Товстошкірі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Tête d'hippopotame.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Підтип: Хребетні
Клас: Ссавці
Ряд: Товстошкірі
Pachydermata, Cuvier, 1796
Зображення мамонта з Кам'яної Могили
Зображення бізона і людини з печери Ласко (Франція )
Полювання метисів

Товстошкірі, або пахідерми[1]грец. pachys — товстий + derme — шкіра) — нетаксономічна група ссавців. Найбільші представники мисливської фауни.

За класифікацією Кюв'є[2] і Штора товстошкірі, як і жуйні, розглядалися як дві абсолютно окремі групи ссавців (окремі ряди). Довгий час це було загальноприйнято і визнавалося систематиками. Нині не вживається в таксономії, проте сам термін «пахідерми»[3] досі використовується для опису товстошкірих ссавців.

Обсяг поняття[ред. | ред. код]

До товстошкірих відносять великорозмірних ссавців, які були об'єктами колективних полювань давніх людей:

Всі товстошкірі відносяться до надряду Унгулят, але представляють кілька різних рядів — слоноподібних (слони, мамути), оленеподібних (бізони, гіпопотами, або бегемоти), конеподібних (носороги).

Значення в житті людей[ред. | ред. код]

Ця група тварин відіграла визначну роль у розвитку мисливських традицій і колективної поведінки людей. З товстошкірих людина отримувала необхідну для виживання племен кількість м'яса, жиру, кісток, шкір та інших похідних. На практиці полювань за товстошкірих у людей сформувалася система знань та вмінь, що має назву «мисливство» і охоплює знання про біологію та поведінку мисливського звіра, про способи і знаряддя його здобування, про значення його в господарстві людини. Поняття «мисливство» є однокорінним зі словом «мислити»[4]. Товстошкірі і величезні і розумні істоти зі складною поведінкою вимагали від давніх людей особливих спеціальних знань і навичок для здобування тварин.

У цьому прогресі людини не обійшлося без жертв: деякі види товстошкірих були знищені людиною (мамут — Mammuthus, шерстистий носоріг — Coelodonta), інші опинилися під загрозою знищення. Зараз людські можливості до здобування товстошкірих значно зросли. Тепер при наявності сучасних засобів транспорту, навігації і вбивства вполювати великого звіра значно простіше, ніж будь-коли і незрівняно простіше, ніж середньорозмірного. Цим користуються заможні люди, які знають себе володарями світу. З кінця 20 ст., коли сформувалося поняття і суміжний з ним комплекс послуг сафарі, товстошкірі остаточно перестали бути мисливською здобиччю. Тепер товстошкірі стали частиною екобізнесу, і за продаж їх туристам-багатіям і великим бізнесменам розвивається місцева економіка багатьох країн. Тепер ці види мисливських звірів остаточно перестали бути об'єктами полювання для місцевих громад і мисливських колективів.

В Україні товстошкірі представлені тепер тільки в зоологічних музеях, у зоопарках та у напіввільних умовах (тільки зубр); у природі їх не залишилося.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пахідерми // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — С. 100.
  2. Жорж Кювье (1769—1832) / Канаев И. И. — Л.: Наука, 1976. — С. 104 (рос.)
  3. Пахідерми // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.

Джерела[ред. | ред. код]