Товариство філоматів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Товари́ство філома́тів (18161823) — нелегальна білорусько-польська організація, члени якої прагнули домогтися відновлення Речі Посполитої та скасування кріпацтва.

Дехто з філоматів виступав за незалежність України, зокрема, уродженці Підляшшя професори М. Бобровський та І. Данилович. Очолював товариство поляк Юзеф Єжовський. Активну роль у діяльності товариства відіграв білорусько-польський поет Адам Міцкевич, громадсько-політичні діячі Томаш Зан та Ігнатій Домейко. Щоб посилити вплив на молодь, філомати створили «Спілку променистих» та «Союз філаретів», які велику увагу приділяли просвітницькій діяльності.

У 1823 р. філоматів та створені ними організації було розгромлено, а їхні члени потрапили до в'язниць. Ті, хто вижив, почали співпрацю з декабристами. 22 жовтня 1823 року був заарештований Адам Міцкевич. Але його друзі, що також були заарештовані, довели, що він у товаристві не перебував. Слідство не змогло довести зворотне і замість арешту ухвалило рішення про виселення Міцкевича з батьківщини.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]