Томас Міджлі (молодший)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Томас Міджлі
Thomas Midgley, Jr.jpg
Народився 18 травня 1889(1889-05-18)[1]
Beaver Falls[d], Бівер, Пенсильванія, США
Помер 2 листопада 1944(1944-11-02)[1] (55 років)
Worthington[d], Франклін, Огайо, США
Громадянство (підданство) Flag of the United States.svg США
Діяльність хімік
Відомий машинобудування
Alma mater  • Університет Корнелла
 • Інженерний коледж університету Корнелла[d]
Заклад General Motors
Нагороди

Томас Міджлі (молодший) (англ. Thomas Midgley, Jr., 18 травня 1889 — 2 листопада 1944) — американський хімік, який винайшов тетраетилсвинець для додання у паливо та хлорфторвуглець для використання у холодильниках та дезодорантах. Виробництво винаходів Міждлі мало величезний руйнівний вплив на озоновий шар. Згідно з висловом історика Джона МакНейла, винахідник «здійснив найбільший вплив на атмосферу ніж будь-який інший живий організм в історії Землі»[2].

Біографія[ред.ред. код]

Томас Міджлі народився в Бівер Фолз в штаті Пенсильванія. Батько Міджлі теж був винахідником. Виріс у місті Колумбус (Огайо) і закінчив Корнельський університет в 1911 році як інженер-механік. Автор понад 170 патентів. В 1941 році винахідник був нагороджений найвищою премією Американського хімічного товариства — медаллю Прістлі. В 1942 році він одержав медаль Вілларда Гіббса. Вув обраний до Національної академії наук США. Був головою Американського хімічного товариства в 1944 році.

У віці 51 року Міджлі захворів на поліомієліт, що призвело до інвалідності. Через це він винайшов складну систему мотузок та блоків, щоби інші могли піднімати його з ліжка. Цей механізм призвів до смерті винахідника, який помер заплутавшись у мотузках у віці 55 років. Міджлі помер за тридцять років до того, як була зрозуміла шкідливість його винаходів для ознового шару.

Винаходи[ред.ред. код]

Молекула фреона

Під час роботи на Дженерал Моторз Міджлі винайшов, що бензин з доданням свинцю знижує стук у двигунах внутрішнього згорання. При цьому викид свинцю в атмосферу небезпечний через його токсичність. Працівники задіяні у виробництві добавки до бензину одержали серйозні проблеми зі здоров'ям, в тому числі мали місце фатальні випадки. В 1924 році сам Міджлі пішов у подовжену відпустку, щоби вилікуватися від отруєння свинцем. При цьому винахідник приховав цей факт і під час прес-конференції говорив про безпечність контакту з винайденою ним речовиною.

Хлорфторвуглеводні (фреони) були винайдені для того, щоби зробити холодильники безпечнішими оскільки до винаходу Міджлі у приладах використовувались отруйні та вибухові речовини. Для того, щоби продемонструвати те, що фреон не горить та не шкодить здоров'ю Міджлі вдихнув дихлорфторметан та загасив ним свічку під час демонстрації в Американському хімічному товаристві в 1930 році. Згодом фреони стали широко використовуватись як складник дезодорантів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б SNAC
  2. McNeill, J.R. Something New Under the Sun: An Environmental History of the Twentieth-Century World (2001) New York: Norton, xxvi, 421 pp. (as reviewed in the Journal of Political Ecology)

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]