Томаківка (річка)
Томакі́вка — річка в Україні, в межах Запорізького району Запорізької області і Нікопольського району Дніпропетровської області. Права притока Ревуна (права протоки Дніпра, впадає в Каховське водосховище) [1].
Довжина 51 км, площа басейну 1015 км². Долина трапецієподібна, завширшки до 2 км. Річище звивисте, в окремих місцях розчищене; переважає ширина річища від 3 м у верхів'ї до 15 м у нижній течії. Похил річки 0,5 м/км. Споруджено декілька ставків, а також Миколаївське водосховище[1].
Томаківка бере початок на західній стороні від Ручаївки селі Петропавлівка, у місці злиття Балки Широкої та Балки Грузької (Тернової). Тече переважно на південний захід. Впадає до Ревуна біля південно-західної околиці міста Марганця[1].
Основні притоки: Балка Широка, Балка Басанська (ліві); Балка Грузька (Тернова), Топила, Велика Кам'янка (праві)[1].
Над Томаківкою розташоване смт Томаківка і місто Марганець.
У частині долини р.Томаківка, розташованій у межах Запорізької області в 1998 р. створено 2 природно-заповідні об'єкти[2].
Балка Ручаївська — ландшафтний заказник місцевого (обласного) значення, розташований на території Запорізького району Запорізької області, 100 м на південний схід від села Ручаївка. Площа — 113 га. Заказник знаходиться в межах однойменної балки, яка є складовою частиною долини річки Томаківка (ліва притока). По тальвегу балки та кількох її відрогів протікають заболочені струмки, які влітку місцями пересихають. У середині минулого століття в балці було створено кілька ставків, які згодом висохли, а на їх місці залишились напівзруйновані греблі. На території заказника зростає 19 видів рослин, занесених до Червоної книги України та інших природоохоронних документів, а також 3 рослинні угруповання, які занесені до Зеленої книги України. Крім того, в його межах зареєстровано 7 видів тварин, занесених до Червоної книги України[3][4][5].
-
Ландшафтний заказник «Балка Ручаївська». Панорама
-
Лучний степ
-
Ковиловий степ на крутосхилі
-
Байрачний ліс
Томаківський — ландшафтний заказник місцевого (обласного) значення, розташований на за 2 км на захід від села Ручаївка і займає частину долини р.Томаківка. До території входить відрізок річки довжиною біля 2 км, який межує із землями Томаківського району Дніпропетровської області. До цієї ділянки у межах земель Широківської сільської громади Запорізького району прилягають нижні частини двох правих приток р.Томаківка. Площа — 79 га. На території заказника зростає 1 вид грибів, 22 види рослин, занесених до Червоної книги України та інших природоохоронних документів, а також 4 рослинні угруповання, які занесені до Зеленої книги України. Крім того, в його межах зареєстровано 12 видів тварин, занесених до Червоної книги України[3] [4][5].
-
Вид на Ручаєвський кар'єр і ставок із гранітного останця
-
Біля західних кордонів заказника
-
Північно-західна ділянка заказника
-
Лучний степ
У долині річки є кілька курганів скіфської доби і Черняхівської культури.
- ↑ а б в г Словник гідронімів України — К.: Наукова думка, 1979. — С. 568
- ↑ Інформаційний екологічний атлас Запорізької області. — Запоріжжя, 2012 — 56 с. (с. 26—27)
- ↑ а б Рідкісні рослини, тварини, гриби і лишайники Запорізької області : навч. посібник / В. І. Петроченко, В. І. Шелегеда, О. В. Жаков [та ін.]; за ред. В. І. Петроченка. — Запоріжжя : Поліграф, 2005. — 224 с. — ISBN 966-375-018-9
- ↑ а б Петроченко В. І. Рідкісні первоцвіти Запорізького Правобережжя // Краєзнавство Запорожжя. — 2017. — № 3 (4). — С. 46—71
- ↑ а б Петроченко В. І. Герпетофауна Запорізького Правобережжя і прилеглих дніпровських островів // Краєзнавство Запорожжя. — 2018. — № 3 (7). — С. 65—96
- Географічна енциклопедія України : [у 3 т.] / редкол.: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К., 1989—1993. — 33 000 екз. — ISBN 5-88500-015-8.
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.
- «Каталог річок України». — К.: Видавництво АН УРСР, 1957. — С. 125. — (№ 2153).
- Словник гідронімів України — К.: Наукова думка, 1979. — С. 568