Томас з Кантімпри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Томас з Кантімпри
Народився 1201[1][2][3]
Sint-Pieters-Leeuwd, Галле-Вілвордеd, Бельгія
Помер 1270[1][3]
Левен, округ Левенd, Бельгія
Діяльність агіограф, письменник, священник, філософ
Вчителі Альберт Великий
Знання мов латина
Конфесія Католицька церква

Томас з Кантімпри (латинська: Thomas Cantipratensis, англійська: Thomas of Cantimpré, Thomas Brabantinus) (народ. 1201 — †15 травня 1272) — фламандець, римо-католицький священик, богослов, письменник, проповідник.

Біографія[ред. | ред. код]

Томас народився в родині знатного походження в Сінт-Пітерс-Леу близько Брюсселья, в Герцогстві Брабант в 1201 році, помер 15 травня 1272 року. У віці п'яти років його освіта почалася в Льєжі, де він провів одинадцять років освоюючи труднощі освіти тривіума і квадрівіума. У віці шістнадцяти років він отримав звичку жити за монашим Статутом святого Августина в абатстві Cantimpré, де він врешті-решт прийняв сан священика. 1232 році після п'ятнадцяти років роботи в Cantimpré, в ході якої він був постійним джерелом повчання для своїх релігійних братів, він увійшов в орден Святого Домініка в Левені, й також у Брабанті. Наступного року, він був відправлений в Кельн осягати більш високі богословські науки, під опікою знаменитого Альберта Великого. З Кельна, де він провів чотири роки, він відправився в Париж, в Домініканську Studium Сент-Джеймс, вдосконалюватися в науках і підготуватися до апостольства проповіді. Повернувшись до Лувена, в 1240 році,, він був зроблений професором філософії і теології. Він досяг також великого успіху в апостольстві проповіді. Його місіонерська діяльність поширюється на весь Брабант, і також в Німеччині, Бельгії та Франції.

У своєму творі "Bonum Universale de Apibus" (ii. 29, § 23) Томас описав один з найстаріших епізодів кривавого наклепу в історії Західної Європи. Розмірковуючи про один з випадків наклепи в Бельгії, він робить висновок про те, що євреї нібито кидали жереб на те, яка синагога повинна будить зробити вбивство християнина, щоб в подальшому поширити його кров серед інших синагог громади.

Твори[ред. | ред. код]

Загалом, сім робіт належать перу Томаса з Cantimpré з медицини філософії, теології і агіології:

  • Його перша значна праця мала назву «Liber Rerum Natura» Вона містить двадцять книг, на написання котрих він витратив приблизно п'ятнадцять років.
  • Між 1257–1263 він написав «Bonum Universale де Apibus». Під алегорії на життя громади бджіл, він розглядає поведінку та обов'язки начальства і підлеглих. Ця робота, яка надихала багатьох духовних письменників протягом багатьох століть, була надрукованою в Девентері (до 1478 р.), в Парижі, і три рази в Дуе (1597, 1605, 1627).
  • Vitam Christinae Діви Mirabilis dictae,
  • Vitam Margaritae Iprensis,
  • Vitam Piae Lutgardiae,
  • Vitam Joannis abbatis monasterii Cantimpratensis in ejus Ecclesiae undatoris,
  • Supplementum оголошення Vitam Б.

Mariae г' Oignies БМ Джакобо де Vitriaco Якоб ван Maerlant Ван дер Naturen Bloeme є голландський переклад De Natura Rerum, природної історії в двадцяти книгах Томаса Cantimpré.[4][5]

Liber Rerum Natura[ред. | ред. код]

«Liber Rerum Natura» (Про Природу речей) було написано в період близько 1230–1245 років. У цій енциклопедії Томас підсумовує фізичні знання його часу разом. Він описує людей, тваринне царство, флору, каміння, Метали, астрономічні явища, явища погоди й казкові істоти, які населяють регіони невідомої природи. Він використовував ці міфічні істоти, щоб зробити моральні зауваження для напоумлення. Все це покликано було бути введенням до фізичного і духовне буття людини. Ця енциклопедія складалася з двадцяти книг на наступні теми:

Написана на латинській мові енциклопедія Томаса була використана як основа для пізніших енциклопедій.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Liber de natura rerum. Editio Princeps Secundum Codices Manuscriptos (Berlin/New York: Walter de Gruyter, 1973)
  • Liber de natura rerum. Farbmikrofiche-Edition der Handschrift Würzburg, Universitäts-Bibliothek, M. ch. f. 150 (München, 2001; Serie Codices illuminati medii aevi 55)

Liber de natura rerum. Bibliothèque Municipale de Valenciennes, MS 320

Посилання[ред. | ред. код]