Ткачикові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ткачикові
Ploceus pelzelni
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Підряд: Співочі птахи (Passeri)
Родина: Ткачикові (Ploceidae)
Sundevall, 1836
Роди

Дивитись текст

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ploceidae
EOL logo.svg EOL: 1620
ITIS logo.svg ITIS: 179626
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1002748
Fossilworks: 158473

Тка́чикові (Ploceidae) — родина птахів ряду горобцеподібних.

Поширення та проживання[ред. | ред. код]

Гніздяться в саванах Південно-Західної Африки. Колективні гнізда общинних ткачиків розташовуються на деревоподібних алое, акаціях й інших деревах. Здалека гнізда схожі на копиці сіна, досягаючи часом 7 метрів у діаметрі й 3 метрів у висоту. Ткачики цього виду протягом цілого року тримаються великими зграями й виводять дітей у загальному товаристві.

Закладає колонію одна пара птахів, потім до неї приєднуються сусіди, прибульці й нащадки. Основна частина колективного гнізда — товстий куполоподібний водонепроникний дах, зроблений із сухих стебел трав і гілочок до 30 сантиметрів довжиною, накиданих на вершину дерева у вигляді величезної парасолі. Часто птахи цементують всю конструкцію грудками бруду. Нижня сторона цього гігантського спорудження поцяткована невеликими отворами, кожне з яких — вхід в індивідуальні ізольовані гніздові порожнини, вистелені пір'ям і волоссям. У такій колонії можуть жити кілька сотень пар.

Для кожної наступної кладки, що складається з 2 — 4 грязно-білих, з густими лілово-сірими плямами яєць, птахи будують нове гніздо. Тому поселення постійно розростається за рахунок природного приросту членів колонії, які теж прибудовують свої індивідуальні гніздові камери й загальне житло. Нарешті, через кілька років опора, на якій розташовувалося пташине гніздо, не витримує навантаження, і величезна споруда падає на землю. Зруйноване гніздо птахи використають як будівельні матеріали для інших поселень.

Гніздові камери служать не тільки для виведення пташенят. В не зайнятих кладками й пташенятами порожнинах дорослі ткачики ховаються від дощу й вітру. Тут також селяться й колонії деяких інших видів птахів. Наприклад, африканський карликовий сокіл — дрібний хижий птах з білою купкою й сірим оперенням тіла. По розмірах він ненабагато більше самих ткачиків. Птахи займають одну із гніздових камер, що пустують у колонії, трохи розширюючи вхід. Карликових соколів часто можна бачити на вершинах дерев поблизу від гнізда, де вони підстерігають свою основну їжу — комах.

У поселеннях ткачиків зустрічаються й невеликі папуги — розовощокі нерозлучники, яких легко виявити за різким лементом й стрімким польотом. У колонії вони також займають уже готові гнізда, майже не перебудовуючи й не обновляючи їх.

Найчастіше на колонію ткачиків нападають змії, зокрема африканський бумсланг.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Общинний ткачик по розмірах трохи менший за свого родича — горобця. Зверху тіло птаха — сіро-буре із сірими, на краях, пір'ям, знизу — блідо-піскове із чорними пестринами, горло чорне. Пісня — тривале цвірінькання. Самці досить агресивні й часто вступають у бійку із супротивниками прямо в польоті. Ткачики харчуються переважно насіннями трав й інших рослин, причому годуються птахи теж зграями.


Класифікація[ред. | ред. код]

Родина включає 109 видів у 11 родах:

Найпоширеніші представники[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Кравчук П. А. Рекорды природы. — Любешов : Эрудит, 1993. — 216 с. — ISBN 5-7707-2044-1.

Посилання[ред. | ред. код]