Токмак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Токмак
Tokmak gerb.png Flag of Tokmak.svg
Герб Токмака Прапор Токмака
Tokmak Revolutsiyna vul. Torgoviy Budynok Ya.Shal'mana 01 (YDS 8846).JPG
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Запорізька область
Район Пологівський район
Засноване 1784 як селище Великий Токмак
Статус міста з 1938 року
Населення 31 319 (01.05.2018)[1]
 - повне 31 319 (01.05.2018)[1]
Площа 32.46 км²
Густота населення 965 осіб/км²
Поштові індекси 71700
Телефонний код +380-6178
Координати 47°14′56″ пн. ш. 35°42′11″ сх. д.H G O
Висота над рівнем моря 40 м
Водойма річка Токмак
День міста 20 вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Великий Токмак
До станції 3 км
До обл./респ. центру
 - залізницею 130 км
 - автошляхами 98,8 км
До Києва
 - автошляхами 614 км
Міська влада
Адреса 71700, Запорізька обл., м. Токмак, вул. Центральна, 45
Вебсторінка Токмацька міськрада
Міський голова Котелевський Ігор Вікторович

CMNS: Токмак у Вікісховищі

Карта
Токмак. Карта розташування: Україна
Токмак
Токмак
Токмак. Карта розташування: Запорізька область
Токмак
Токмак

Токма́к (до 1962 — Великий Токмак) — місто над річкою Токмак у Пологівському районі Запорізької області, колишній адміністративний центр Токмацького району. Колишній центр Мелітопольського повіту Таврійської губернії.

Назва[ред. | ред. код]

Назва міста походить від річки Токмак. Гідронім від тюркського täkmäk «лити» хоча більш ймовірна версія від тюркського токмок «дубина, палиця, обушо́к». Слід також враховувати можливість утворення токмак з етноніма: відомі токмак — одна з назв половців, і токмак, токмок — родоплемінні назви у киргизів, туркменів.

Історія[ред. | ред. код]

Стародавні часи[ред. | ред. код]

Території Токмацького району були заселені ще з доби неоліту. Про це свідчать розкопки декількох поселень та курганів поблизу міста, де знайдені поховання епохи бронзи (ІІІ—І тисячоріччя до н. е.), скіфів (IV ст. до н. е.), сарма́тів (ІІІ—ІІ ст. до н. е.) і кочівників (Х—ХІІ до н. е.).

Заснування[ред. | ред. код]

Інтенсивне заселення краю почалося після 1791 року, коли на березі річки Токмак поселилося кілька родин нащадків запорозьких козаків і державних селян з Полтавщини. Токмак швидко зростав, цьому сприяв торговельний шлях, який проходив через місто Токмак — Старий чумацький шлях. Поселення одержало назву Великий Токмак від назви річки (біля неї серед буйного різнотрав'я у свій час татари випасали коней; звідси й татарська назва річки — Токмак — ситий, нагодований).

Царат[ред. | ред. код]

Вознесенська церква

Під час Кримської війни у селі розташовувався військовий шпиталь, у 18541856 рр. було поховано 281 воїна, вони померлих від ран та хвороб.

У 1861 році поселення увійшло до складу Бердянського повіту Таврійської губернії. Його жителі займалися землеробством, скотарством, торгівлею та ремеслами. Товари реалізовувалися на весняному (9 травня) і осінньому (1 жовтня) ярмарках, куди прибували купці з Москви, Курська, Бердянська.

Уже на початку XX ст. на дев'ятьох токмацьких підприємствах налічувалося близько однієї тисячі робітників. Найбільшими з них були заводи з виробництва сільськогосподарських машин, засновані в 1882 році І. І. Фуксом і в 1885 році — І. В. Клейнером.

Подальшому економічному розвиткові сприяло будівництво під'їзних колій, які з'єднали містечко зі станцією Пришиб на лінії Харків — Севастополь.

Напередодні Першої світової війни місцеві фабриканти й купці побудували залізничну колію Царекостянтинівка — Федорівка, а на ній станцію Великий Токмак, яка сприяла росту торгівлі й розвиткові міста загалом.

Почали працювати машинобудівний і чавуноливарний заводи Бергера та Загореліна. Але значна частина населення працюва́ла коло землі́. На той час у Великому Токмаку працювала невелика друкарня, дві фотомайстерні, земська лікарня на 15 ліжок, 5 початкових шкіл. На початку XX сторіччя Великий Токмак був одним із найбільших населених пунктів Північної Таврії, де відділення Азово-Донського комерційного банку сприяло ростові експортно — закупівельних операцій хліба, товариство «Тріумф» почало випускати бензинові двигуни, успішно розвивалося гончарство.

Визвольні змагання[ред. | ред. код]

Радянська влада[ред. | ред. код]

Адміністративний будинок, згодом — відділення КДБ, центр міста

Період радянської окупації почався у 1918 році. 23 березня 1921 року м. Великий Токмак стало центром Великотокмацького повіту. Постановою Всеукраїнського Комітету від 7 березня 1923 року було утворено Великотокмацький район із центром у Великому Токмаку, який став селищем міського типу. У ті роки військовим комісаром у Токмаку був С. Ковпак, радянський військовий діяч, який у час національно-визвольних змагань в Україні очолював більшовицький диверсійний загін, а в часи радянсько-німецької війни став одним з очільників радянського партизанського руху.

Окрім формування органів адміністративної влади, увага приділялася зокрема промисловості й освіті. Так, у приміщенні, де розташовувався партійний комітет і виконком Ради (нинішній будинок швейної фабрики), було відкрито бібліотеку. Виконком організував курси з ліквідації неграмотності. Фахівців різного профілю готували механічний технікум, Школа медичних сестер і Школа колгоспних бухгалтерів, діяло 8 клубів, 2 кінотеатри, 13 загальноосвітніх шкіл. Почали роботу інфекційні відділення й 2 аптеки.

У 19231927 роках завод «Красний прогрес» випускав серійний триколісний трактор конструкції «Запорожець». За оригінальну конструкцію і його високу продуктивність колектив заводу був нагороджений державним дипломом І ступеня. Це був перший державний завод сільськогосподарських машин. У 30-ті роки завод випускав 75 % нафтових двигунів малої потужності в СРСР. На ньому почав свою трудову діяльність ще один знаменитий токмачанин Олександр Георгійович Івченко — пізніше генеральний конструктор КБ «Прогрес», академік АН України, Герой Соціалістичної Праці, винахідник поршневих, турбореактивних і турбогвинтових двигунів для літаків різних типів.

Голодомор та репресії[ред. | ред. код]

Друга світова війна[ред. | ред. код]

Пам'ятник «Солдат у вибуху»

7 жовтня 1941 року радянські війська полишили Великий Токмак[2].

У період окупації 1941—1943 рр. нацистськими військами у місті активно діяв радянський партизанський загін під керівництвом В. Г. Акулова й І. К. Щави й підпільна партизанська група, організована Г. Ф. Буркутом, В. В. Веретенніковим і В. О. Федюшиним. 20 вересня 1943 року передові частини Другої гвардійської армії звільнили Великий Токмак від військ гітлерівської коаліції. Ця військова операція Червоної армії увіковічена вдячними токмачанами в пам'ятниках, меморіалах, братських могилах.

Повоєнні роки[ред. | ред. код]

30.12.1962 Великий Токмак перейменований на Токмак і призначений містом обласного підпорядкування.[3]

Токмак. Район автовокзалу. 2018 р.

Незалежність[ред. | ред. код]

19 травня 2016 року, на підставі розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації № 275, перейменовані об'єкти топоніміки міста Токмак[4].

Сучасна назва Попередня назва Дата
перейменування
вулиця Залізнична вулиця Щорса 19 травня 2016
вулиця Василя Вишиваного вулиця Володарського 19 травня 2016
вулиця Героїв України вулиця Жовтнева 19 травня 2016
вулиця Перемоги вулиця Пролетарська 19 травня 2016
вулиця Центральна вулиця Революційна 19 травня 2016

Населення[ред. | ред. код]

Чисельність населення[ред. | ред. код]

1959 1979 1989 2001 2016
28 575 42 178 45 112 36 275 32 171

Мовний склад (2001)[ред. | ред. код]

українська мова російська
70,25 % 29,35 %

Етнічний склад[ред. | ред. код]

Етнічний склад населення міста на 2001 рік був представлений наступним чином:

Найбільші підприємства міста[ред. | ред. код]

Соціально-економічна інформація[ред. | ред. код]

Автобусна станція «Токмак»

Токмак розташований за 98 км від обласного центру, автошлях Н30 та E105.

Загальна площа міста Токмак і Токмацького району становить — 1474,9 км² (м. Токмак — 32,4 км², Токмацький район — 1442,5 км²).

Чисельність населення міста Токмак і Токмацького району — 65,25 тис. ос. (м. Токмак — 36,76 тис. ос., Токмацький район — 28,49 тис. ос.).

Місто Токмак перебуває на перехресті автомобільних доріг державного значення: Кам'янка-Дніпровська — Василівка — Токмак — Бердянськ Н30 та обласного: Новомиколаївка — Оріхів— Токмак — Мелітополь Т 0401 і Гуляйполе — Пологи — Токмак — Мелітополь.

У місті є залізнична станція Великий Токмак Придніпровської залізниці, яка перебуває на залізничному напрямку Луганськ — Донецьк —Волноваха — Токмак — Мелітополь — Федорівка.

5 вересня 2002 року місто Токмак територіально поділений на 8 мікрорайонів: «Короленко», «Калінінський», «Лівий Берег», «Рижок», «Залізничний», «Ахраміївка», «Ковальський», «Центральний». На території Токмацького району функціонує 12 сільських рад.

25 квітня 2018 року у Токмаку відкрито найпотужнішу в Україні сонячну електростанцію «Токмак Солар Енерджі». 160 000 сонячних модулів розташовані на площі 96 га. Потужність електростанції — 50 МВт. При будівництві станції було використано 1000 тонн алюмінієвих конструкцій та 1500 тонн конструкцій з металу. Загальний обсяг інвестицій в проект склав 45 млн євро, термін окупності — 5 років. Планується збудувати другу чергу електростанції і повністю завершити проект планують в грудні 2018 року. Згідно Державної програми, до 2035 року 25 % енергетичних потужностей України повинні складати відновлювані джерела енергії[6].

Культура[ред. | ред. код]

Пам'ятник Б.Хмельницькому. Радянська доба.

Як і всі міста області, Токмак живе повнокровним культурним життям. У ньому діють міський будинок культури, міський краєзнавчий музей, громадський народний музей ВАТ «Півддизельмаш», 3 публічні бібліотеки, дитяча музична й художня школи.

У міському Будинку культури діє 21 колектив художньої самодіяльності, 6 клубних формувань із числом учасників понад 300 людей.

Звання «народний» мають хор української пісні «Таврійські зірки», фольклорний колектив «Веселка», колектив естрадного танцю «Аеліта». Дитячий колектив естрадного танцю «Динозаврик» має звання «зразковий». Роботи самодіяльних майстрів декоративно-ужиткового мистецтва — вишивальниць Мелай В. М., Федан З. П., лозоплетіння — Олизько В. Д. демонструвалися на виставках у м. Запоріжжя, м. Києві.

Книжковий фонд бібліотек централізованої системи нараховує 112700 екземплярів, щорічно бібліотеки обслуговують понад 42 тис. читачів, книговидача становить 140830 екземплярів книг, в бібліотеках міста працюють Інтернет-центри для читачів з безкоштовним доступом до Інтернету, пункти доступу громадян до офіційної інформації про органи державної влади. У міському краєзнавчому музеї зберігається 17307 експонатів, у державному музеї — 8485 експонатів. У місті налічується 47 пам'яток історії й мистецтва. Контингент початкових спеціалізованих художніх навчальних закладів, до яких відноситься дитяча музична й художня школи, налічує понад 340 учнів. Робота педагогічних колективів націлена на розвиток здібностей, талантів дітей, задоволення їх інтересів і духовних запитів і потреб у професійнім визначенні. Гордістю шкіл естетичного виховання й міста є інструментальний ансамбль викладачів під керівництвом І.Лобуря, вокальний ансамбль викладачів музичних шкіл Токмака й Молочанська (керівник Локотков Сергій), естрадний ансамбль учнів (керівник Крутько В. В.), танцювальний ансамбль «Екіпаж» лауреат обласних конкурсів. Найкращі учні як художньої, так і музичної шкіл — лауреати, дипломанти й учасники обласних, регіональних конкурсів і фестивалів.

На території міста виходить 3 газети, працює місцеве радіомовлення, які всебічно висвітлюють життя міста, проблеми й досягнення його жителів.

У 2012 році відкрито етнографічний комплекс «Український двір XIX ст.» з культурно-розважальним парком: кузнею, ставком і млином на ньому, церквою, музеєм побуту XIX ст., сіновалом.

Відомі люди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Саєнко В. М. Токмацькі витоки родини Єфименків. (До 170-літньої річниці від народження П. С. Єфименка) // Музейний вісник [ЗКМ]. — Вип. 4. — Запоріжжя, 2004. — С.88–92.
  • Саєнко В. М. Токмаччина під час Східної (Кримської) війни. 1853—1856 рр. — Токмак: Gutenbergpress, 2008. — 67 с.

Посилання[ред. | ред. код]