Товариство Фабіана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Товариство Фабіана (англ. Fabian Society) — організація англійської інтелігенції, що мала на меті досягнути соціалізму за допомогою поступових мирних реформ, без революційної класової боротьби. Заснована в 1883 р.. Серед засновників товариства були визначні представники англійської інтелігенції — теоретик мистецтва Вільям Морріс, Сідней і Беатриса Уебби, письменник-фантаст Герберт Уеллс, драматург Бернард Шоу, етнограф і фольклорист Сесіл Шарп та інші.

Організатори «Товариства Фабіана» назвали його на ім'я римського полководця Фабія Максима Кунктатора (Повільного), відомого вичікувальною, повільною тактикою в боротьбі з Ганнібалом.

Товариство виникло у 1884 році.

Погляди[ред.ред. код]

Вважаючи соціалізм неминучим результатом економічного розвитку, фабіанці визнавали лише еволюційний шлях розвитку, заперечували революцію («соціальні катаклізми»).

Система поглядів фабіанців дістала назву «муніципального соціалізму», тому що розширення господарської діяльності муніципалітетів вони розглядали як реальну можливість заміни приватної власності громадською (комунальною). На думку С. Уебба, міське самоврядування, використовуючи такі важелі, як водо- і газопостачання, транспорт, зв'язок, зможе згодом установити контроль над житловим будівництвом і промисловістю. Приватні підприємці, не витримавши конкуренції з містом, розоряться, а податки й добровільні пожертви нададуть міській мерії можливість викупити землю. Таким чином промисловість і земля всього міста мали перейти у власність міської громади.

Історія[ред.ред. код]

Після створення в 1900 р. Лейбористської партії — в її складі.

У Лейбористській партії «Товариство Фабіана» аж дотепер грає роль ідеологічного центру, що розробляє програмні і тактичні основи лейборизму. З «Товариства Фабіана» вийшли багато відомих діячів Лейбористської партії.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Cole М., The story of Fabian socialism, L., 1961
  • Pease E. R., The history of the Fabian Society, 2 ed., L., 1925


Cоціалізм Це незавершена стаття про соціалізм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія Великої Британії Це незавершена стаття з історії Великої Британії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.