україно-американський стартап A.D.A.M. розробив методику друку кісток на біо-3D-принтері[4][5].

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. тканевая инженерия(рос.)
  2. Tissue Engineering Market Size, Growth, Report 2022 To 2030. www.precedenceresearch.com. Процитовано 11 листопада 2022. 
  3. Біотех-реабілітація поранених - People’s Project.com. People’s Project.com (uk-UA). Процитовано 21 лютого 2016. 
  4. Bliley, Jacqueline M.; Shiwarski, Daniel J.; Feinberg, Adam W. (12 жовтня 2022). 3D-bioprinted human tissue and the path toward clinical translation. Science Translational Medicine (англ.) 14 (666). с. eabo7047. ISSN 1946-6234. doi:10.1126/scitranslmed.abo7047. Процитовано 11 листопада 2022. 
  5. A.D.A.M.. adambioprinting.com. Процитовано 11 листопада 2022.